Return of the Obra Dinn

Return of the Obra Dinn

8,4
9 oceny

Ocena wg platformy:

PS4 8.3
XONE -
NS 9.0
PC 8.4

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
3909 LLC
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
10 godzin
Premiery
Świat:
18.10.2018
Europa:
18.10.2018
Producent:
3909 LLC
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa
Śr. czas:
10 godzin
Premiery
Świat:
18.10.2018
Europa:
18.10.2018

Return of the Obra Dinn - opis gry

Return of the Obra Dinn to gra przygodowa wyprodukowana i wydana przez niezależne studio 3909 LLC, twórców Papers, Please. Tytuł ukazał się pierwotnie na komputerach osobistych (Windows, Linux, macOS), a później trafił też na konsole.

Tytułowy Obra Dinn to statek handlowy, który w 1802 roku wypłynął z Londynu z 200 tonami towarów na pokładzie i nigdy nie dotarł do portu przeznaczenia w Oriencie. Pięć lat później w niezwykłych okolicznościach zjawił się jednak w Falmouth ze zniszczonymi żaglami i bez żywej duszy na pokładzie. My wcielamy się tutaj w urzędnika Kompanii Wschodnioindyjskiej, który musi odkryć, co stało się z załogą. Do dyspozycji ma on tylko dokumentację i specjalny przedmiot przypominający zegarek o nazwie Momento Mortem, dzięki któremu jest w stanie obejrzeć wizję śmierci denata, jeśli znajdzie jego zwłoki. 

Statek, gdzie toczy się akcja gry, to jedna wielka łamigłówka. Na samym początku mamy dostęp tylko do jednych zwłok a wszystkie drzwi są pozamykane, lecz wraz z postępami zyskujemy dostęp do nowych pomieszczeń. Co warto przy tej okazji dodać, wydarzenia obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, zaś styl graficzny przywodzi na myśl przygodówki z pierwszych komputerów osobistych. 

Wszystkich członków załogi Obra Dinn jest (a raczej było) sześćdziesięciu. W przypadku każdego denata musimy ustalić następujące rzeczy: przyczynę śmierci, ewentualnie kto zabił, a także ustalić tożsamość zmarłego. Aby tego dokonać, musimy zwracać uwagę na najdrobniejsze detale. Momento Mortem oczywiście pomaga w rekonstrukcji zdarzeń, ale nie zrobi za nas wszystkiego.  

Wraz z postępami poznajemy prawdę o wydarzeniach, które doprowadziły do tragicznego końca. Co warto dodać, teoretycznie grę można ukończyć ograniczając się tylko do obejrzenia scen śmierci załogantów, ale w takiej sytuacji na koniec obejrzymy mniej satysfakcjonujące zakończenie i nie poznamy całej historii. 

Wideo - Return of the Obra Dinn

Komentarze (6)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper