Myst: Antologia
104V

Myst: Antologia

Myst: Antologia
  • Producent: Cyan Worlds
  • Wydawca: Ubisoft Entertainment
  • Polski dystrybutor: Cenega Poland
  • Wersja językowa: Polska Pełna
  • Premiery
  • Świat: 28.03.2002
  • Europa: 2002
  • Polska: 19.05.2006
  • Gatunek: Przygodowa, Kolekcje
  • od lat 3

Myst: Trilogy, w Polsce wydane jako Myst: Antologia, to kolekcja gier przygodowych autorstwa Cyan Worlds przygotowana przy udziale Presto Studios, wydana przez Ubisoft 28 marca 2002 roku w USA i w 2002 roku w Europie na Windowsa oraz Macintosha. Pierwsza z tych wersji ukazała się 19 maja 2006 roku w Polsce, a jej dystrybucją zajęła się Cenega Poland. Obecnie składowe tego pakietu dostępne są w cyfrowej dystrybucji na GoG.

Produkcja jest zbiorczym wydaniem zawierającym pierwszą odsłonę serii Myst w wersji odświeżonej oraz drugiej i trzeciej odsłony marki w wydaniu oryginalnym. Są to przedstawiciele gatunku gier przygodowych, gdzie istotnym elementem jest rozwiązywanie zagadek logicznych. Z produkcją tą można zapoznać się jedynie w pojedynkę.

W ramach fabuły Myst: Masterpiece Edition opowiedziana jest historia bezimiennego wędrowca, który to pewnego razu natrafił w szczelinie na księgę. Po jej przeczytaniu przenosi się on tajemniczego świata, by następnie zacząć go badać. W trakcie tej ekspedycji natrafia on na informację o Artusie, spadkobiercy starożytnej cywilizacji z umiejętnością opisywania światów oraz tworzenia do nich portali.

W ramach fabuły Riven: The Sequel to Myst opowiedziana został historia osadzona po wydarzeniach z Myst - po uratowaniu mistrza "łączenia ksiąg" Nieznajomy otrzymuje nowe zadanie. Okazało się bowiem, że żona mistrza, Catherine, została porwana przez ojca jej męża i sprawcę nieszczęścia Riven, Gehna. Zadaniem gracza jest więc tak pokierować Nieznajomym, by ten znalazł sposób na uratowanie Catherine.

W ramach fabuły Myst III: Exile opowiedziana jest historia osadzona po wydarzeniach z Riven: The Sequel to Myst. Pomimo upłynięcia dziesiątek lat, zagrożenie nie minęło, a to może powrócić by znów siać zniszczenie w D'ni. Zadaniem gracza jest więc wspólnie z bohaterami poprzednich odsłon cyklu uratować świat przed Saavedrem.

Składowe pakietu ukazały się u nas osobno, a za ich dystrybucję odpowiadały Cenega Poland (Myst: Masterpiece Edition), Mirage Media / Optimus (Riven: The Sequel to Myst) oraz Play-It (Myst III: Exile) - dwie późniejsze odsłony cyklu otrzymały reedycję osobno od dystrybutora antologii.  W ramach tego wydania twórcy zdecydowali się na dodanie pełnej polskiej wersji językowe zachowując wersję językową Myst III i dodając dubbing do Riven: The Sequel to Myst (ten oryginalnie wydany był w angielskiej wersji językowej z instrukcją w j. polskim).


Opis opracował: BZImienny

Podobne gry