Aladdin

Aladdin

7,6
41 oceny

Ocena wg platformy:

GBA 8.0
SNES 7.5

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Capcom
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Platformowa
Śr. czas:
7.5 godzin
Premiery
Świat:
21.11.1993
Europa:
27.01.1994
Producent:
Capcom
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Platformowa
Śr. czas:
7.5 godzin
Premiery
Świat:
21.11.1993
Europa:
27.01.1994

Aladdin - opis gry

Aladdin to dwuwymiarowa platformówka wyprodukowana i wydana przez Capcom. Pierwotnie tytuł ukazał się w 1993 roku na SNES-a, ale jego konwersja trafiła też po dekadzie na Game Boy Advance doczekując się kilku dodatków. Gra powstała na podstawie animowanego filmu Disneya.

Film oraz gra luźno bazują na “Opowieściach tysiąca i jednej nocy”. Gracz przejmuje tu kontrolę nad Aladynem, ubogim chłopakiem z ulicy, który otrzymuje od wielkiego wezyra Jafara zadanie odnalezienia magicznej lampy mogącej spełnić trzy życzenia jej posiadacza. To będzie jednak tylko początek grubszej intrygi.

 

Growa adaptacja Aladdina to dość standardowy dwuwymiarowy platformer. Główny bohater potrafi rozprawiać się z napotykanymi przeciwnikami skacząc im po głowach albo unikać przeszkód wywijając rozmaite akrobacje (przy spadku z większych wysokości pomaga mu magiczny dywan). Produkcja żółto-niebieskich, jak wspomnieliśmy, bazuje na filmie, więc nie brakuje tu znanych miejscówek (ulice Agrabahu, magiczna jaskinia, pałac Jafara); z drugiej strony twórcy dodali też zupełnie nowe lokacje (świat wewnątrz lampy, piramida) wydłużając tym samym główny wątek fabularny. W trakcie pokonywania kolejnych poziomów zgarniać możemy dodatkowo znajdźki pod postacią jabłek (można nimi ciskać w oponentów), złotych skarabeuszy i diamentów. Te dwie ostatnie mogą odblokować bonusowe levele i inne wyzwania.

 

Co warto dodać, gry z Aladynem na podstawie filmu Disneya ukazały się dwie. Pierwsza to ta wyżej opisywana spod dłuta Capcomu, za drugą odpowiadało natomiast Virgin Games i Sega. Choć oba tytuły czerpały z tego samego materiału źródłowego, ich zawartość (w tym gameplay i styl prezentacji) mniej lub bardziej się od siebie różniła.

 

Po dziesięciu latach od wydania SNES-owej wersji capcomowskiego Aladdina ukazała się też wspomniana na wstępie konwersja sklecona z myślą o GBA. Był to wierny port, do którego dorzucono kilka bonusowych etapów.

Wideo - Aladdin

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video

Komentarze (9)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper