Tekken

Tekken

7,5
225 oceny

Ocena wg platformy:

PSone 7.5

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Namco
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Bijatyka
Śr. czas:
22 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
31.03.1995
Europa:
09.11.1995
Producent:
Namco
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Bijatyka
Śr. czas:
22 godzin
Liczba graczy:
1-2
Premiery
Świat:
31.03.1995
Europa:
09.11.1995

Tekken - opis gry

Tekken jest bijatyką 3D stworzoną i wydaną przez japońską firmę Namco pod koniec 1995 roku na konsolę PlayStation. Jest to pierwsza odsłona popularnej serii Tekken, jaka pojawiła się na platformie Sony. Produkcja Namco na automatach w Japonii zadebiutowała już w grudniu 1994 roku. Gra dodawana jest jako bonus w Tekken 5 na PlayStation 2.

 

Dalsza część tekstu pod wideo

Wprawdzie Tekken nie był pierwszą trójwymiarową bijatyką, gdyż miano to przypisuje się Virtua Fighter (choć gry traktujące o walce i oparte o grafikę wektorową istniały już wcześniej), jednak to właśnie tytuł Namco ukazał piękno i potencjał grafiki 3D - nie tylko z animacją wyświetlaną w 50/60 klatkach na sekundę (system PAL i NTSC), ale zwłaszcza z efektownymi ujęciami kamer w trakcie wykonywania rzutów. Lista ciosów, jakże uboga z dzisiejszego punktu widzenia, po prostu deklasowała wszelką konkurencję licznymi, przeprogramowanymi combosami. W tym także, stanowiącymi ukłon w stronę Killer Instinct, słynnymi „dziesiątkami”, czyli sekwencjami przeprogramowanych dziesięciu uderzeń. Już wtedy pojawiły się również tzw. multipart throws u dwóch zawodniczek - Niny i Anny. Przy odpowiednim chwyceniu przeciwnika, można było szybko wklepać odpowiednią kombinację, by postać wykonała z chwytu np. łamanie ręki.

 

Każdy z dostępnych wojowników miał swoje własne nemezis, które można było odblokować jako grywalną postać. Na tamte czasy był to istny fenomen. Co ciekawe, na początku kariery PlayStation nieco blasku pierwszemu Tekkenowi skradło Battle Arena Toshinden, prezentujące uzbrojone postacie, które w dodatku szastały efektownymi ciosami specjalnymi i walczyły na w pełni trójwymiarowych arenach. Programiści z Namco w tym temacie postawili na nieograniczone, płaskie plansze. W pierwszym Tekkenie dostępnych było łącznie osiemnaście postaci. Byli to: Anna Williams, Armor King, Devil Kazuya, Ganryu, Heihachi Mishima, Jack, Kazuya Mishima, King, Kuma, Kunimitsu, Lee Chaolan, Marshall Law, Michelle Chang, Nina Williams, Prototype Jack, Paul Phoenix, Wang Jinrei oraz Yoshimitsu. Bijatyka spod dłuta Namco trafiła do Księgi Rekordów Guinnesa jako pierwszy tytuł na PlayStation, który rozszedł się w liczbie przekraczającej milion sztuk.

 

Grafika 3D starzeje się niezwykle szybko, a Tekken to jedna z pierwszych gier tego typu, nic więc dziwnego, że dziś jest praktycznie nie do zaakceptowania. Zasadnicza nuta niektórych utworów towarzyszy nam do dziś, ale odgłosy postaci brzmią bardzo sztucznie.

 

PS. Gra dostępna jest w dystrybucji cyfrowej na PS Store.

Wideo - Tekken

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video

Komentarze (23)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper