Star Ocean
365V

Star Ocean

Star Ocean
  • Producent: Tri-Ace
  • Wydawca: Enix
  • Wersja językowa: Japońska
  • Premiery
  • Świat: 19.07.1996
  • Europa: Nie wydano
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: RPG
  • Liczba graczy: 1

Star Ocean to japońska gra RPG wyprodukowana przez studio tri-Ace i wydana przez Enix. Tytuł ukazał się tylko na konsoli Super Nintendo i oficjalnie wersja ta nie opuściła Japonii (istnieje jednak jej fanowskie tłumaczenie na angielski).

Opowieść rozpoczyna się na słabo rozwiniętej planecie Roak, a konkretnie w niewielkim mieście o nazwie Kratus. Główni bohaterowie to Roddick Farrence i Millie Chliette, którzy wraz ze swoim przyjacielem Dorne’m, są członkami miejscowych sił porządkowych ochraniających miejscową ludność przed bandytami i złodziejami. Pewnego dnia do Kratus dochodzą niepokojące wieści z sąsiedniego miasta - pojawia się w nim tajemnicza choroba, która przemienia ludzi w kamień. Ojciec Millie, miejscowy lekarz, próbuje pomóc poszkodowanym, ale ostatecznie sam zachorowuje. Podobnie Dorne, który zaraża się od gołębia. W poszukiwaniu lekarstwa w postaci ziół Roddick i Mille trafiają na szczyt góry Meteorx, gdzie kontaktują się z nimi Ronyx J. Kenny oraz Ilia Silvestri, załoganci statku Calnus należącego do Ziemskiej Federacji. Ci informują bohaterów, że przetrzebiająca ludność w coraz szybszym tempie choroba to sprawka obcej rasy Lezonian, z którą Federacja walczy.

Pierwsza odsłona Star Ocean przypomina klasyczne japońskie RPG, choć w grze zaimplementowano także kilka innowacyjnych jak na swoje czasy patentów. Przede wszystkim walki odbywają się w czasie rzeczywistym, nie mamy tu do czynienia z systemem turowym jak w przypadku serii Dragon Quest czy Final Fantasy. Mogą w nich uczestniczyć maksymalnie cztery postacie, przy czym kontrolować możemy tylko jedną (za resztę odpowiada sztuczna inteligencja). Oprócz doświadczenia za zwycięską walkę otrzymujemy także punkty SP, które można przeznaczyć na rozwój zdolności podopiecznych. Nie muszą to być zdolności używane tylko podczas walk, ale też np. gotowanie.

W Star Ocean zwerbować można dziesięć grywalnych postaci, choć nie wszystkich da się skaptować za jednym podejściem. Część werbujemy przechodząc fabułę, część natomiast wymaga wykonania pobocznych questów.

W grze zaimplementowano system Private Actions. Są to dodatkowe scenki przedstawiające konwersacje między postaciami, do których dochodzi w miastach. Pogłębiają one relacje między bohaterami i pozwalają się dowiedzieć o nich czegoś nowego.

Pierwsza odsłona Star Ocean doczekała się remake’u wydanego na PSP. Wprowadził on szereg nowości: zmieniono oprawę graficzną (stylem przypomina SO2), zmodyfikowano system walki, dodano mapę świata, animowane cutscenki oraz nowe postacie, jak Welch ze Star Ocean: Till the End of Time.

Podobne gry