SKLEP
Black & White
519V

Black & White

Black & White
  • Producent: Lionhead Studios
  • Wydawca: Electronic Arts
  • Polski dystrybutor: Cenega Poland
  • Wersja językowa: Polska Pełna
  • Premiery
  • Świat: 30.03.2001
  • Europa: 30.03.2001
  • Polska: 06.04.2001
  • Gatunek: Strategiczna
  • Liczba graczy: 1-8

Black & White to gra strategiczna wyprodukowana przez brytyjskie Lionhead Studios i wydana przez Electronic Arts na komputery osobiste z systemami Windows i Mac OS. Tytuł uchodził za duchowego spadkobiercę serii Populous.

Gra pozwala nam się wcielić w boga, który włada wyspą zamieszkaną przez różne plemiona. Podczas rozgrywki kierujemy kursorem w kształcie dłoni, którym możemy przenosić rozmaite obiekty, wskazywać je, czynić cuda i wykonywać jeszcze inne czynności. Black & White posiada strukturę fabularną. Żeby popchnąć fabułę naprzód, potrzebujemy złotych zwojów inicjujących jakieś ważne wydarzenie. Dostępne są też srebrne zwoje z zadaniami opcjonalnymi, za których wykonanie otrzymujemy nagrody.

Jedną z głównych tutejszych atrakcji jest pełna swoboda wyboru czy chcemy być dobrym bóstwem, czy bóstwem złym uprzykrzającym życie swoim wyznawcom. Każda nasza czynność wpływa jakoś na wizerunek, a wraz z wizerunkiem zmianie ulega świat wokół. Pierwszym z brzegu przykładem może być świątynia. Jeśli jesteśmy miłosierni, jest biała, jeśli nie - jej kolor staje się czarny. Podczas rozgrywki towarzyszą nam doradcy, którzy popychają nas w którąś ze stron, ale w gruncie rzeczy nie musimy opowiadać się po żadnej z nich. Możemy też być moralnie mniej jednoznaczni.

Jako bogowie mamy przede wszystkim jeden cel - zdobywać nowych wyznawców. Możliwości jest kilka: możemy pomnażać dobrobyt ludzi (rozbudowując ich wioski na przykład), wzbudzać strach (ciskanie kulami ognistymi, piorunami), wysyłać apostołów nowej wiary, dokonywać cudów (leczyć ludzi, dostarczać żywność) itd. Na względzie trzeba jednak mieć, że ludzie z czasem się nudzą tymi samymi sztuczkami.

Ważnym elementem rozgrywki są też wielkie potwory (chowańcy w polskiej wersji językowej), nasi wysłannicy na ziemi. Na początku mamy dostęp do trzech, ale z czasem ulega to zmianie. Nad potworami nie mamy bezpośredniej kontroli, ale możemy je sobie wytresować chwaląc za pożądane czynności, albo karząc za te niewłaściwe. Potwory różnią się między sobą. Małpy są dla przykładu bardziej inteligentne i zarazem słabsze, zaś tygrysy na odwrót.

Black & White poza trybem singlowym oferuje multiplayer - zarówno w wariancie lokalnym, jak i sieciowym.

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme