World of Tanks Blitz
1088V

World of Tanks Blitz

World of Tanks Blitz
 • Producent: Wargaming.net
 • Wydawca: Wargaming.net
 • Polski dystrybutor: Wargaming.net
 • Wersja językowa: Polska Pełna
 • Premiery
 • Świat: 27.06.2014
 • Europa: 27.06.2014
 • Polska: 27.06.2014
 • Gatunek: Strzelanina, Akcja
 • Liczba graczy: 1-14
 • od lat 7

World of Tanks Blitz to gra akcji wyprodukowana i wydana przez białoruskie studio Wargaming.net. Tytuł ukazał się na urządzeniach przenośnych (systemy iOS, Android i Windows), komputerach PC oraz Nintendo Switch.

Galeria - World of Tanks Blitz
 • World of Tanks Blitz
 • World of Tanks Blitz
 • World of Tanks Blitz
 • World of Tanks Blitz
 • World of Tanks Blitz
 • World of Tanks Blitz
 • World of Tanks Blitz
 • World of Tanks Blitz

Rozgrywka

World of Tanks Blitz to zaprojektowana z myślą o urządzeniach przenośnych (choć, jak wspomniano na wstępie, po pewnym czasie ukazała się też wersja na komputery osobiste) nowa wersja World of Tanks, niezwykle popularnej gry traktującej o bitwach czołgów, która trafiła do ponad 100 milionów graczy na całym świecie.

World of Tanks Blitz zachowuje oczywiście najważniejsze założenia pierwowzoru, a jednocześnie wprowadza szereg zmian dostosowanych do charakterystyki urządzeń przenośnych (smartfonów i tabletów). Najważniejsze novum to rozmach, który w porównaniu do oryginału jest siłą rzeczy mniejszy. Przykładem tego jest mniejsza liczba graczy biorących udział w bitwach. W “dużej” wersji gry przypadało ich piętnastu na drużynę, tutaj z kolei wszystkich jest czternastu - po siedmiu na jedną ekipę. To nie wszystko a propos skali zmagań. Także mapy, na których toczą się boje, są mniejszych rozmiarów. Te dwie podstawowe kwestie powodują, iż starcia są o wiele dynamiczniejsze i trwają krócej, dzięki czemu można je z powodzeniem rozgrywać podczas podróży do szkoły lub pracy.

Na uwagę w świetle powyższego zasługuje zmodyfikowane sterowanie. W przypadku urządzeń przenośnych gra robi użytek z funkcji ekranu dotykowego, oferując wirtualne przyciski i gałki. Co więcej, jeśli odczuwamy taką potrzebę, interfejs można dostosować do naszych potrzeb, zmieniając rozstawienie przycisków na ekranie. Komunikację z innymi grającymi ułatwia z kolei chat.

Pomimo zmian w kwestii wspomnianego rozmachu, sama mechanika nie uległa znaczącym zmianom. Dotyczy to strzelania, poruszania, uszkodzeń czy parametrów pojazdów. Do dyspozycji mamy tu setki czołgów, które opisane są przez szereg współczynników informujących nas o mocy silnika, wytrzymałości pancerza w tym lub innym miejscu, prędkości obrotu wieży itd. W trakcie zmagań niezwykle istotne jest, aby trafić przeciwnika w jego słaby punkt i tym samym możliwie jak najbardziej go nadwątlić. Pomaga w tym zadaniu tryb snajperski, który oznacza na czerwono te części czołgów rywali, gdzie części pancerza najłatwiej jest spenetrować. Im mniejsze nasycenie kolorem, tym łatwiej tego dokonać. 

Produkcja Wargaming.net oferowała na premierę relatywnie niewiele zawartość, mianowicie niecałe 100 czołgów pochodzących z trzech krajów (głównie z pierwszej połowy XX wieku), lecz z czasem jej zawartość została rozbudowywana. I tak w grze znajdziemy pojazdy pochodzące nie tylko z Rosji, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec, ale też Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Chin. Są one podzielone na cztery kategorie. Początkowo oczywiście nasze wybór jest ograniczony do maszyn o skromniejszym potencjale, jednak wraz z postępami i wygranymi bitwami pniemy się stopniowo w hierarchii, odblokowując dostęp do lepszego sprzętu. 

Rozgrywając kolejne bitwy gromadzimy pieniądze i punkty doświadczenia umożliwiające odblokowywanie/nabywanie ulepszeń czy czołgów. Warto jednak zaznaczyć, że większość zdobytego doświadczenia można przeznaczyć tylko na rozwój maszyny, którą je pozyskaliśmy. Jedynie niewielką część z nabytej puli da się natomiast zainwestować w ulepszanie innych czołgów. Przykładowe upgrade’y to lornetka zwiększająca zasięg widzenia, klimatyzacja czy kamuflaże. 

W World of Tanks Blitz zmodyfikowano sposób działania załogi. W oryginale każdy jej członek był odrębną osobą, tutaj jednak załoganci stanowią monolit, rozwijając się razem. Zdolności podopiecznych i stopień ich wyszkolenia przekłada się na szereg innych kwestii: precyzję celowania, szybkość czołgu tudzież szybkość przeładowywania pocisków.

Na premierę gry dostępne był tryb umożliwiający rozgrywanie potyczek mogących sprowadzać się do prób przejęcia flagi bądź zniszczenia rywali. Z czasem popremierowe aktualizacje rozbudowały zawartość, dostarczając dodatkowych atrakcji, jak chociażby misje (spersonalizowane wyzwania dla graczy o różnym stopniu zaawansowania, dzięki którym można pozyskiwać bonusy). Co warto dodać, twórcy przygotowali także tryb treningowy dla osób, które chciałyby w bezstresowy sposób poprawić swoje umiejętności. Co jakiś czas organizowane są także turnieje z nagrodami.

Batalie rozgrywają się na ponad dwudziestu mapach. Mogą to być miasta, pustynie, tereny zarówno bardziej otwarte, jak i zamknięte. Różnią się one nie tylko motywami i ogólnie estetyką, ale też ukształtowaniem terenu, co ma niebagatelne znaczenie podczas rywalizacji. Jak już jednak wspomniano wyżej, mapy są wyraźnie mniejsze niż w pecetowym World of Tanks.

Kody

World of Tanks Blitz jest grą oparta na modelu F2P, co oznacza, że jest ona dostępna do pobrania za darmo, lecz zaimplementowano w niej także system mikrotransakcji, dzięki któremu można np. przyspieszyć nasz rozwój.

Oprócz tego tytuł korzysta też z kodów. Za ich pomocą możemy pozyskiwać rozmaite dobra, jak dodatkowe sumy pieniędzy. Kody najczęściej udostępniane były i są przy akcjach promocyjnych. 

Wymagania sprzętowe

Wymagania minimalne - Windows

System operacyjny: Windows 7, 8.0, 8.1, 10 
Procesor: 2 GHz
Pamięć: 2 GB RAM
Karta graficzna: DirectX 11 lub inna karta z 256 MB RAM
Miejsce na dysku: 3 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania minimalne - mac OS X

System operacyjny: Mac OS X 10.9 Mavericks
Pamięć: 2 GB RAM
Miejsce na dysku: 3 GB dostępnej przestrzeni

Video - World of Tanks Blitz

Podobne gry