SKLEP
Wiedźmin (PC)

Wiedźmin (PC)

Wiedźmin
  • Wersja:
  • Premiery
  • Świat: 27.10.2007
  • Europa: 27.10.2007
  • Polska: Nie wydano
  • Gatunek: RPG
  • Liczba graczy: 1
  • od lat 18
  • przemoc

Ocena społeczności

8.5278 głosów
-

Ocena PPE.pl

7.5 Czytaj recenzję

Wiedźmin to gra RPG wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari na komputery z systemami Windows i OS X. Produkcja bazowała bezpośrednio na popularnym cyklu książek fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. W planach były wersje na konsole PS3 i X360, jednak oba projekty skasowano.

Akcja dzieje się w uniwersum fantasy przywodzących na myśl epokę średniowiecza. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, tytułowy wiedźmin, czyli najemnik, łowca potworów o nadludzkich zdolnościach. Gra rozpoczyna się na dobre w momencie gdy protagonista zostaje odnaleziony nieprzytomny przez swoich ‘pobratymców’, którzy przenoszą go do twierdzy Kaer Morhen, gdzie wkrótce ma miejsce pewien incydent.

 

Świat gry pełen jest nieprzyjemnych zjawisk - wojna, ubóstwo, dyskryminacja ze względu na rasę, fanatyzm itd. Nikt nie jest tu tak naprawdę dobry, a ktoś na pozór zły może mieć swoje logiczne motywy, czego doświadczymy kierując Geraltem w jego podróży. Niejednokrotnie będzie on musiał podejmować decyzje w sytuacjach, z których nie ma dobrego wyjścia.

 

Gra hula na zmodyfikowanym silniku autorstwa BioWare. W Wiedźminie zaimplementowano oryginalny system walki, w którym bardzo duże znaczenie ma obserwowanie ruchów przeciwnika oraz wybór właściwego stylu. Jeden sprawdza się dobrze przy oponentach poruszających się szybciej, inny pozwala efektywniej radzić sobie z rywalami o większych gabarytach, a jeszcze inny działa gdy jesteśmy otoczeni. Ważny jest odpowiedni timing - jeśli odpowiednio się wstrzelimy, będziemy mogli odpalić combo. Geralt ma na wyposażeniu dwie główne bronie: zwykły miecz oraz srebrny miecz, który przydaje się do zwalczania istot ‘paranormalnych’.

 

W produkcji CD Projekt nie zabrakło oczywiście systemu pozwalającego rozwijać Geralta. Zdobyte w trakcie przygody doświadczenie da się ulokować w konkretnej dziedzinie, co pozwala następnie nabyć zupełnie nowe zdolności lub usprawnić stare. Główny bohater potrafi też tworzyć mikstury, które regenerują zdrowie lub wyostrzają wiedźmińskie zmysły, oraz używać zaklęć (ofensywnych i defensywnych).

Podobne gry
Miesięcznik PSX Extreme

Miesięcznik PSX Extreme