World of Goo

World of Goo

7,9
42 oceny

Ocena wg platformy:

NS -
PC 7.8
Wii 8.1
Mobile 6.5

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
2D Boy
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Logiczna
Śr. czas:
10 godzin
Liczba graczy:
1-4
Premiery
Świat:
13.10.2008
Europa:
19.12.2008
Producent:
2D Boy
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Logiczna
Śr. czas:
10 godzin
Liczba graczy:
1-4
Premiery
Świat:
13.10.2008
Europa:
19.12.2008

World of Goo - opis gry

World of Goo jest grą logiczą wyprodukowaną przez małe studio 2D Boy. Ojcami tego wysoko ocenionego tytułu są byli pracownicy Electronic Arts, Kyle Gabler oraz Ron Carmel.

Cel zabawy jest bardzo prosty. Zadaniem gracza jest pomóc przemieścić się tytułowym „żelkom” Goo z jednego miejsca planszy w inne, gdzie wessie je wielka rura. Gluty te posiadają jednak pewną specyficzną właściwość - odpowiednio zbliżając je do siebie gracz sprawia, że łączą się one ze sobą za pomocą organicznych, sprężystych cięgien, tworząc konstrukcję przypominającą na przykład szkielet mostu. Jej stabilność zależy tylko i wyłącznie od gracza - zbyt gęste rusztowanie zegnie się pod własnym ciężarem, zbyt delikatne również. Bardzo realistyczne, zgodne z zasadami fizyki zachowanie organicznych struktur to jedna z wielu atutów gry. Innym jest design plansz, na których nie brakuje wymyślnych mechanizmów, złożonych z dźwigni, kół zębatych, zaworów, katapult i innych elementów, czasem istotne są też takie czynniki, jak wiejący wiatr.

 

World of Goo jest przy tym długie i wymagające, a występujących w grze glutów jest kilka rodzajów. Autorzy zadbali także o odpowiednią oprawę wizualną. Widać, że twórcy pełnymi garściami czerpali z filmów amerykańskiego reżysera Tima Burona, takich jak „Gnijąca Panna Młoda”, „Sok z Żuka” czy „Powrót Batmana”, o czym informują gracza podobne stylistycznie konstrukcje oraz muzyka w stylu „Libertanda” Astora Piazzolli. Mroczna atmosfera World of Goo kontrastuje z wszędobylskim humorem. Odpowiedni klimat tworzy też fabuła, na przykład wątek, w którym źródłem energii świata okazuje się dziewczyna, której piękno, a wraz z nią zasób energii, słabnie wraz z wiekiem, czemu zaradzić musi oczywiście gracz. Z kolei niczym z powieści A. E. Poego brzmią opisy jaśniejących latarni, nabierających rozpędu liczników czy tryskających energią linii elektrycznych.

 

Mimo że World of Goo nie jest tytułem „pudełkowym”, to jakością oprawy audiowizualnej mogłoby zawstydzić niejedną wysokobudżetową produkcję na mocniejszą niż Nintendo Wii konsolę. Gra spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony recenzentów i zdobyła szereg branżowych nagród.

Wideo - World of Goo

Komentarze (6)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper