3. Halo 2 - streszczenie

BLOG
350V
3. Halo 2 - streszczenie
Tiskun | 02.12.2021, 21:46
Zapraszam do przestudiowania uniwersum Halo od początku aż do Halo Infinite, które niedługo pojawi się na Xboxach. Często informacji, których nie znajdziecie w grach, a bardziej w książkach, filmach czy animacjach. Z chęcią powtórzę sobie najważniejsze informacje przed Infinite. Jeżeli interesuje cię świat Halo to zapraszam. Purystom wytykającym błędy językowe serdecznie dziękuję za współpracę. Marudom wkleiłem wersję po angielsku na dole i niech sobie przeczytają.

Halo 2 – gra komputerowa z gatunku first-person shooter, wydana 9 listopada 2004 roku przez Bungie na konsolę Xbox. Jest to druga gra z serii Halo. 31 maja 2007 roku gra została wydana również na platformę PC.

Wikipedia : https://pl.wikipedia.org/wiki/Halo_2

Odliczanie do Halo Infinite

Fabuła :

Gra rozpoczyna się na mobilnej stolicy Przymierza High Charity. Były Naczelny Dowódca Floty Szczególnej Sprawiedliwości, komandor Thel 'Vadamee, jest sądzony przed Najwyższą Radą za to, że nie ochronił Halo. Pomimo jego nalegań, że potop był zbyt silny dla niego, Hierarchowie, którzy przewodzą radzie, Wysocy Prorocy Prawdy, Miłosierdzia i Żalu, uznają go za winnego zaniechania ochrony Świętego Pierścienia. 'Vadamee zostaje pozbawiony rangi i zbroi, a Tartarus, wódz brutów, naznacza go Znakiem Wstydu.

Opowieść następnie przenosi się na stację obrony orbitalnej Ziemi w Kairze, gdzie główny podoficer John-117 otrzymuje nową zbroję MJOLNIR Mark VI od głównego sierżanta artylerii. Avery Junior Johnson, który niedawno został awansowany na starszego sierżanta, przybywa, by zabrać Master Chiefa na ceremonię wręczenia nagród, której przewodzi Admirał floty Terrence Hood. Podczas ceremonii John-117, Johnson i Miranda Keyes, córka kapitana Keyesa (Zginął w części 1), otrzymują medale. Uroczystość zostaje wkrótce przerwana przez Cortanę, która informuje, że „15 statków Stolicy Przymierza utrzymuje pozycje tuż poza strefą”, sygnalizując początek oblężenia Ziemi przez Przymierze. Siły piechoty morskiej UNSC wraz z Johnem-117 (Master Chief) chronią stację przed inwazją sił Przymierza, podczas gdy inne stacje są przytłoczone przez Przymierze lub zniszczone. Na stacji w Kairze zostaje odkryta bomba, którą John-117 wysyła w kosmos. Detonuje ją, niszcząc kilka statków Przymierza. W czasie wybuchu John ląduje na kadłubie statku Keyesa, fregaty UNSC In Amber Clad. Fregata udaje się do ziemskiego miasta Nowa Mombasa, aby odeprzeć wojska Przymierza, dowodzonego przez Wysokiego Proroka Żalu. Gdy siły inwazyjne Przymierza zostają zatrzymane przez obronę UNSC, Prorok Żalu ucieka z Ziemi, Miranda wraz z Johnem podąża za nim. Pośpieszny skok w nadprzestrzeń niszczy miasto Nową Mombasę.

Arbiter i Master Chief :

Historia powraca do zhańbionego elitarnego dowódcy, Thel 'Vadamee (Arbiter), któremu Wysocy Prorocy Prawdy i Miłosierdzia dają szansę na odkupienie, a ten przyjmuje płaszcz Arbitra. Nowy Arbiter staje się wolą Proroków. W swojej pierwszej misji jako Arbiter, 'Vadamee ma za zadanie zabić przywódcę heretyków, Sesę 'Refumee, który po wydarzeniach z Instalacji 04 (Pierścień Halo z poprzedniej części) i jej zniszczeniu rozczarował się Przymierzem. 'Vadamee śledzi Przywódcę Heretyków w kopalni gazu, w której Heretycy szukali schronienia oraz walczy po drodze z Heretykami i Potopem. Kiedy Arbiter w końcu staje w obliczu 'Refumee'a, potwierdza swoje przekonanie, że Prorocy skłamali na temat Wielkiej Podróży. 343 Guilty Spark pojawia się i potwierdza twierdzenie „Refumee” (obie Elity uważają Guilty Spark za Wyrocznię Forerunnerów, starożytnej rasy, którą Przymierze uważa za bogów). Zanim 'Vadamee dowie się więcej o twierdzeniach, 'Refumee atakuje 'Vadamee, a Przywódca Heretyków zostaje zabity. Vadamee odchodzi, nie dowiadując się, co spowodowało, że Heretycy złamali swoje święte przysięgi wobec Przymierza.

Ku zaskoczeniu prześladowców John i Miranda oraz żołnierze odkrywają, że Prorok Żalu doprowadził ich do kolejnego pierścienia Halo. Miranda Keyes wysyła Johna-117 i ODST na powierzchnię Instalacji 05, aby przechwycić proroka, podczas gdy In Amber Clad (Statek Mirandy) jest naprawiany. W trakcie realizacji John-117 odkrywa, z pomocą Cortany, że Prorok zamierza osobiście aktywować Halo, wierząc, że popchnie to prawdziwych wierzących w Wielką Podróż. Aby zyskać czas na zdobycie Indeksu Aktywacji, zanim Przymierze będzie w stanie to zrobić, Keyes rozkazuje Johnowi-117 zabić Proroka Żalu, co z powodzeniem wykonuje. Jednak przed ucieczką, High Charity (Stolica Przymierza) i jej eskorta przybywają i próbują zabić Johna-117 przez oszklenie terenu. Master Chief przeżywa wskakując do jeziora otaczającego konstrukcję. Ubezwłasnowolniony po szoku bombardowania Przymierza, John-117 był ostatnio widziany jak został wciągnięty w głębiny jeziora przez macki należące do obcej istoty.

John 117 - Master Chief

Historia powraca teraz z powrotem do Arbitra w High Charity, na orbicie wokół pierścienia. Hierarchowie ogłosili śmierć proroka Żalu obwiniając za to Elitę, którzy nastpęnie zostali odsunięci od proroków. Rola obrońców proroków została teraz przypisana Brutom, powodując dalsze napięcie między Brutami a Elitami, którzy już byli w sprzeczności. Teraz, gdy nowy pierścień został odkryty, prorocy Prawdy i Miłosierdzia pytają Guilty Spark, jak go aktywować. Dowiadują się o Świętej Ikonie, która zapali pierścień, i wysyłają Thel 'Vadamee, aby ją odzyskać. Vadamee przedziera się przez Strefę Kwarantanny Instalacji 05, walcząc z dziesiątkami Powodzi i Strażników, szukając Indeksu Aktywacji. „Vadamee przybywa do Biblioteki i odkrywa, że ​​Keyes i Johnson wyjęli Indeks z ochronnej obudowy. Podczas gdy 'Vadamee walczy, by im to odebrać, Tartarus przybywa i ponownie interweniuje w jego zadaniu. Po zabraniu Indeksu Tartarus ujawnia, że ​​Hierarchowie kazali mu zabić 'Vadamee i usunąć elity. Jego zdrada ujawniła się, Tartarus strąca Arbitra szybem w Komnacie Indeksu do otchłani.

Pod Biblioteką John-117 znajduje się w szponach Gravemind, stworzenia, które działa jako inteligencja kontrolująca Potop. Okazuje się, że Thel 'Vadamee został również uratowany przed upadkiem przez Gravemind. The Gravemind ogłasza Johnowi-117 i „Vadamee, że ma im wiele do powiedzenia. Pojawiają się Prorok Żalu i 2401 Penitent Tangent, Monitor instalacji 05 (Pierścienia Halo), teraz zainfekowany i zasymilowany z Gravemind. Następnie zarówno Inteligencja, jak i John-117 próbują przekonać 'Vadamee, że wiara Przymierza na temat Halo jest kłamstwem. Ujawniają, że instalacje Halo zostały stworzone nie po to, aby ratować życie, ale aby je zniszczyć. Te nowe informacje, w połączeniu z nieuchronnym ludobójstwem elit (jedna z ras Przymierza do której należy Vadamee), sprawiły, że 'Vadamee dołączył do Johna-117 w misji powstrzymania aktywacji pierścienia. Następnie Gravemind wysyła Johna-117 do High Charity (Stolicy Przymierza), aby odzyskał Indeks, podczas gdy Arbiter (Vadamee) zostaje wysłany do Sterowni Instalacji 05, aby powstrzymać Przymierze przed aktywacją pierścienia.

Miranda Keyes :

John-117 zostaje teleportowany do High Charity w środku audycji Proroka Prawdy. Po przybyciu Johna-117, prorocy Prawdy i Miłosierdzia uciekają do Forerunner Dreadnought i formalnie przekazują dowództwo nad wojskiem Przymierza Brutom. Jednak zanim prorocy dotrą na statek, zostają zaatakowani przez Potop, a Prorok Prawdy pozostawia zaatakowanego Proroka Miłosierdzia na śmierć. Tymczasem John-117 ściga proroków. Podczas swoich pościgów zabija wielu żołnierzy Przymierza i  jest świadkiem konfliktu między elitami a brutami i ratuje grupę Marines. W tym samym czasie Flood pod kontrolą Graveminda wpada do High Charity. John-117 stwierdza, że ​​Prorok Miłosierdzia został skażony potopem, a następnie mówi Spartanowi, że prorok Prawdy udał się na Ziemię, aby „dokończyć to, co zaczęliśmy”. Cortana błaga Johna-117, aby podążał za Prawdą, ale jest niezdecydowany, ponieważ jego misja odzyskania Indeksu nie została zakończona. Cortana opracowuje plan ukończenia swojej misji i ostatecznie pragnie zdetonować rozbity statek In Amber Clad, aby zniszczyć pierścień. Ten plan wymaga jednak, aby Cortana pozostała na pokładzie High Charity. John-117 wsiada do pancernika przez kanał energetyczny.

Avery Junior Johnson :

Tymczasem Thel 'Vadamee (Arbiter) zostaje teleportowany w pobliże Sterowni Halo. Tam odnajduje wielu martwych elit (Swoją rasę), które bez wątpienia zostały zabite przez bruty. Z pomocą kilku rozmieszczonych elit oraz Łowców wywalcza sobie drogę, by spotkać dowódcę operacji specjalnych Rtasa 'Vadumee, który jest zaskoczony słysząc, że bruty zamordowali Radnych. Widząc, jak Tartarus ląduje w sterowni Halo, elity walczą o skarabeusz typu 47A, w którym przetrzymywany jest sierżant Johnson. Johnson siłą inicjuje niełatwy sojusz między ludźmi a elitami i przejmuje kontrolę nad Skarabeuszem. Dzięki połączonym wysiłkom Johnsona i 'Vadamee, Skarabeusz wpada do drzwi sterowni za pomocą głównego działa energetycznego, a 'Vadamee wchodzi, by stawić czoła Tartarowi. W pokoju kontrolnym Tartarus słyszy prawdę o Halo bezpośrednio od 343 Guilty Spark. Wciąż zaślepiony wiarą Tartarus zmusza Mirandę do aktywowania Halo. Wielu Zelotów i Radnych pomaga Arbiterowi w jego ostatecznej walce z Tartarusem i ostatecznie po długiej i ciężkiej walce udaje mu się go zabić. Gdy Tartarus zostaje pokonany, Miranda Keyes chwyta Indeks w samą porę, by powstrzymać Halo przed odpaleniem. Mimo działań 343 Guilty Spark mówi, że działania aktywowały bezpieczny protokół, powodując, że Instalacja wysłała sygnał do reszty pierścieni Halo.

W scenie po napisach, wydaje się, że High Charity zostało całkowicie przejęte przez Flood, ponieważ tysiące zarodników Flood unosi się w powietrzu. Gravemind zadowalająco mówi o uwolnieniu się z „pustego grobu”, i nagle Cortana pojawia się jako hologram na piedestale w jego pomieszczeniu. Gravemind mówi jej, że w jego umyśle pozostają pytania, na które Cortana musi odpowiedzieć. Cortana odpowiada: „W porządku… strzelaj”, zanim ekran stanie się czarny.

 

Słowniczek :

1. Thel 'Vadam - Ostatni Arbiter służący przymierzu. Nadal dzierży ten tytuł po "rozwiązaniu" Przymierza. Obecnie przewodzi Mieczom Sanghelios, sojuszowi warowni wzorowanych na starożytnym zakonie o tej samej nazwie i jest uważany przez wielu za formalnego przywódcę wszystkich Sangheili. Sanghelios to nazwa planety rasy Sangheili, którzy zostali podbici przez Przymierze i siłą wcieleni w szeregi. Odznaczają się wysokim rozwojem technologicznym oraz dużą inteligencją. 

Thel dowodził wieloma flotami podczas swojej służby w Przymierzu, w szczególności Flotą Szczególnej Sprawiedliwości, której był Najwyższym Dowódcą. Ta flota przeprowadziła udany atak na ludzką kolonię Reach pod jego dowództwem, a później walczyła z załogą UNSC Pillar of Autumn na Instalacji 04, pierwszym pierścieniu Halo odkrytym przez Przymierze i ludzkość. „Vadamee był odpowiedzialny za ponad miliard ofiar w ludziach podczas trwającej od dziesięcioleci wojny z ludźmi na różnych koloniach.

2. Miranda Keyes - Komandor Miranda Keyes urodzona jako Miranda Halsey była córką zmarłego kapitana Jacoba Keyesa i doktor Catherine Halsey. Miranda szybko awansowała w szeregach marynarki wojennej UNSC i służyła jako dowódca zarówno UNSC In Amber Clad, jak i UNSC Forward Unto Dawn. Podobnie jak jej ojciec, Miranda Keyes była znana jako jeden z najodważniejszych oficerów UNSC.

Thel 'Vadamee jako Arbiter :

3. Arbiter to tytuł nadawany przez Sangheili. Obecnie tytuł ten dzierży Thel'Vadam, który dowodzi Mieczami Sangheliosa po rozwiązaniu Przymierza.

Tytuł był pierwotnie najwyższą rangą religijną, wojskową i polityczną Sangheili. Jednak po przystąpieniu do Przymierza rola ta została nieco zbagatelizowana.

Arbitrzy byli wysyłani przez Proroków na wysoce niebezpieczne i samobójcze misje. Podczas tych misji oczekiwano, że Arbiter umrze i stanie się kolejnym wielkim męczennikiem Przymierza na swojej drodze do Wielkiej Podróży.

4. High Charity - Nazywana często Świętym Miastem. Mobilna stolica Przymierza. Miejsce służyło jako polityczny i religijny ośrodek dla wszystkich wcielonych do Przymierza czy to przy pomocą siły czy za własną zgodą. Miejsce w którym przebywali najwyżsi prorocy rządzący stolicą. Miała kształt grzyba. W latach świetności mieszkało w stolicy ponad 7.7 miliarda ludzi.

5. Tartarus był ostatnim mianowanym wodzem Jiralhanae (Brutowie) i dowódcą wojskowym służącym w Przymierzu. Działał jako główny egzekutor Proroków, a dokładniej jako zastępca Wysokiego Proroka Prawdy. Tartarus był odpowiedzialny za wymuszenie zmian w Przymierzu, które spowodowały Wielką Schizmę, wojnę domową, która doprowadziła do rozpadu imperium Przymierza. W ostatnich tygodniach Wojny Ludzi i Przymierza Tartarus próbował aktywować Instalację 05, aby rozpocząć Wielką Podróż, ale ostatecznie został zabity przez Arbitra Thel 'Vadama z pomocą sierżanta majora Avery'ego Johnsona.

6. Sierżant major Avery Junior Johnson był starszym podoficerem Korpusu Piechoty Morskiej UNSC, który służył podczas walki z powstaniem i wojną między ludźmi. Johnson był wysoko wyszkolonym żołnierzem piechoty morskiej, który służył również w różnych jednostkach Naval Special Warfare Command, w szczególności w wysoce tajnym projekcie ORION, pierwszym programie superżołnierzy UNSC. Był kluczem do utworzenia sojuszu między ludzkością a Thel 'Vadamem i jego flotą po Wielkiej Schizmie w listopadzie 2552.

7. Halo - jest to superbroń, która została zbudowana przez rasę zwaną Forerunners. Nazywana bronią ostatnią szansy. Inne rasy mówiły na nią "Instalacje". Na samym początku miało być 12 takich pierścieni, ale z czasem technologię udoskonalono i zbudowano ostatecznie 7. Broń służy jak niszczyciel wszelkiego życia. Oprócz tego, że służą jako broń "ostatniej szansy", instalacje Halo są również obiektami badawczymi przeznaczonymi do przechowywania i badania wielu różnych form życia.

8. 343 Guilty Spark - Znany w Przymierzu jako „Wyrocznia”, był monitorem Forerunnerów, którego pierwotnie zadaniem było utrzymanie instalacji 04. Jest często nazywany przez UNSC po prostu „monitorem” w odniesieniu do jego tytułu, a nie jego imienia. 

Gravemind :

9. Flood - Potop, gatunek wysoce zjadliwych organizmów pasożytniczych, które rozmnażają się i rosną poprzez spożywanie form życia. Powódź była odpowiedzialna za pochłonięcie większości form życia w galaktyce – w tym ogromnej większości Forerunnerów. Poprzez infekowanie form życia, Powódź przyswaja ich pamięć i inteligencję, w wyniku czego gatunek staje się zbiorowo bardziej inteligentny. Ze względu na ich przerażająco szybkie tempo wzrostu, dopóki dostępna jest wystarczająca ilość żywicieli o wystarczającej biomasie i inteligencji, potopu nie da się powstrzymać. Wszystkie formy Potopu dzielą jedną świadomość, która staje się stopniowo coraz bardziej inteligentna i wyrafinowana z każdym przyswojonym żywicielem. Kiedy wystarczająca liczba nosicieli zostanie zainfekowana, świadomość Flood przechodzi w Gravemind - samoświadomą, wysoce inteligentną istotę, która strategicznie zarządza wszystkimi formami Flood podczas wybuchu epidemii. Ze względu na tę grupową świadomość, potop jako całość jest dokładniej opisywany jako pojedynczy, transsensowny superorganizm, a nie zbiór jednostek kierowanych przez jedną lub więcej kontrolujących istot. W przypadku braku Gravemind, Potop posiada tylko podstawową koordynację; nie są w stanie tworzyć złożonych strategii i skupiają się wyłącznie na atakowaniu i infekowaniu pobliskich organizmów. Ten etap wybuchu powodzi jest znany jako etap dziki. Na tym etapie Potop stara się stworzyć zbiór rezerw biomasy, wapnia i układu nerwowego, co prowadzi do powstania ula potopowego i powstania proto-Graveminda. Natura zbiorowej świadomości potopu jest podobna do umysłu ula, potop działa jako zjednoczona istota, bez indywidualności, która jest nieodłączna dla innych gatunków; każdy statek potopu pracuje niestrudzenie, aby pomóc w rozmnażaniu swojego gatunku.

