ASG - jak zostać bohaterem ze swojej gry?

BLOG
643V
user-89222 main blog image
loop_19 | 23.06, 15:35

Jakiś czas temu napisałem krótką notkę na temat podstaw ASG. Notatka dość dobrze się przyjęła, więc postanowiłem, że troszkę rozwinę temat i połączę go ze światem, który na pewno dużo lepiej znacie, czyli z grami. W tym tekście wybiorę kilka / kilkanaście różnych ikonicznych broni ze świata gier i pokażę Wam ich odpowiednik z ASG. Postaram się również napisać kilka zdań na temat samej repliki oraz dorzucić filmik jak ona działa. 

Nim przejdę do właściwego tekstu, chciałbym zazanczyć, że jest to moja bardzo subiektywna ocena. Jeżeli w Waszej opinii brakuje tutaj czegoś kultowego, dajcie znać w komentarzach. Nie jestem też znawcą ani "profesorem" w ASG i nie traktujcie mojej opinii jako wyznacznika. Jeżeli Was coś zainteresuje, sami oceńcie czy jest to ok, czy nie. Dodatkowo inforuję, że każda z tych gier ma dzięsiątki różnych broni. Nie da się wymienić wszystkich, ale postaram się wspomnieć o ważnych pozostałych, które w grze występowały dając wam również ich odpowiednik w ASG. Do prawie każdej repliki znajdziecie również recenzje na YT. Osobiście polecam kanały RedWolfAirsoft i Airsoftology. 

Walther PPK (pp7) - GoldenEye - Nintendo 64

90. GoldenEye 007. Strzelaniną wszech czasów jest... | GRYOnline.plUmarex Walther Ppk/S - Ceny i opinie - Ceneo.pl

Doskonale pamiętam moment, kiedy u kuzyna pierwszy raz zagrałem w GoldeEye. Misja na tamie, szyb wentylacyjny pistolet z tłumikiem i... dziury po kulach, które pozostawały w ścianach. Była to też dla mnie pierwsza gra FPS, którą grałem na analogu. Chodzą plotki, że GoldeyEye ma doczekać się remaku - czekam i chętnie zagram, chociażby z sentymentu. 

W GoldenEye 007 posługiwał się pisoteletm WALTHER oznaczonym jako PP7. Podejrzewam, że jest to związane z licencją i autorzy z tego powodu nie nadali mu poprawnej nazwy PPK. W ASG w chwili obecnej jest kilka różnych wersji tego pistoletu, każda trudno dostępna. Jeżeli ktoś z Was chciałby się wcielić w Bonda to najbardziej polecam poszukanie wersji UMAREX na green gas lub co2 - gdyż ta marka posiada pełną licencję WALTHER na repliki. Cena używanej repliki będzie oscylować w granicach 300 - 600 PLN, tłumik ok. 100 PLN. 

Polecam / Nie polecam - jeżeli traficie na replikę UMAREX i jeżeli zależy Wam konkretnie na tym modelu, to jak najbardziej tak. Jest to oryginalny model i na pewno zwraca na siebie uwagę. Jeżeli natomiast szukacie "boczniaka", coż - są zdecydowanie lepsze wybory pod względem ceny, parametrów. Osobiście polecam nowe wersje Beretty M9A3 lub Serię Glocków od UMAREX. 

Warte odnotowania: W GoldenEye poza ikonicznym PPK mamy całkiem spory arsenał innych broni. Jeżeli miałbym wybrać kilka najlszych: 

1. KF7 Soviet -> GHK AKMS - jeżeli chodzi o repliki GBB (Gas Blow Back) - GHK to ścisła czołówka, zwłaszcza jeżeli chodzi o serie AK. Polecam! 

GHK GKMS GBB / WMASG.com - Łączy nas Airsoft!


2. RC P-90 -> KRYTAC P90 - w tym roku KRYTAC wypuścił na rynek P90 na pełnej licencji FN. Replika kosztuje ok. 3 000 PLN, ale zdecydowanie warto. DO CQB ciężko znaleźć obecnie coś lepszego. Jeżeli interesuje was P90 to jest jeszcze wersja NOVRITSCHA - SSR90. Ma dobre opinie, ale jako, że jest to produkt od YouTubera to tak naprawdę jest to modyfikowana replika WE. KRYTAC był budowany od podstaw na nowo. UWAGA: KRYTAC jest już trudny do dostania, więc jeżeli chcecie - śpieszcie się. 

Nowe P90 z oznaczeniami / WMASG.com - Łączy nas Airsoft!

Heckler & Koch Mk.23 Socom - METAL GEAR SOLID (+seria)

Czym byłoby to zestawienie, gdyby nie pojawiła się tutaj broń z serii MGS. HK Mk.23 jest z nami od pierwszej (technicznie trzeciej) części gry. Jest to pierwsza broń, którą Snake znajduje w Shadow Moses i dodatkowo można na nią założyć tłumik w dalszej części gry. Mk.23 jest pistoletem przyjętym na stan armii USA ok. 96 roku. Nie jest to broń sama w sobie, ale system uzbrojenia wyposażonym w laser, latarkę i tłumik - stąd charakterystyczne pudło na podwieszeniu. W ASG chyba najbardziej popularnym odpowiedniekiem jest replika japońskiego producenta Tokyo Marui MK23 SOCOM, który jest dośc łatwo dostępny i kosztuje w okolicach 800 - 1000 PLN. 

Figma MGS2 Solid Snake comes with a cigarette, cardboard box and detachable  muzzle flash, releases in May next yearTokyo Marui - Replika pistoletu MK23 SOCOM Full Set - NB | Sklep Militarny  SpecShop.pl

Polecam / nie polecam - tutaj mam trudny orzech do zgryzienia, ponieważ w tym przypadku jest BARDZO DUŻE "to zależy". To jest jeden z tych pistoletów, które albo się bierze od ręki, albo trzyma się z daleka. Dla jasności - pistolet ten, zwłaszcza w wersji Tokyo Marui zbiera FANTASTYCZNE recenzje. Jest genialnie wykonany, ma doskonałą celność, jest cichy i dobrze leży w ręce.... ale... jest pistoletem tylko i wyłącznie typu double action (naciskając na spust napinamy kurek i go opuszczamy - dzieje się tak, gdyż w tej replice zamek jest sztywny, tzn nie porusza się podczas strzału i tym samym nie jest w stanie napiąć kurka). Dla mnie osobiście przy boczniaku Blow Back to MUST HAVE i bez tego nie kupię żadnej repliki. Ale dla niektórych (wielu pewnie) to nie jest żaden problem i jakość i osiągi pistoletu mu wystarczą. Jeżeli w tej materii mógłbym komuś doradzić, zdecydowanie bardziej polecam zakup UMAREX HK USP (USP jest jakby wersją V2 w stosunku do Mk.23) i poszukanie "modułu laserowego" i tłumika osobno. Koszt takiego składaka wynisie ok. 1500 - 2000 PLN. Ale.... 

Warte odnotowania: wymienienie każdej istotnej broni z MGS graniczy z cudem, zwłaszcza jeżeli pod uwagę zabierzemy Guns of the Patriots i Phantom Pain. Tylko w tych dwóch grach broni i ich konfiguracji występowały setki. Jednak w całym tym zgliszczu mam wrażenie, że trzy zasługują na wyróżnienie. 

1. FAMAS -> Cybergun FAMAS F1 EVO - jeżeli zastanawiacie się, dlaczego akurat ten karabin to zadam Wam retoryczne pytanie. Pamiętacie jak w biurze z FAMAS strzelaliście do CyborgNinja i on odbijał te kule? Pamiętacie jak dobrze było czuć moc tej broni i jak dobry był dźwięk? Pamiętacie jak dookoła latały papiery, trzaskało się szkło? Czy trzeba coś więcej dodawać? Chyba nie. Jeżeli chodzi o ASG to tak naprawdę replika CYBERGUN F1 EVO była chyba jedyną sensowną, nowoczesną propozycją. Niemniej teraz jest praktycznie niedostępna, a nawet jeżeli chcielibyście ją kupić to... jest dużo lepszych replik w systemie BullPup. Chodzą plotki, że ma wyjść wersja GBB (Gas Blow Back) i jeżeli tak będzie i będzie w dodatku na licencji MAS... biorę w ciemno. Warto także odnotować, że FAMAS w latach 90 był pierwszym na świecie karabinem ASG w wersji elektrycznej. Został zrobiony przez japońskie Tokyo Marui. 

