XCOM 2 Collection
490V

XCOM 2 Collection

XCOM 2 Collection
 • Producent: Firaxis Games
 • Wydawca: 2K Games
 • Polski dystrybutor: Cenega
 • Wersja językowa: Polska Napisy
 • Premiery
 • Świat: 14.08.2018
 • Europa: 14.08.2018
 • Polska: 14.08.2018
 • Gatunek: Strategiczna
 • Liczba graczy: 1-2
 • od lat 16
 • przemoc

XCOM 2 Collection to gra strategiczna wyprodukowana przez Firaxis Games i wydana przez 2K Games. Tytuł ukazał się na komputerach oraz konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Był on składanką zawierającą XCOM 2, rozszerzenie War of the Chosen i cztery mniejsze dodatki dlc.

XCOM 2

Akcja gry toczy się 20 lat po wydarzeniach ukazanych w Enemy Within. Ludzkość nie oparła się inwazji obcych, a Ziemią rządzi marionetkowy rząd. Niedobitki XCOM, organizacji, która dzielnie stawiała opór najeźdźcy, lecz została zdradzona przez przedstawicieli ONZ, zeszli do podziemia walcząc jako ruch oporu. W XCOM 2 wchodzimy w buty Dowódcy, który po zgromadzeniu skromnych sił na początek rozpoczyna walkę o pozbycie się okupanta.

Produkcja Firaxis Games podzielona jest na misje. Zadanie rozpoczynamy od ustawienia podopiecznych na pożądanych pozycjach. Mapy, na których rozgrywają się wydarzenia, zasadniczo obserwujemy za sprawą izometrycznej kamery, ale istnieje możliwość przybliżania perspektywy. Poszczególne elementy lokacji generowane są losowo. W przypadku każdej misji do wykonania mamy pewnego rodzaju wytyczne. Podzielić je można na te podstawowe oraz opcjonalne, które są nowością w serii. System walki jest turowy i, jak zapewniali przed premierą twórcy, szybszy niż w poprzednich odsłonach cyklu  Ciała pokonanych przeciwników można obszukiwać, co pozwala wchodzić w posiadanie różnych użytecznych przedmiotów. Można także przejmować kontrolę nad wyposażeniem wroga.

Między misjami zajmujemy się czym innym. Przede wszystkim na naszej głowie jest rozwój Avengera, mobilnej bazy. Niezwykle istotne są chociażby prace badawcze, które pozwalają zwiększać potencjał bojowy całej organizacji. Co więcej, należy także zadbać o dopływ świeżej krwi i rekrutować nowych żołnierzy. Ci reprezentują różne klasy różniące się skillami oraz uzbrojeniem. Klasy te posiadają własne drzewka umiejętności.

Poza kampanią gra oferuje multiplayer dla dwóch osób.

XCOM 2: War of the Chosen

Rozszerzenie wprowadza do formuły rozgrywki XCOM 2 szereg nowości, jak nowe lokacje, wytyczne czy nowy rodzaj przeciwników - obcych zwanych Chosen. Jak twierdzili twórcy, są to najpotężniejsi przeciwnicy w historii serii. Zadaniem Chosen jest zniszczenie XCOM oraz pojmanie dowódcy. Podczas zmagań mamy do czynienia z trzema rodzajami jednostek. Są to Assassin (zdolny skradać się i porywać naszych żołnierzy z pól bitew), Hunter (posługuje się broniami pozwalającymi atakować z dużych odległości) oraz Warlock (posługuje się mocami psionicznymi i potrafi przywoływać do pomocy inne jednostki). Wraz z postępami na dalszych etapach gry Chosen zdobywają nowe umiejętności, przez co stają się jeszcze groźniejsi.

To nie wszystko. Oprócz zmian wymienionych powyżej warto także wspomnieć o trzech nowych frakcjach, które mogą nam posłużyć pomocą podczas starć z obcymi. Ich zdolności odpowiadają z grubsza zdolnościom Chosen. Są to Reapers (odpowiednik Hunterów), Templars (odpowiednik Assassinów) oraz Skirmishers (posiadają unikalne dla siebie wyposażenie).

Inny nowym ciekawym rozwiązaniem jest system Bond, który pozwala na tworzenie więzi między jednostkami. W ten sposób nasi podopieczni zyskują dostęp do nowych zdolności podczas misji, a w przypadku zgonu jednego z nich drugi wchodzi w stan “berserk mode”, podczas którego tracimy nad nim kontrolę, ale pewną rekompensatą jest boost do parametrów.

W rozszerzeniu pojawiły się również nowe opcje kustomizacji.

Cztery pakiety dlc

Oprócz głównej kampanii i dużego rozszerzenia składanka zawiera też cztery mniejsze pakiety dlc: “Pakiet wojownika ruchu oporu”, “Dzieci anarchii”, “Łowcy obcych” i “Ostatni podarunek od Shen”.

Podobne gry