Black & White

Black & White

8,2
11 oceny

Ocena wg platformy:

PC 8.2

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Lionhead Studios
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
Strategiczna
Liczba graczy:
1-8
Premiery
Świat:
30.03.2001
Europa:
30.03.2001
Polska:
06.04.2001
Producent:
Lionhead Studios
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
Strategiczna
Liczba graczy:
1-8
Premiery
Świat:
30.03.2001
Europa:
30.03.2001
Polska:
06.04.2001

Black & White - opis gry

Black & White to gra strategiczna wyprodukowana przez brytyjskie Lionhead Studios i wydana przez Electronic Arts na komputery osobiste z systemami Windows i Mac OS. Tytuł uchodził za duchowego spadkobiercę serii Populous.

Gra pozwala nam się wcielić w boga, który włada wyspą zamieszkaną przez różne plemiona. Podczas rozgrywki kierujemy kursorem w kształcie dłoni, którym możemy przenosić rozmaite obiekty, wskazywać je, czynić cuda i wykonywać jeszcze inne czynności. Black & White posiada strukturę fabularną. Żeby popchnąć fabułę naprzód, potrzebujemy złotych zwojów inicjujących jakieś ważne wydarzenie. Dostępne są też srebrne zwoje z zadaniami opcjonalnymi, za których wykonanie otrzymujemy nagrody.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jedną z głównych tutejszych atrakcji jest pełna swoboda wyboru czy chcemy być dobrym bóstwem, czy bóstwem złym uprzykrzającym życie swoim wyznawcom. Każda nasza czynność wpływa jakoś na wizerunek, a wraz z wizerunkiem zmianie ulega świat wokół. Pierwszym z brzegu przykładem może być świątynia. Jeśli jesteśmy miłosierni, jest biała, jeśli nie - jej kolor staje się czarny. Podczas rozgrywki towarzyszą nam doradcy, którzy popychają nas w którąś ze stron, ale w gruncie rzeczy nie musimy opowiadać się po żadnej z nich. Możemy też być moralnie mniej jednoznaczni.

Jako bogowie mamy przede wszystkim jeden cel - zdobywać nowych wyznawców. Możliwości jest kilka: możemy pomnażać dobrobyt ludzi (rozbudowując ich wioski na przykład), wzbudzać strach (ciskanie kulami ognistymi, piorunami), wysyłać apostołów nowej wiary, dokonywać cudów (leczyć ludzi, dostarczać żywność) itd. Na względzie trzeba jednak mieć, że ludzie z czasem się nudzą tymi samymi sztuczkami.

Ważnym elementem rozgrywki są też wielkie potwory (chowańcy w polskiej wersji językowej), nasi wysłannicy na ziemi. Na początku mamy dostęp do trzech, ale z czasem ulega to zmianie. Nad potworami nie mamy bezpośredniej kontroli, ale możemy je sobie wytresować chwaląc za pożądane czynności, albo karząc za te niewłaściwe. Potwory różnią się między sobą. Małpy są dla przykładu bardziej inteligentne i zarazem słabsze, zaś tygrysy na odwrót.

Black & White poza trybem singlowym oferuje multiplayer - zarówno w wariancie lokalnym, jak i sieciowym.

Wideo - Black & White

Komentarze (3)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper