Krzysiek Kalwasiński Krzysiek Kalwasiński 31.07.2017 15:42
Jakimi filmami inspirowało się Until Dawn?
1376V

Jakimi filmami inspirowało się Until Dawn?

Until Dawn to prawdziwy hołd dla filmów grozy, zwłaszcza jeśli chodzi o slashery. Twórca gry podzielił się swoimi filmowymi inspiracjami.

Until Dawn to niemal doskonały przykład na to jak powinny wyglądać filmowe gry. Wciąż mamy do czynienia z denerwującymi sekwencjami QTE, ale całość jest bardzo dobrze skonstruowana, zarówno pod kątem rozgrywki jak i wpływania na kolejne wydarzenia poprzez podejmowanie wyborów. Coś czego gry Telltale Games mogą tylko pozazdrościć. Gdyby tego było mało, gra również świetnie wygląda, mimo iż pierwotnie miała pojawić się na PlayStation 3.

Chcecie wiedzieć jak wyglądał prototyp Until Dawn na PS3? Macie ku temu idealną okazję!

Na oficjalnym blogu PlayStation pojawił się wpis, w którym twórca Until Dawn mówi o swoich filmowych inspiracjach. Oczywiście większość z nich to horrory, ale jak sam przyznaje inspirujących filmów było setki. Tutaj jednak poznamy 7 jego najlepszych wyborów.

1. Psychoza (1960)

Pierwszy wybór zaskakujący raczej nie jest. Psychoza w reżyserii Hitchcocka to najpewniej protoplasta gatunku. W zasadzie cały film stał się inspiracją na kolejne 50 lat. Śmiało można powiedzieć, że do dzisiaj wielu reżyserów korzysta ze schematów utartych tutaj, choć jeśli to robią, ich dzieła nie są raczej doceniane. Czemu Will Byles wybrał ten film jako największą inspirację? Pewnie z tych samych powodów co wielu innych twórców horrorów, ale oto co ma do powiedzenia.

Podobnie jak Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną Toba Hoopera, film jest luźno oparty na yuczynkach Eda Gaina. Myślę o tym filmie jak o protoplaście gatunku, gdzie narodziło się wiele motywów: kara za niemoralne zachowanie, zamaskowany morderca i wielki nóż kuchenny (używany przez wielu morderców z późniejszych filmów).

2. Nawiedzony Dom (1963)

Kolejny klasyk. Tym razem mamy tu do czynienia z Robertem Wisem, który w późniejszym czasie nakręcił Star Trek. Jeśli chodzi o twórcę Until Dawn, to w zestawieniu film wymienił dlatego, że po obejrzeniu go w dzieciństwie nie mógł zasnąć przez tydzień. To co najbardziej na to wpłynęło była praca kamery i sugestywne udźwiękowienie - razem wzięte dawały ogromne pole do popisu wyobraźni oglądającego.

3. Egzorcysta (1973)

Tego filmu nie trzeba nikomu przedstawiać. Świetna adaptacja przerażającej książki o opętanej dziewczynce.

To było jedno z najstraszniejszych doświadczeń jakie zaserwowało mi kino. Dzisiaj trudno się to ogląda z uwagi na klisze - był ważną inspiracją dla każdego kolejnego filmu o opętaniu. W swoim czasie jednak mówiło się o mdlejących podczas oglądania tego filmu.

4. Halloween (1978)

To esencja tego czym są filmy z gatunku slasher. Twórcy Until Dawn bardzo mocno inspirowali się wieloma scenami z tego filmu, co widać w efekcie końcowym: nastolatkowie umierający jeden po drugim, niezniszczalny morderca, wielki kuchenny nóż, no i dziewczyna, która przeżyła do końca filmu.

5. Duch (1982)

Kolejny klasyk od mistrza gatunku, czyli Toba Hoopera. Wspólnie ze Stevenem Spielbergiem nakręcił film, który stał się inspiracją dla wielu kolejnych filmów.

Duch wprowadził koszmar do domów. Pozostawił za sobą gotyckie posiadłości i nawiedzone domy wiktoriańskie, po czym przeniósł akcję do amerykańskiego miasteczka.

6. Martwe Zło 2 (1987)

Tu mamy do czynienia z horrorem komediowym. Opowiada o Ashu i jego dziewczynie, którzy podczas pobytu w leśnej chacie budzą złe moce.

To mój ulubiony film o chatce w lesie. To w zasadzie remake i kontynuacja Martwego Zła, ale z mająca lepszy budżet od pierwowzoru. To pierwszy film, któremu udało się mnie przerazić i rozśmieszyć jednocześnie. Komedia i horror to najlepsi kumple - o ile umie się połączyć ich cechy. Sam Raimi umie to doskonale.

7. Obecność (2013)

Twórca Piły udowodnił, że doskonale rozumie gatunek, na co dowodem jest Obecność. Film korzystający z klisz, ale w możliwie najlepszym stylu: genialne udźwiękowienie, świetnie budowane napięcie i do tego efekty specjalne, którym też łatwo wyglądać zabawnie.

Od zawsze najbardziej podobały mi się horrory oparte na prawdziwych wydarzeniach - odkąd obejrzałem The Amityville Horror z 1979 roku. Obecność z kolei to pierwszy film od 10 lat, który naprawdę mnie przeraził.

Chciałem w tej liście umieścić o wiele więcej filmów, ale ograniczyłem się do tych, które wywarły na mnie największe wrażenie.

Co sądzicie o typach dyrektora kreatywnego? Sprawdziliście grę? Przypominamy, że Until Dawn było w ofercie PlayStation Plus na ten miesiąc. Jeśli więc macie aktywną subskrypcję i jeszcze nie pobraliście tej gry, macie na to kilka ostatnich dni.

Until Dawn na zwiastunie premierowym

 

Źródło: https://blog.eu.playstation.com/2017/07/29/7-classic-horror-movies-that-helped-shape-playstation-plus-chiller-until-dawn/

Tagi: playstation 4 Sony Computer Entertainment Supermassive Games Until Dawn