Tomb Raider

Tomb Raider

Ocena wg platformy:

PC 8.3
PS4 8.4
XONE 8.4
PS3 8.5
X360 8.6

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Crystal Dynamics
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja
Śr. czas:
18 godzin
Liczba graczy:
1-8
Premiery
Świat:
05.03.2013
Europa:
05.03.2013
Polska:
05.03.2013
Producent:
Crystal Dynamics
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja
Śr. czas:
18 godzin
Liczba graczy:
1-8
Premiery
Świat:
05.03.2013
Europa:
05.03.2013
Polska:
05.03.2013

Recenzja redakcji

Recenzja gry: Tomb Raider
8.0
Recenzja gry: Tomb Raider
Pokaż kolejne recenzje

Tomb Raider - opis gry

Wydany w 2013 roku TOMB RAIDER to reboot znanej serii z bohaterką będącą jedną z ikon nie tylko gier wideo, ale i popkultury. Crystal Dynamics postanowiło odświeżyć wizerunek Lary Croft stawiając bardziej na akcję w wydaniu serii Uncharted, niż na stare rozwiązania i motywy.

Gracze wcielają się w sławną panią archeolog w jej młodych latach, kiedy to nie była jeszcze zahartowaną w archeologicznych eskapadach wyjadaczką starożytnych ruin. Dziewczyna rusza wraz z ekspedycją zameldowaną na statku Endurance, by odnaleźć starożytne, japońskie królestwo Yamatai, w którym wedle legend żyła szamańska królowa Himiko. Lara wbrew radom płynącego z nią dr Jamesa Whitmana namawia grupę odkrywców, by zbadać Trójkąt Smoka - miejsce, w którym wiele statków zniknęło całkowicie bez śladu. Podróż przerywa sztorm rozrywający statek na pół i bohaterka ląduje na niebezpiecznej i wcale nie bezludnej wyspie. Pozostawiona sama sobie musi zadbać o przeżycie, póki nie spotka jakichkolwiek ludzi. Sęk w tym, że większość z nich, najdelikatniej mówiąc, nie jest nastawiona przyjacielsko.

TOMB RAIDER jest przygodową grą akcji, w której gracze przemierzają urokliwe, acz często zabójcze zakątki odizolowanej wyspy. Struktura poziomów pozwala na powrót do wcześniejszych lokacji i dokładniejsze ich przeczesywanie dzięki nabywanym w trakcie umiejętnościom (punkty doświadczenia przydzielamy w trzech kategoriach rozwoju postaci) i przedmiotom. Oprócz głównej linii fabularnej na zwiedzenie czeka szereg zorganizowanych w stylu wyzwań grobowców, na których końcu czeka stosowna nagroda. Nie brakuje zadań pobocznych, systemu ulepszania broni dzięki zdobytym surowcom i zbieractwa różnego typu "znajdziek" (geo-skrzynki, skarby oraz pamiętniki rozbitków). W dużej mierze ograniczono karkołomne akrobacje platformowe na rzecz elementów survivalowych i efektownych scen walki przy użyciu przeróżnego typu broni palnej, białej i łuków, z możliwością cichej eliminacji przeciwników lub ich brutalnego wykończenia w bezpośredniej konfrontacji. Nie uświadczymy za to aktywnego systemu osłon - młoda archeolog sama stara się zostać niepostrzeżona, gdy tylko w okolicy pojawią się wrogowie.

Crystal Dynamics zaimplementowało również tryb multiplayer, za którego produkcję odpowiada studio Eidos Montreal. W jego ramach w kilku różnych opcjach zabawy ścierają się ze sobą dwie czteroosobowe drużyny graczy - jedna wciela się w rozbitków, druga zaś wskakuje w skórę zamieszkujących wyspę antagonistów.

Gra nie stroni od mocnej tematyki i ostrego języka. W trakcie rozgrywki nie raz i nie dwa da się usłyszeć siarczyste wulgaryzmy. W polskiej wersji TOMB RAIDER głosu Larze użyczyła Karolina Gorczyca. Edycja na konsole PS4 i Xbox One nosi podtytuł Definitive Edition i może pochwalić się lepsza fizyką czy chociażby odwzorowaniem twarzy i włosów Lary. 

Wideo - Tomb Raider

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video

Komentarze (222)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper