Zanki Zero: Last Beginning
812V

Zanki Zero: Last Beginning

Zanki Zero: Last Beginning
  • Producent: Lancarse
  • Wydawca: Spike Chunsoft
  • Wersja językowa: Angielska Angielska
  • Premiery
  • Świat: 05.07.2018
  • Europa: 09.04.2019
  • Polska: 09.04.2019
  • Gatunek: RPG
  • Liczba graczy: 1

Zanki Zero: Last Beginning to japońska gra RPG w konwencji dungeon crawlera wyprodukowana przez studio Lancarse i wydana przez Spike Chunsoft. Tytuł ukazał się na komputerach oraz konsolach PlayStation 4 i PlayStation Vita (ta ostatnia wersja tylko w Japonii). Przy jego tworzeniu brali udział twórcy serii Danganronpa.

Zanki Zero to dungeon crawler stworzony przez studio Lancarse (developera m.in. dwóch pierwszych części Etrian Odyssey i Shin Megami Tensei: Strange Journey) i twórców serii Danganronpa. Fabuła skupia się na perypetiach ośmiu postaci, klonów, które przeżyły zagładę ludzkości i muszą przeżyć na wyspie odciętej od reszty świata. Rozwój bohaterów jest przyspieszony - cały proces starzenia się trwa w ich przypadku trzynaście dni, po czym umierają, co ma przełożenie na rozgrywkę. Gra pozwala nam się wcielić między innymi w byłego redaktora czołowego wydawnictwa, 25-letniego klepiącego biedę artystę (dorabiającego sobie jako fotograf, by przeżyć), kwiaciarkę czy córkę potężnego biznesmena.

Pod względem rozgrywki Zanki Zero przypomina niektóre wcześniejsze gry studia Lancarse. Wydarzenia obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a nasze zadanie polega na pokonaniu ośmiu dungeonów (każda z tych lokacji związana jest bliżej z którąś z postaci, pozwalając nam lepiej poznać jej przeszłość). W nich z kolei należy zdobyć części do specjalnej maszyny, która pozwoli bohaterom wyrwać się z cyklu życia i śmierci.

W odróżnieniu od Etrian Odyssey i Strange Journey system walki Zanki Zero jest zręcznościowy. Nie przenosimy się na specjalne pola bitew, a ataki wyprowadzamy po wciśnięciu stosownego przycisku. Twórcy przygotowali kilka rodzajów broni. Oprócz zwykłych ataków możemy używać także tych silniejszych (zużywają staminę) i atakować konkretne części ciała przeciwników. System rozwoju związany jest zaś z clione, stworzeniami pasożytującymi na żywych organizmach. Używając ich, otrzymujemy nowe zdolności.

Na uwagę zasługuje patent o nazwie Extend TV. Jest to swego rodzaju program telewizyjny, z którego bohaterowie otrzymują wskazówki. Odblokowuje one także dostęp do zadań pobocznych i minigier.

Podobne gry