Sebastian Kasparek Sebastian Kasparek 02.08.2017 19:09
Najlepsze głosy branży gier
720V

Najlepsze głosy branży gier

Branża gier przebyła długo drogę od swojego początku i w coraz większym stopniu upodabnia się do filmów. Co za tym idzie - jesteśmy świadkami wspaniałych występów aktorskich, osób użyczających swej barwy głosu naszym ulubionym bohaterom.

Gry wideo mocno przypominają filmy i tak jak one opierają się często na grze aktorskiej ludzi. Nasza branża pełna jest sław i charakterystycznych głosów, bez których nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie wielu ikonicznych bohaterów. Najlepsi aktorzy w branży nie tylko czytają suche kwestie z kartki, ale i niemalże powołują do życia wirtualne postacie, nadając im własnego charakteru.

Life is Strange: Before the Storm - posłuchajcie nowego głosu Chloe

Zaczniemy standardowo od Nolana Northa. Istny człowiek orkiestra, którego mogliśmy usłyszeć w ogromnej ilości gier. Większość graczy kojarzy go najpewniej z roli Nathana Drake'a z serii Uncharted. Lista gier, przy których pracował powołując do życia różne postacie ciągnie się jednak w nieskończoność. Użytkownicy PlayStation 3 mogli go usłyszeć w The Last of Us, gdzie wcielił się w postać antagonisty - Davida. Nolan zaliczył też świetny występ w roli Pyskatego Najemnika w grze Deadpool oraz Marvel vs Capcom 3. To tylko ułamek jego zasług. Modulowanie głosu przychodzi mu wyjątkowo łatwo, więc bez problemu odnajduje się w różnorodnych rolach.

Poniżej próbka jego umiejętności i mały popis.

Nolan North - jak wiele głosów jest w stanie wypowiedzieć w ciągu 60 sekund?

Seria Legacy of Kain może się poszczycić mianem jednej z najlepszych, jeśli chodzi o dialogi i sposób w jaki je wypowiadano. Każda odsłona cyklu począwszy od pierwszego Blood Omen, a kończąc na trylogii Soul Reaver mogła się pochwalić iście teatralnym wypowiadaniem złożonych monologów. Kwestie poruszane przez Kaina często przesiąknięte były filozoficznymi treściami, a barwa głosu Simona Templemana powołała do życia jednego z największych antybohaterów branży gier. Głęboki głos nieżyjącego już Tony'ego Jay'a idealnie wpasowywał się w mityczne bóstwo i jednego z największych manipulatorów serii, który inspirowany był samym Cthulhu. Na medal spisał się również Michael Bell podkładający głos Razielowi - o czym przekonał się każdy kto widział intro do Legacy of Kain: Soul Reaver z PS1. W tym przypadku każdy z aktorów faktycznie grał i wcielał w wirtualne postacie.

Legacy of Kain Defiance - sesje z aktorami

W przypadku American McGee's Alice oraz Alice: Madness Returns możemy mówić o aktorce jednej roli, ale za to jakiej! Susie Brann ze swoim głosem i pięknym akcentem powołała do życia jedną z najlepszych kreacji Alicji, jaką widział świat. Jej dziewczęcy głos komponował się w iście groteskowy sposób z jej wewnętrznym szaleństwem, będącym następstwem traumy przeżytych wydarzeń. Reszta ekipy spisała się nie gorzej - szczególnie Roger L. Jackson w roli kota Cheshire. Posłuchajcie zresztą sami:

Alice: Madness Returns - głosy bohaterów

Był Nolan North więc nie mogło zabraknąć Troya Bakera, czyli głosu Joela z The Last of Us. Aktor również słynie z tego, że bierze udział w ogromnej ilości projektów. Jego głosem przemówił chociażby Booker DeWitt z Bioshock: Inifnite. Fani mogli go również usłyszeć w głównej roli z Śródziemie: Cień Mordoru. W Uncharted 4: Kres Złodzieja wystąpił u boku Nolana, gdzie wcielił się w postać Sama. To także głos Batmana z gier Telltale i wiele, wiele innych ikonicznych bohaterów. Poniżej długa kompilacja jego licznych występów.

Wiele głosów Troya Bakera

James McCaffrey to kolejny aktor użyczający głosu, który zasłynął w branży za sprawą jednej, ale wyjątkowej roli. To właśnie on nadał osobowości Max Payne'owi. Sposób w jaki wypowiadał cyniczne monologi sprawiał, że gracze faktycznie odczuwali dołujący charakter człowieka, który utracił w życiu wszystko, co się dla niego liczyło. Max to były gliniarz uzależniony od prochów i alkoholu, który najchętniej skończyłby z kulą we łbie - James McCaffrey oddał to w idealny sposób. Jego gra aktorska bardzo potęgowała klimat noir pierwszej i drugiej odsłony serii.

Max Payne 3 - najlepsze kwestie

To oczywiście tylko kilka przykładów z paru gier, bo nie sposób wymienić wszystkie role jakie zapadały w pamieć społeczności. Czyje występy z gier jesteście w stanie wskazać jako te wyjątkowe i wyróżniające na tle konkurencji?

Tagi: alice: madness returns Legacy of Kain Max Payne Naughty Dog playstation 4 Sony Interactive Entertainment the last of us uncharted 4: kres złodzieja wideo