Disgaea 1 Complete
823V

Disgaea 1 Complete

Disgaea 1 Complete
  • Producent: Nippon Ichi
  • Wydawca: Nippon Ichi Software America
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 26.07.2017
  • Europa: 09.10.2018
  • Polska: 09.10.2018
  • Gatunek: RPG taktyczny
  • Liczba graczy: 1

Disgaea 1 Complete (Refine w Japonii) to strategia turowa z elementami RPG wyprodukowana przez japońskie studio Nippon Ichi. Tytuł ukazał się na PlayStation 4 i Nintendo Switch. Edycja Complete to remaster pierwszej części serii Disgaea, oferujący poprawioną oprawę audio-video, dodatkową zawartość i modyfikacje w dziedzinie gameplayu.

Główne założenia nie uległy zmianie.

Główny bohater to Laharl, książę zaświatów, który pewnego dnia budzi się po trwającej dwa lata drzemce, choć lepiej dla niego jakby się nie budził. Przez rzeczony czas wydarzyło się bowiem niemało. Wierni poddani informują go, że jego ojciec, król Krichevskoy, zginął, a w królestwie zadymę robią potencjalni kandydaci do tronu. Laharl, jako prawowity następca, powinien coś z tym zrobić.

Założenia gameplayowe także są te same. Pola walki pokrywa tu szachownica, a jedna jednostka zajmuje na niej jedno pole. Założenia (przeważnie) są takie, by wyeliminować wszystkich przeciwników. Do dyspozycji mamy ataki, które zadają obrażenia konkretnemu celowi lub ranią wszystkich znajdujących się w zasięgu rażenia. Postacie humanoidalne potrafią podnosić i rzucać innymi, by umożliwić np. przedostanie się w newralgiczne miejsce lub zablokować oponenta. Przeciwników da się nawet skaptować, jeśli ich pochwycimy i przeniesiemy do bazy.

Inne rozwiązanie wyróżniające grę Nippon Ichi to geo-panele i geo-symbole. Umiejętne ich wykorzystanie daje interesujące rezultaty. Geo-panele to różnokolorowe pola, geo-symbole - obiekty. Gdy symbol staje na geo-panelu inne tego typu pola na szachownicy zyskują nowe właściwości, np. uodporniają na ataki lub obniżają HP o 20% po każdej kolejce. Można też odpalać chain, jeśli na panelach stoi co najmniej jeden inny symbol. Im lepszy on był [chain], tym większy otrzymywaliśmy bonus.

Bazą wypadową Laharla i jego ekipy (nie mylić z bazą na polu walki) jest zamek, z którego można się udać do wielu miejsc w zaświatach. Na każdym etapie gry otwiera się dostęp do nowych miejscówek, w których musimy zrobić porządek, by ruszyć z fabułą. Znajdują się tam również sklepy oraz wejście do Item World, gdzie dopakowuje się przedmioty pokonując specjalny typ potworów. To w zasadzie jedyne miejsce, w którym można zdobyć niektóre najpotężniejsze bronie w grze.

Edycja Complete oferuje tryb Etna Mode, który pozwala nam się wcielić w tytułową bohaterkę. Pojawiają się w nim postacie, których na próżno szukać w głównym wątku.

Recenzje

Podobne gry