Diablo (PSone)

Diablo (PSone)

Diablo
  • Premiery
  • Świat: 31.12.1996
  • Europa: 31.12.1996
  • Polska: 15.06.1997
  • Gatunek: RPG akcji
  • Liczba graczy: 1-2

Ocena społeczności

8.5155 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Diablo to gra RPG typu hack’n’slash. Tytuł ukazał się pierwotnie na PC, ale w 1998 roku (po dwóch latach od premiery) przeniesiono go także na PlayStation. Za produkcję oryginalnej wersji odpowiada Blizzard Entertainment, konwersja była z kolei dziełem brytyjskiego Climax Group.

Tytułowy Diablo to główny szwarccharakter, który w wyniku wojny toczonej między Niebem i Piekłem zostaje wygnany, by żyć między ludźmi. Diablo i jego strąceni na ziemię towarzysze zaczynają jednak rozsiewać chaos i nienawiść, aż do czasu pojawienia się grupy śmiałków, która radzi sobie z nimi za pomocą tzw. soulstones - kamieni zdolnych uwięzić duszę. Ten z Diablo zostaje zakopany głęboko w ziemi, a na miejscu zdarzenia wzniesiony zostaje klasztor.

 

Z czasem jednak moce trzymające “Pana Terroru” na uwięzi słabną, a ludzie z miasta Tristram, w okolicach którego zakopano soulstone, zapominają o zagrożeniu. Diablo początkowo wpływa na króla, który atakuje sąsiednie państwa, a następnie na arcybiskupa - ten z kolei niszczy jego wieloletnie więzienie. Miasto upada, ale wieści o jego bogactwach docierają do podróżników z różnych stron. 

 

Gracz tworzy swoją postać wybierając spośród trzech profesji. Do wyboru są Warrior, Rogue i Sorcerer. Warrior jest najsilniejszy i najbardziej wytrzymały, a poza tym potrafi naprawić swój ekwipunek w trakcie wypadu do lochu. Rogue jest najsprawniejszy i radzi sobie z zastawionymi przy skrzyniach pułapkami. Sorcerer jest z kolei najsłabszy fizycznie, ale nadrabia magią.

 

Nasz podopieczny podczas eksploracji losowo generowanych lochów odnajduje rozmaity ekwipunek, który pomaga w walce z hordami przeciwników. Parametry większości broni, zbroi i akcesoriów są losowe. Czarów uczymy się zbierając magiczne tomy, ale najbardziej zaawansowane umiejętności tego typu nie są dostępne, jeśli pewne statystyki są zbyt niskie.

 

W przypadku zaciukania wroga otrzymujemy doświadczenie - jeśli uzbieramy odpowiednią jego ilość, postać wbija na nowy poziom. W przerwach między poszukiwaniami Diablo możemy także wziąć się za opcjonalne questy, które zlecają mieszkańcy Tristram. Zwykle polegają one na ubiciu jakiegoś potwora lub odnalezieniu konkretnego przedmiotu.

 

W wersji na PlayStation zaimplementowano tryb wieloosobowy dla dwóch osób.

Podobne gry