Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 18.09.2018 14:37
Lootboxy można uznać za hazard. Badania wpłyną na naszą branżę
419V

Lootboxy można uznać za hazard. Badania wpłyną na naszą branżę

Na taki dokument czekało wiele organizacji zajmujących się grami. Specjaliści zajęli się przygotowaniem raportu, z którego wniosek jest jednoznaczny – płatne skrzynie mogą wpływać na człowieka w podobny sposób jak hazard.

Australijski Komitet ds. Środowiska i Komunikacji zdecydował się na przygotowanie badań w odpowiedzi na artykuł zatytułowany "Video game loot boxes are psychologically like to gambling", który trafił do naukowego czasopisma Nature Human Behavior.

Europejskie organizacje regulujące gry hazardowe chcą zmian w lootboxach. Polska wśród rozmów

Dr David Zendle i dr Paul Cairns z York St. John University i University of York wspólnie przebadali 7000 graczy, u których stwierdzono „ważne powiązania pomiędzy wydatkami na płatne skrzynie a problemem z hazardem”.

Zdaniem specjalistów lootboxy mogą być furtką dla problemów z hazardem wśród graczy, ponieważ płatne skrzynie są pod względem psychologicznym podobne do hazardu. W rezultacie zalecono przygotowanie specjalnych oznaczeń na produkcjach, które potwierdzą obecność „zawartości hazardowej w grach”.

W raporcie pojawia się jednoznaczne stwierdzenie – powinno się rozważyć ograniczenie sprzedaży gier zwierających lootboxy. Badacze są przekonani, że skrzynki posiadają wiele podobieństw z innymi formami hazardu, jednocześnie spełniając „kryteria psychologiczne”, by uznać je za prawdziwy hazard.

Pewnie nie będziemy musieli długo czekać na reakcję organizacji zajmujących się regulacją hazardu – już wczoraj miałem okazję wspomnieć o trwających rozmowach, w których uczestniczy również Polska.

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2018-09-17-australian-investigation-finds-loot-boxes-are-pscyholgocially-akin-to-gambling

Tagi: hazard hazard w grach lootbox