Diablo (PSone)

Diablo (PSone)

Diablo
  • Producent: Climax Group
  • Wydawca: Electronic Arts
  • Polski dystrybutor: IPS CG
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: Marzec 1998
  • Europa: Kwiecień 1998
  • Polska: 1998
  • Gatunek: RPG akcji
  • Liczba graczy: 1-2

Ocena społeczności

8.5155 głosów
-

Ocena PPE.pl

-
Brak oceny

Diablo to gra RPG typu hack’n’slash. Tytuł ukazał się pierwotnie na Windowsa, a w 1998 roku wydano go także na PlayStation oraz Macintosha. Za wersje na PC (Win, Mac) odpowiada Blizzard Entertainment, konwersja na konsolę Sony była dziełem Climax Group.

Tytułowy Diablo to główny szwarccharakter, który w wyniku wojny toczonej między Niebem i Piekłem zostaje wygnany, by żyć między ludźmi. Diablo i jego strąceni na ziemię towarzysze zaczynają jednak rozsiewać chaos i nienawiść, aż do czasu pojawienia się grupy śmiałków, która radzi sobie z nimi za pomocą tzw. soulstones - kamieni zdolnych uwięzić duszę. Ten z Diablo zostaje zakopany głęboko w ziemi, a na miejscu zdarzenia wzniesiony zostaje klasztor.

Z czasem jednak moce trzymające “Pana Terroru” na uwięzi słabną, a ludzie z miasta Tristram, w okolicach którego zakopano soulstone, zapominają o zagrożeniu. Diablo początkowo wpływa na króla, który atakuje sąsiednie państwa, a następnie na arcybiskupa - ten z kolei niszczy jego wieloletnie więzienie. Miasto upada, ale wieści o jego bogactwach docierają do podróżników z różnych stron. 

Gracz tworzy swoją postać wybierając spośród trzech profesji. Do wyboru są Warrior, Rogue i Sorcerer. Warrior jest najsilniejszy i najbardziej wytrzymały, a poza tym potrafi naprawić swój ekwipunek w trakcie wypadu do lochu. Rogue jest najsprawniejszy i radzi sobie z zastawionymi przy skrzyniach pułapkami. Sorcerer jest z kolei najsłabszy fizycznie, ale nadrabia magią.

Nasz podopieczny podczas eksploracji losowo generowanych lochów odnajduje rozmaity ekwipunek, który pomaga w walce z hordami przeciwników. Parametry większości broni, zbroi i akcesoriów są losowe. Czarów uczymy się zbierając magiczne tomy, ale najbardziej zaawansowane umiejętności tego typu nie są dostępne, jeśli pewne statystyki są zbyt niskie.

W przypadku zaciukania wroga otrzymujemy doświadczenie - jeśli uzbieramy odpowiednią jego ilość, postać wbija na nowy poziom. W przerwach między poszukiwaniami Diablo możemy także wziąć się za opcjonalne questy, które zlecają mieszkańcy Tristram. Zwykle polegają one na ubiciu jakiegoś potwora lub odnalezieniu konkretnego przedmiotu.

W wersji na PlayStation zaimplementowano tryb wieloosobowy dla dwóch osób.

Podobne gry