Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 13.09.2018 11:57
Spider-Man powstał dzięki ogromnemu wsparciu Sony. Japończycy zgadzali się na wszystkie pomysły
3095V

Spider-Man powstał dzięki ogromnemu wsparciu Sony. Japończycy zgadzali się na wszystkie pomysły

Posiadacze PlayStation 4 mogą grać w nową, ekskluzywną perełkę, za którą choć nie odpowiada wewnętrzne studio Sony, to jednak korporacja bardzo pomogła rozwinąć produkcję. Japończycy zdecydowali się nie ingerować w proces twórczy Insomniac Games.

Na przestrzeni lat wiele projektów nie otrzymało odpowiedniej szansy, bo w ostatecznym rozrachunku deweloperzy musieli spowiadać się z pomysłów wydawcom, którzy samurajskimi mieczami obcinali kolejne koncepcje. W rezultacie gry nie prezentowały oczekiwanego poziomu i nie mogły osiągnąć sukcesu.

Spider-Man podbił Japonię. Nintendo Switch ze świetnym wynikiem

Inaczej było ze Spider-Manem. Sony nawiązało współpracę z Marvelem, na mocy której firmy postanowiły stworzyć grę o jednym z superbohaterów i Japończycy wybrali do tego zlecenia Insomniac Games. Wydawca nie chciał się wtrącać w proces twórczy i nie chciał decydować o ważnych elementach.

Sytuację postanowił wyjaśnić Bryan Intihar, dyrektor kreatywny studia, który zaznaczył, że pomoc Sony jest w pewien sposób niedoceniona, bo to właśnie ta korporacja pomogła w znaczącym stopniu rozwinąć grę.

„Ta produkcja by nie powstała, gdyby nie Sony i jego wsparcie. Za każdym razem, gdy chciałem coś zrobić i dokonać jakieś drastycznej zmiany to ich odpowiedzią było po prostu „Okey”. Na nic nie narzekali. To był tak jak „idź i zrób to”. Ich jedyne pytanie brzmiało „czy to sprawi, że gra będzie lepsza?” ja odpowiadałem „tak”, to otrzymywałem zgodę i nigdy nie wracaliśmy do tematu.”

Jak widać Sony zdecydowało się powierzyć Człowieka-Pająka deweloperom i dzięki wolności autorzy mogli zaprezentować kapitalną przygodę. Intihar zaznaczył, że choć wszyscy chwalą Insomniac Games oraz Marvela to jednak on „wszystko zawdzięcza PlayStation”.

Podobną sytuację widzieliśmy w przypadku God of Wara – na początku Sony nawet chciało usunąć z gry syna Kratosa, jednak w ostateczności zespół otrzymał zielone światło i powstała wyjątkowa produkcja dostępna wyłącznie na PlayStation 4.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=xoP_lwh8070

Tagi: Insomniac Games playstation 4 Sony Spider-Man