Persona 5 Royal

Persona 5 Royal

9,2
57 oceny

Ocena wg platformy:

XSX|S 6.0
NS 3.3
PS4 8.8
XONE 1.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Atlus
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
125 godzin
Premiery
Świat:
31.10.2019
Europa:
31.03.2020
Polska:
31.03.2020
Producent:
Atlus
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
125 godzin
Premiery
Świat:
31.10.2019
Europa:
31.03.2020
Polska:
31.03.2020

Recenzja redakcji

Persona 5 Royal
Wojtek Gruszczyk

Wojciech Gruszczyk

9.0
Persona 5 Royal – recenzja gry. Switchowcy w końcu się doczekali
XSX|S NS PS4 XONE
Pokaż kolejne recenzje

Persona 5 Royal - opis gry

Persona 5: Royal to japońska gra RPG wyprodukowana przez Atlus. Tytuł ukazał się na PlayStation 4. Był on rozbudowaną o nową zawartość wersją Persona 5.

Persona 5, podobnie jak poprzednie części, rozgrywa się we współczesnej Japonii. Gra nie jest bezpośrednią kontynuacją, lecz znajdują się w niej elementy stanowiące pewien wspólny mianownik między kolejnymi odsłonami cyklu. Inspiracją dla fabuły P5 są powieści łotrzykowskie. Głównym bohaterem jest nastoletni chłopak, który chcąc pomóc kobiecie napastowanej przez pewnego wpływowego faceta wpada w kłopoty i zostaje przeniesiony do szkoły Syujin w Tokyo. Wraz z paroma innymi poznanymi tam osobami trafia on w końcu do alternatywnej rzeczywistości będącej odbiciem stanu ducha społeczeństwa.

Podczas rozgrywki nasz podopieczny, a my wraz z nim, może wykonywać rozmaite czynności. W Tokyo funkcjonuje system zmiennych pór dnia. Główny bohater chodzi do szkoły, chodzi do pracy, prowadzi życie towarzyskie itd. Część z tych czynności rzutuje następnie na jego parametry podczas starć. W Personie 5 nie brakuje też oczywiście social linków, czyli możliwości rozwijania znajomości z innymi postaciami. One także nie pozostają bez wpływu na system walki.

Bohaterowie mają też drugie życie, kiedy wcielają się w zamaskowanych złodziei serc/dusz i przeczesują dungeony. Te dzielą się na te fabularnie i z generowanymi proceduralnie pomieszczeniami, które odwiedzamy gdy np. wykonujemy jakieś dodatkowe zadanie. W dungeonach pojawiają się zagadki, zaimplementowano w nich też patent z alarmami. Nasi podopieczni nie mogą zbytnio zwracać na siebie uwagi, bowiem w skrajnym przypadku będą musieli opuścić loch (informuje o tym specjalny wskaźnik). Do tego przydaje się umiejętność skradania. Przeciwnicy, co warto dodać, widoczni są w trakcie eksploracji.

System walki jest turowy. Jeszcze przed rozpoczęciem starcia możemy zaskoczyć przeciwnika, co daje nam na początku pewną przewagę. Używać możemy rozmaitych broni, a także znanych fanom cyklu person i ataków specjalnych, które da się odpalić po znokautowaniu nieprzyjaciela. Znokautowani mogą również zostać nasi towarzysze - wówczas Cienie (tutejsi przeciwnicy) mogą ich ‘porwać’, przez co stają się niedostępni. W grze pojawia się patent z negocjowaniem pozwalający pozyskiwać nowe persony (te da się potem rozwijać i łączyć dokonując fuzji).

Piąta część Persony oferuje też funkcje sieciowe. W trakcie rozgrywki dostępna jest aplikacja, która umożliwia kontaktowanie się z innymi graczami (i postaciami). W ten sposób możemy się np. dzielić informacjami lub pomagać gdy ktoś ma kłopoty (lub też inni mogą pomagać nam).

Nowości

Persona 5: Royal oferuje następujące nowości względem pierwowzoru:

  • Nową grywalną postać Kasumi Yoshizawa
  • Nowego "powiernika" (confidant) Takuto Marukiego (doradca szkolny)
  • Nowe lokacje
  • Nowych przeciwników
  • Nowy semestr
  • Nowe utwory muzyczne skomponowane przez Shojiego Meguro
  • Wsparcie PS4 Pro

Wideo - Persona 5 Royal

Komentarze (21)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper