Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus

Ocena wg platformy:

PS2 8.5

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Japan Studio
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   Otwarty świat
Śr. czas:
16 godzin
Premiery
Świat:
18.10.2005
Europa:
17.02.2006
Polska:
17.02.2006
Producent:
Japan Studio
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   Otwarty świat
Śr. czas:
16 godzin
Premiery
Świat:
18.10.2005
Europa:
17.02.2006
Polska:
17.02.2006

Recenzja redakcji

Recenzja: Shadow of the Colossus (PS4)
9.5
Recenzja: Shadow of the Colossus (PS4)
PS4

Shadow of the Colossus - opis gry

Shadow of the Colossus to gra action-adventure wyprodukowana i wydana przez Sony Computer Entertainmnent na PlayStation 2 w 2005 roku. W swoim czasie zyskała ona status kultowej, dostarczając argumentów w dyskusjach o elektronicznej rozrywce jako kolejnej gałęzi sztuki. Akcja SotC rozgrywała się w tym samym uniwersum co równie ciepło przyjęte Ico.

Głównym bohaterem SotC jest chłopak o imieniu Wander, który po trudnej i niebezpiecznej podróży przybywa do odciętego od świata półwyspu, by przywrócić do życia swoją ukochaną Mono. Konkretnie poszukuje tam niejakiego Dormina mającego posiadać zdolność wskrzeszania zmarłych, ale jak okaże się na miejscu, nie dostanie nic za darmo - wpierw będzie musiał pokonać szesnaście kolosów zamieszkujących różne rejony Forbidden Land.

Dalsza część tekstu pod wideo

Zadanie Wandera nie będzie łatwe. Do swojej dyspozycji ma on jednak miecz i konia Agro, którym przemierza bezkresny półwysep w poszukiwaniu kolosów. One same stanowią fabularną zagadkę - jaka jest ich rola? skąd się wzięły? Zbudowane są z elementów organicznych i nieorganicznych, niektóre poruszają się na dwóch nogach, inne przypominają zwierzęta - za każdym razem stają się jednak wymagającym przeciwnikiem, którego da się ubić tylko po znalezieniu jego pięty achillesowej.

Cały gameplay Shadow of the Colossus polega właściwie na dwóch rzeczach - odnajdywaniu kolosów i walce z nimi. Poza tym nie ma tu żadnych innych przeszkód (choć wspomnieć można jeszcze o zwiększaniu staminy i zdrowia poprzez zjadanie ogonów jaszczurek oraz owoców). Kolosy należy eliminować w odpowiedniej kolejności, lecz ich odnalezienie wcale nie jest tak łatwe jakby się mogło wydawać - w tym celu przydaje się jednak miecz, który dzierży główny bohater (świeci pokazując właściwy kierunek). Jeśli zlokalizujemy już ofiarę, rozpoczyna się spektakularny pojedynek, w którym wymaga się od nas, byśmy rozmaitymi sposobami dotarli do słabego punktu gigantycznego oponenta i ugodzili go pewną ilość razy mieczem. W zależności od tego, z kim walczymy może to wyglądać inaczej: na jednych trzeba się wspiąć po drodze starając się nie zlecieć na ziemię, w innych strzelać łukiem z grzbietu Argo, a jeszcze innych zwabić w odpowiednie miejsce i zrobić użytek z przewagi, którą daje teren. I skoro o tym mowa - Forbidden Land to nie tylko płaskie równiny, ale również kaniony, góry, pustynie, rzeki i ruiny pradawnych, tajemniczych cywilizacji. 

Gra, jak wspomnieliśmy na wstępie, posiada związki z Ico. Łączy je nie tylko postać reżysera, czyli Fumito Uedy, ale także -- między innymi -- pojawiające się w nich te same wrogo nastawione cienie i fikcyjny język używany przez bohaterów.

Wideo - Shadow of the Colossus

Komentarze (59)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper