Paweł Musiolik Paweł Musiolik 09.05.2018 10:55
Kirin 980 w 7nm trafi do Huawei Mate 20?
283V

Kirin 980 w 7nm trafi do Huawei Mate 20?

Huawei chce zatrząść rynkiem smartfonów wypuszczając na rynek najwydajniejszy układ SoC, który trafi do ich kolejnego flagowca - Huawei Mate 20.

Mowa tutaj o procesorze Hi-Silicon Kirin 980, na którego temat plotki zaczęły się pojawiać. Według tychże informacji, Huawei planuje wyprodukować ten chip w procesie technologicznym 7 nm w fabrykach TSMC. Dzięki temu ruchowi, SoC ma zaliczyć spory skok w wydajności przy mniejszym poborze energii.

Huawei Honor 10 - tańszy bliźniak P20

Plotki mówią, że Huawei w Kirin 980 zawrze specjalistyczną jednostkę NPU (Neural Processing Unit), która odpowiedzialna będzie za przetwarzanie uczenia maszynowego. Chip od Cambricon Technologies nosić ma nazwę 1A AI i zapewniać do 5 trylionów obliczeń wat.

Dodatkowo, w Kirin 980 znaleźć ma się autorski chip graficzny Huawei, które do tej pory korzystało z rozwiązań innych producentów. W tym temacie jednak wiadomo niewiele. Choć jeśli popatrzymy na wyniki z benchmarku AnTuTu, Huawei Mate 20 deklasuje w nim konkurencję, w tym Samsunga Galaxy S9 o ponad 90 tysięcy punktów.

Wyniki z benchmarku

Jeśli te plotki się potwierdzą, to Kirin 980 będzie nowym liderem wydajności. Do czasu nowej generacji procesorów Snapdragon lub ewentualnej konkurencji spod szyldu Apple, które pracuje także nad swoim SoC - Apple A12, które trafi do tegorocznych smartfonów tego producenta.

Tagi: huawei kirin 980