10. UNSC - United Nations Space Command - Dowództwo Kosmiczne Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNSC) jest agencją wojskową, badawczą i naukową Zjednoczonego Rządu Ziemi (UEG) i przez pewien czas działała jako nadzwyczajny organ zarządzający całą rasą ludzką. UNSC powstała w XXII wieku.

Przed atakiem Przymierza UNSC zajmowała bardzo dużą przestrzeń kosmiczną. Podstawowym celem była walka z powstańcami, brutalnego ruchu oporu składającego się z kolonistów pragnących niezależności. UNSC toczyła ciągłe bitwy w luźno zdefiniowanej wojnie domowej zwanej powstaniem. Próbując pomóc zakończyć długotrwałą wojnę, UEG zlecił projekt ORION, a później program SPARTAN-II, który stworzył elitarnych superżołnierzy do walki z powstańcami. Kiedy rozpoczęła się wojna między ludźmi i przymierzem, a najeźdźcy z kosmosu zaczęli niszczyć Zewnętrzne Kolonie, Spartanie stali się największą nadzieją ludzkości w walce kosmitami. Ze względu na zagrożenie z kosmosu ludzkość zjednoczyła się pod wspólnym sztandarem.

Sangheili :

11. Przymierze - jest to zgrupowanie kilkunastu ras (ciężko powiedzieć ilu) o działalności polityczno-militarnej. Wrogowie ludzi, którzy nieustatnnie nękają i prześladują rasę ludzkości na wszystkich możliwych planetach. Główny przeciwnik w serii gier Halo zwłaszcza części 1-3. W Halo 4 dołączają do Dydakta, a w piątce są rozproszeni po stracie lidera i potrafią walczyć między sobą o władzę.

W częściach 2-3 Przymierzem rządziła Najwyższa Rada Przymierza zwana prorokami Miłosierdzia, Prawa i Żalu. Wszyscy trzej polegli ostatecznie. 

Religia zapoczątkowana przez proroków opierała się na "Wielkiej Podróży" czyli po aktywacji pierścieni Halo miała dokonać się transcendecja przemiany w "bogów". Była to błędnie zinterpretowana techonologia Forerunnerów.

Najpopularniejszymi gatunkami byli :
1. Sangheili - zwana Elitą
2. Jiralhanae - zwana Brutami
3. San'Shyuum - zwana Prorokami
4. Huragok - zwana Inżynierami
5. Mgalekgolo - zwana Łowcami
6. Yanme'e - zwana Dronami
7. Unggoy - trepy

12. Cortana - sztuczna inteligencja, która służyła w UNSC. Twórczyni Cortany nazywa się Catherine Halsey. Cortana można powiedzieć, że była najlepszą sztuczną inteligencją stworzoną przez ludzi. Bez problemu potarii łamać wszystkie zabezpieczenia oraz posiada niesamowitą wiedzę wywiadowczą. Na samym początku Cortana nie była wykorzystywana do celów militarnych, a służyła bardziej jako "pomoc naukowa". Potrafi komunikować się za pomocą systemów komunikacyjnych i wyświetlać holograficzny obraz siebie z odpowiednich projektorów. Jej wybrany awatar to naga kobieta (choć ocenzurowana przez geometryczne wzory na jej ciele) mniej więcej po dwudziestce. Pojawia się z fioletowo-niebieską skórą, fioletowo-niebieskimi włosami do ramion, przyciętymi krócej z tyłu i niebieskimi symbolami przewijającymi się w dół jej ciała. W innym stanie emocjonalnym niż opanowana Cortana zwykle zmienia kolory.

Źródła : teksty stanowią luźne tłumaczenie z różnych stron o Halo między innymi z https://www.halopedia.org/ ale nie tylko.

1

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych