Paweł Musiolik Paweł Musiolik 30.04.2018 21:11
Samsung, Hynix i Micron na ławie oskarżonych za zmowę cenową
455V

Samsung, Hynix i Micron na ławie oskarżonych za zmowę cenową

Rosnące ceny pamięci RAM wprawiają niejednego PC-towca o ból głowy. Odbija się to także na wielu innych dziedzinach technologii. Od dłuższego czasu podejrzewano, że firmy produkujące pamięci specjalnie podnoszą ceny bez większego uzasadnienia.

Ceny pamięci RAM wzrosły niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Początkowo tłumaczono to ogromnym zapotrzebowaniem producentów smartfonów, ale im  dłużej ceny rosły tym częściej pojawiały się podejrzenia o cenową zmowę producentów pamięci.

Samsung SSD 970 PRO i EVO - nowe dyski na rynku

Do podobnego wniosku doszła grupa ludzi, która za pomocą prawniczej firmy Hagens Berman złożyła pozew zbiorowy kierowany przeciwko Samsungowi, Hyniksowi i Micronowi. Pozywający zarzucają zmowę cenową przez którą ceny pamięci RAM wzrosły ponad dwukrotnie w okresie 1 lipca 2016 - 1 lutego 2018 roku.

Według oskarżających, Samsung, Hynix i Micron nie inwestowali w technologię związaną z pamięciami i tym samym nie ponosili większych kosztów produkcji, które miałyby usprawiedliwiać podnoszenie ceny. Nie zmieniono także procesu technologicznego, który wymusiłby podniesienie cen celem odbicia się w inwestycjach.

Czy ten pozew coś zmieni? Nie. Nawet jeśli Samsung, Hynix i Micron przegrają w sądzie i zostaną skazani za zmowę cenową, zapłacą karę niewspółmierną zarobkom na pamięci jakie osiągnięto w trakcie okresu ewentualnej zmowy cenowej. Poszkodowani i tak nie dostaną zadośćuczynienia, a ceny pamięci nie spadną, bo nie ma takiej woli.

Źródło: https://www.hardocp.com/news/2018/04/28/dram_manufacturers_slapped_lawsuit_over_supply_collusion_price_gouging

Tagi: hynix micron pc Samsung