Śródziemie: Cień Mordoru (PS4)

Śródziemie: Cień Mordoru (PS4)

Śródziemie: Cień Mordoru
  • Producent: Monolith Productions
  • Wydawca: Warner Bros.
  • Polski dystrybutor: Cenega
  • Wersja językowa: Polska Napisy
  • Premiery
  • Świat: 03.10.2014
  • Europa: 03.10.2014
  • Polska: 03.10.2014
  • Gatunek: RPG akcji
  • Liczba graczy: 1

Ocena społeczności

8.2312 głosów
-

Ocena PPE.pl

8.5 Czytaj recenzję

Śródziemie: Cień Mordoru (Middle-earth: Shadow of Mordor) to RPG akcji przygotowany przez Monolith Productions. Akcja gry rozgrywa się między zdarzeniami z książkowego "Hobbita" a pierwszą częścią trylogii Tolkiena. Tytuł ukazał się na PS4, XONE, PS3 i X360, ale portem na starsze konsole zajęło się Behaviour Interactive.

Śródziemie: Cień Mordoru przedstawia losy Taliona - ojca, męża, niezwykłego wojownika, strażnika Czarnej Bramy, który pełnił swoją służbę w nieodpowiednim czasie. Sauron przez lata zbierał armię, chcąc zemścić się za swoją wcześniejszą porażkę, by w końcu posłać do boju chmarę Uruków - przedstawicieli potężnego rodu Orków. Talion wraz ze swoimi najbliższymi zostaje zamordowany przez Czarnych Kapitanów Saurona, jednak nie trafia do zaświatów. Coś sprawia, że zostaje połączony z tajemniczym Upiorem, z którym od tego momentu dzieli ciało i wspólnymi siłami–umiejętnościami podążają drogą zemsty, ponieważ ich ukochani zostali zamordowani przez sługusów Władcy Ciemności.

Tytuł charakteryzuje się świetnym systemem Nemesis, dzięki któremu świat gry dosłownie żyje. Przeciwnicy rywalizują ze sobą, walczą w swoich stadach o względy, biją się, polują na stwory i chcą udowodnić swoją wyższość w grupie. Jeśli zwyciężą, wówczas awansują w hierarchii, zdobywają nowy poziom, mocniejsze ataki, umiejętności, nowe wdzianko itp. Talion jest obarczony nieśmiertelnością i po każdym zgonie wraca do ostatniej Wieży Kuźni, ale świat pamięta o jego porażkach. Dla przykładu, Uruk za przeszycie go swoją włócznią awansuje, więc przy kolejnym spotkaniu wspomina mu o porażce, wyśmiewa i z jeszcze większą furią atakuje. Każde spotkanie ze „starym znajomym” to niepowtarzalna możliwość rewanżu, ale trzeba być przygotowanym na bardziej wymagającą i trudniejszą walkę. Nemesis to największy atut Śródziemie: Cień Mordoru.

Na szczęście, Talion nie jest bezbronny. Od początku ma do dyspozycji moce Upiora, miecz, łuk i sztylet. W przypadku tego ostatniego protagonista zamienia się w rasowego asasyna. Atakuje od tyłu, bezszelestnie, w ciszy pozbawiając życia swoje ofiary.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu, można odblokować nowe umiejętności Taliona, które przydają się w walce, natomiast atrybuty pozwalają zwiększać zasoby (żywotność, liczbę strzał, skupienie) lub pozwalają ulepszać miecz, łuk i sztylet. Dodatkowo, system rozwoju broni pozwala osadzać na orężach specjalne runy, które zdobywamy po pokonaniu kolejnych kapitanów. 

Śródziemie: Cień Mordoru charakteryzuje się bardzo dużą ilością różnych zadań, Gracze podążają drogą fabuły, ratują wygnańców, biorą udział w wyzwaniach łowieckich, szukają artefaktów oraz specjalnych rysunków i są wplątani w specjalne wyzwania. 

Podobne gry