Blog użytkownika Persefona

Persefona Persefona 15.05.2021, 12:51
Wiedźmin: Edycja rozszerzona (PC) - Recenzja. Salamandry to płazy
215V

Wiedźmin: Edycja rozszerzona (PC) - Recenzja. Salamandry to płazy

Powiem tak, nigdy nie przeczytałam sagi Sapkowskiego oraz nigdy nie grałam w wiedźmina. Pomyślałam że muszę zagrać, "bo inaczej nie będę polką". Zniechęcały mnie opinie o katastrofalnym systemie walki. Oto recenzja gry Wiedźmin: Edycja Rozszerzona.

Biały wilk w tarapatach (nie tylko on w nich jest)

Gra dzieje się po sadze Andrzeja Sapkowskiego (nie czytałam, sprawdziłam w internecie). Nasz główny bohater, Geralt z Rivii, jest nieprzytomny. Na szczęście znajdują go wiedźmini spod znaku Wilka. Zabierają go do Kaer Morhen. Gdy się budzi, widzi Vesemira, jego mistrza. okazuje się że Rzeźnik z Blaviken stracił pamięć. Niestety  zamek atakuje grupa pod nazwą "Salamandra" i kradną wiedźminskie mutageny. Z tego powodu każdy z wiedźminów idzie do innego miasta. My wyruszamy do Wyzimy. Na drodze spotkamy sporo postaci, które są obłędnie napisane. Dlalogi są w tej grze bardzo szczere i prawdziwe. O fabule też nie można powiedzieć nic złego. Misje głowne są super i zawierają trudne (polityczne) wybory,  które prowadzą do różnych zakończeń. Nie zapominajmy że niektóre kwestie poboczne mogą zmienić bieg fabuły.Po zakończeniu gry, twórcy zakończą naszą świetną przygodę napisami z przepięknym utworem Believe.

Bywaj

Może teraz trochę więcej o postaciach i zadaniach pobocznych. Mamy tu dużo postaci, takich jak Jaskier, Zoltan, Talar czy Shani (misja z imprezą u niej GENIALANA). Każda z postaci jest ma własne misje poboczne. No właśnie, czy misje poboczne są na poziomie części 3? Są! Każda z misji jest ciekawa i wciągająca. Większość z nich są oryginalne i zabawne, a niektóre bardzo rozwinięte i długie. Każdy z regionów ma misje poboczne. Są tutaj jeszcze zlecenia wiedźmińskie, przy których mamy zabić jakieś potwory. Pan Gerwant na pewno nie będzie znudzony robiąc zadania. 

Świat w 5 różnych kolorach 

Każdy z rozdziałów pokazuje nam różne zakątki miasta (lub świata gry). W pierwszym mamy na przykład wieś, a w 3 piękne bogate miasto. Pokazuje nam też jakie wielkie są róznice społeczne i polityczne. Największą róznice stanowi 2 i 3 rozdział, w 2 pokazują biedną dzielnice miasta, gdzie większość to wróżki i krasnoludu, a w 3 bogatą społeczność. Świat wiedźminski to jeden z najlepszych światów fantasy. Świetni wrogowie, tacy jak południce, północnice oraz strzygi. Rewelacyjny zamysł Wiedźmina. Bogaty w sobie świat, oraz dwa miecze, które są fajnym pomysłem.

Dwa miecze; jeden na ludzi, drugi na potwory (tak szczerze to oba są na potwory).

System walki to najbardziej specyficzny element w grze. Dopiero za 3 razem polubiłam go (w dwóch poprzednich próbach nawet nie skończyłam prologu). Mamy tutaj oczywiście miejsce na 2 miecze (srebrny i stalowy) oraz 3 typy ciosów (szybki, silny i...mieszany?). Oprócz nawalania się mieczem możemy używać znaków. Przez to że Geralt stracił pamięć, to musimy odnajdywać kamienie mocy żeby zdobyć znaki (moje ulubione to Aard i Igni). Ważnym aspektem w walce jest również alchemia,  bez niej nie wygracie walki z silnymi przeciwnikami oraz z bossami. Mamy takie eliksyry jak Jaskółka (Leczy), kot (możliwość widzenia w ciemności), Zamieć (zwiększa szybkość ruchów Wiedźmina) czy pełnia (większy pasek zdrowia). W alchemii oprócz eliksirów są jeszcze alkohole, petardy i oleje (polecam używać ich). Warto też wspomnieć o runach,  które można przydzielić do miecza bądź zbroi by zwiększyć statystyki oraz o osełkach aby naprawić broń.

Podsumowanie

Wiedźmin: Edycja Rozszerzona to gra, która wystawi cię  na próbę wytrzymałości z systemem walki, ale też pokaże piękny świat, świetną fabułe,  oraz rewelacyjne misje poboczne. Polecam każdemu fanowi RPG-ów oraz polakom. Gra często na Gogu za darmo (Chyba dalej jest). Bywajcie!

 

 

Tagi:

Werdykt
Wiedźmin: Edycja rozszerzona (PC) - Recenzja. Salamandry to płazy
Grałem na: PC
  • + - system walki...
  • + - Fabuła
  • + - Wiedźminski świat
  • + - Misje poboczne
  • + - Postacie (Talar rządzi)
  • + - Muzyka
  • - - który raczej nie spodoba się większości
  • - - Triss
10
Persefona
Persefona Dużo osób mówi że gra dzisiaj nie grywalna. Ja mówię że to nieprawda. Ta gra to arcydzieło, nawet system walki mi się podobał. "Dobre, bo Polskie".
Oceń notkę
+ +5 -

Oceń profil
+ +27 -
Persefona
Ranking: 7124 Poziom: 21
PD: 1624
REPUTACJA: 608