Return of the Obra Dinn

Return of the Obra Dinn

8,3
11 oceny

Ocena wg platformy:

NS 9.0
PC 8.1
PS4 8.3
XONE -

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
3909 LLC
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
10 godzin
Premiery
Świat:
18.10.2018
Europa:
18.10.2018
Producent:
3909 LLC
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
10 godzin
Premiery
Świat:
18.10.2018
Europa:
18.10.2018

Return of the Obra Dinn - opis gry

Return of the Obra Dinn to gra przygodowa wyprodukowana i wydana przez niezależne studio 3909 LLC, twórców Papers, Please. Tytuł ukazał się pierwotnie na komputerach osobistych (Windows, Linux, macOS), a później trafił też na konsole.

Tytułowy Obra Dinn to statek handlowy, który w 1802 roku wypłynął z Londynu z 200 tonami towarów na pokładzie i nigdy nie dotarł do portu przeznaczenia w Oriencie. Pięć lat później w niezwykłych okolicznościach zjawił się jednak w Falmouth ze zniszczonymi żaglami i bez żywej duszy na pokładzie. My wcielamy się tutaj w urzędnika Kompanii Wschodnioindyjskiej, który musi odkryć, co stało się z załogą. Do dyspozycji ma on tylko dokumentację i specjalny przedmiot przypominający zegarek o nazwie Momento Mortem, dzięki któremu jest w stanie obejrzeć wizję śmierci denata, jeśli znajdzie jego zwłoki. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Statek, gdzie toczy się akcja gry, to jedna wielka łamigłówka. Na samym początku mamy dostęp tylko do jednych zwłok a wszystkie drzwi są pozamykane, lecz wraz z postępami zyskujemy dostęp do nowych pomieszczeń. Co warto przy tej okazji dodać, wydarzenia obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, zaś styl graficzny przywodzi na myśl przygodówki z pierwszych komputerów osobistych. 

Wszystkich członków załogi Obra Dinn jest (a raczej było) sześćdziesięciu. W przypadku każdego denata musimy ustalić następujące rzeczy: przyczynę śmierci, ewentualnie kto zabił, a także ustalić tożsamość zmarłego. Aby tego dokonać, musimy zwracać uwagę na najdrobniejsze detale. Momento Mortem oczywiście pomaga w rekonstrukcji zdarzeń, ale nie zrobi za nas wszystkiego.  

Wraz z postępami poznajemy prawdę o wydarzeniach, które doprowadziły do tragicznego końca. Co warto dodać, teoretycznie grę można ukończyć ograniczając się tylko do obejrzenia scen śmierci załogantów, ale w takiej sytuacji na koniec obejrzymy mniej satysfakcjonujące zakończenie i nie poznamy całej historii. 

Wideo - Return of the Obra Dinn

Komentarze (6)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper