Sebastian Kasparek Sebastian Kasparek 26.07.2017 18:37
Fortnite działa lepiej na Xboksie
938V

Fortnite działa lepiej na Xboksie

Fortnite jest już dostępne do testowania, więc odpowiednie osoby wzięły grę i ją dokładnie przeanalizowały pod kątem technicznym. Digital Foundry doszło do zadziwiających wniosków, że tytuł radzi sobie najlepiej na najsłabszej konsoli i oferuje na niej płynniejsze doświadczenie.

Fortnite jest obecnie dostępne we wczesnym dostępie na PlayStation 4. Produkcja zadebiutuje właściwie w przyszłym roku i będzie działała w modelu free-to-play. Jeśli jednak jesteście niecierpliwi to już dzisiaj możecie wyłożyć prawdziwe pieniądze i zostać fundatorem testującym tytuł.

Fortnite - premierowy zwiastun zachęca do kupna wczesnej wersji gry

Fortnite to dzieło Epic Games - twórców silnika Unreal 4. Mogłoby się wydawać, że mistrzowie kodu wycisną wszelkie soki ze swojej technologii i dostosują ją jak najlepiej pod każdą konfigurację konsol. Okazuje się, że jest troszkę inaczej. Chociaż pod względem czysto technologicznym PS4 i PS4 Pro wypadają lepiej niż konkurencja w postaci Xbox One, to jednak tytuł działa lepiej na sprzęcie Mircrosoftu niż na podstawowej konsoli Sony.

Niezawodna ekipa Digital Foundry przygotowała szczegółowe porównanie. Wersja na PS4 celuje w 30 klatek na sekundę i działa w rozdzielczości 1080p. Xbox One generuje niższą rozdzielczość 900p. Przekłada się to na nieco mniej wyraźny obraz, ale w ostatecznym rozrachunku obie wersje są niemal identyczne graficznie. Posiadacze PS4 Pro mogą liczyć na wyższy zasięg rysowania obiektów, lepsze oświetlenie, wyższą jakość cieni i parę innych efektów graficznych. Rozdzielczość w tym przypadku pozostaje bez zmian. Znowu jednak różnice pomiędzy platformami są w praktyce niewielkie i trudno je dostrzec. Inaczej ma się sytuacja pod względem płynności i tutaj - bryluje Xbox One.

Fortnie - porównanie graficzne Digital Foundry

Największą różnice stanowi płynność animacji. Każda z konsol celuje w 30 klatek na sekundę, ale w przypadku zwykłego modelu PS4 występują zauważalne zwolnienia, gdy na ekranie znajduje się dużo przeciwników. Nie pomaga też zauważalny input lag stwarzający ociężałe wrażenie sterowania. PS4 Pro jest znacznie bliższe utrzymywaniu płynnych 30 klatek, ale i tutaj zdarzają się okazjonalne spadki. Wyraźnie słabszy Xbox One działaniem przypomina wersję odpaloną na PS4 Pro. Sama gra reaguje też płynniej na komendy i stwarza wrażenie płynniejszego doświadczenia.

Pozostaje liczyć na to, że Epic Games okiełzna lepiej konsole Sony i przyszłoroczna premiera wykorzysta nadmiar mocy względem Xbox One.

Źródło: http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2017-fortnite-early-access-plays-best-on-xbox-one

Tagi: digital foundry Epic Games Fortnite Gearbox Publishing playstation 4 wideo xbox one