Might And Magic VI: Boskie Prawo
85V

Might And Magic VI: Boskie Prawo

Might And Magic VI: Boskie Prawo
 • Producent: New World Computing
 • Wydawca: The 3DO Company
 • Polski dystrybutor: Mirage Media, Egmont Polska (reedycja)
 • Wersja językowa: Angielska Angielska
 • Premiery
 • Świat: 30.04.1998
 • Europa: 1998
 • Polska: 1998
 • Gatunek: RPG
 • Liczba graczy: 1
 • od lat 12

Might and Magic VI: The Mandate of Heaven, w Polsce znane także jako Might and Magic VI: Boskie Prawo, to RPG autorstwa New World Computing wydane przez The 3DO Company 30 kwietnia 1998 w USA i w 1998 roku w Europie wyłącznie na komputery osobiste z systemem Windows. Na terenie Polski, dzięki Mirage Media, tytuł zadebiutował w 1998 roku - pierwotnie miał być to czerwiec, jednak polska premiera została przełożona i tytuł pojawił się we wrześniu albo październiku.

Produkcja jest szóstą odsłoną serii Might and Magic, osadzonych w świecie fantasy RPG autorstwa New World Computing. W ramach tej odsłony twórcy zdecydowali się na kilka poważnych zmian, zarówno w warstwie technicznej jak i mechanice rozgrywki - świat przeszedł w 3D z niektórymi obiektami w 2D, co umożliwia podróżowanie przez świat gry w czasie rzeczywistym (wcześniej oparte to było o siatkę). Jeśli chodzi o rozgrywkę, to twórcy zdecydowali się na kilka zmian wśród których najistotniejszym było wprowadzenie możliwości walki w czasie rzeczywistym.

System tworzenia postaci został ograniczony do jednej ras, jaką są Ludzie, a maksymalna wielkość ekipy to cztery postacie. W ramach każdej z nich decyduje się o klasie (jest ich sześć - Rycerz, Druid, Paladyn, Kleryk, Czarodziej i Łucznik), a rozwój odbywa się poprzez inwestowanie zdobywanych przy wzroście poziomu punktów w odpowiednie statystyki, nawet tych nieprzewidzianych dla danej klasy. Z tą produkcją można zapoznać się jedynie w rozgrywce dla pojedynczego gracza.

W ramach fabuły opowiedziana została historia osadzona tuż po piątej odsłonie cyklu zatytułowanej Might and Magic: Darkside of Xeen - po pokonaniu głównego antagonisty tamtej odsłony, wojna Starożytnych z Kreeganami wkracza do nowej fazy. Statek Kreegan rozbija się na niezaawansowanej technicznie planecie Enroth, gdzie odpór planuje im dać tutejszy władca Roland Ironfist, który po zdradzie ze strony maga Sulmana znika. Xenofex, władca Kreegan, zakłada kult Sądu Ostatecznego mający na celu przekonać ludzi, że dynastia Księcia Nicolai Żelaznej Pięści straciła Boskie Prawo do rządzenia krainą. W międzyczasie najeźdźcy spoza planety atakują miasto Sweet Water w efekcie czego czterech podróżników staje się częścią tego konfliktu. Decydują się oni więc wyruszyć w podróż i znaleźć zaginionego króla. 

Tytuł ukazał się potem jako część Might and Magic 6-Pack Limited Edition (Might and Magic Sixpack) oraz Might and Magic: Millennium Edition - pierwszy z tych pakietów trafił do cyfrowej dystrybucji 3 września 2009 roku na platformie GoG. W przypadku Polski tytuł ten ukazał się także jako pełna wersja dodana do czasopisma Świat Gier Komputerowych (#10/2001) oraz jako dodatek w pudełkowym wydaniu Might & Magic X: Legacy.


Opis opracował: BZImienny

Podobne gry