Opelouis's Toys Collection: Play Arts Kai Metal Gear Solid Solid Snake.

 

2. CLAYMORE - ten wpis proszę traktować jako ciekaowstkę. Właściwie chcę Wam tylko przekazać, że w ASG istnieje cały "dział" granatów, min, granatników itd. Jedne są lepsze, inne gorsze. Mina Claymore zalicza się do gorszych... ale warto dać jej szansę dla samej idei i zabawy. 

Mina ASG typu Claymore (CYM-04-018916) G | Sklep Militaria.pl

 

3. Heckler & Koch PSG1 - o tej broni zrobię osobny wpis. 

 

M1 Garand - Medal of Honor (PSX) / Medal of Honor Allied Assault (PC)

z Marushin Full Metal M1 Garand 8mm Airsoft Gas Blowback Rifle w Real Wood  Stock, Airsoft Guns, Gas Blowback Rifles - Evike.com Airsoft SuperstoreM1 Garand skin image - MRW: Medal of honor Allied Assault Edition mod for  Medal of Honor: Allied Assault - Mod DB

Przyznajcie się, kto podczas przeczytania samego napisu M1 Garand usłyszał w głowie charakterystyczny PING skończonego magazynka? Myślę, że każdy kto choć przez chwilę grał ta bronią. Dla mnie Medal of Honor i jego sequel Underground były jedymi z pierwszych gier FPS w jakie grałem. Wcześniej u kuzyna zaliczyłem GoldenEye i chyba TUROKA, a na PC oczywiście Wolfensteina 3d. Wracając jednak do Medal of Honor wydaje mi się, że on jakby zapoczątkował legendę Garanda w grach, a tak naprawdę "esencję" wyciągnąl dopiero Allied Assault na PC. To właśnie w tej grze poraz pierwszy tak mocno położono dzwiękowy akcent na charakterystyczny ping Garanda i ogólnie charakterystykę samej broni. W mojej opinii to była jedna z pierwszych gier WW2, która potrafiła oddać "czucie broni". Moim skromnym zdaniem, obecne CoDy i BFy pod wględem samego Garanda nigdy nie zbliżyły się do ideału jaki zrobił AA. W ASG jest możliwość zakupu GARANDA w wielu wersjach, zarówno AEG (Elektryczne) jak i GBB. Jeżeli miałbym wybierać, to zabrałbym wersję GBB Marushin M1 GARAND, ze wględu na to, że to CHYBA jedyna wersja, gdzie magazynek wyskakuje jak w prawdziwym odpowiedniku. Co ciekawe MARUSHIN w tej replice używa kulek 8mm zamiast 6mm co jest.... mało spotykane. Cena karabimy elektrycznego i gazowego to ok. 2 500 - 4 000 PLN. Z tego co wiem, łatwo dostępny jest tylko ICS w wersji elektrycznej i kosztuje ok. 2 500 PLN. 

Polecam / Nie polacam - jeżeli chcesz mieć konkretnie Garanda w wersji gas blow back to ja... osobiście nie polecam. Zobacz filmiki i porównania i sam zdecyduj. W mojej opinii ta replika nadaje się tylko i wyłącznie jako eksponat do pokazania kolegom lub dla osoby robiącej rekonstrukcje WW2 w ASG. Jeżeli chodzi o "standardowe" strzelanki to magazynek 8 kulek, słaba moc i samo wypadanie magazynka powoduje, że jest się raczej kaczką na strzelnicy. Dużo lepiej wypada wersja elektryczna od ICS - tam jest już duża moc, większy magazynek... ale nie ma ruchomego zamka. A po co Ci Garand bez jego najlepszej cechy? 

Warte odnotowania: W całej serii Medal of Honor mogliśmy zobaczyć właściwie każdą standardową broń z okresu Drugiej Wojny Światowej. Techniczne rzecz biorąc w ASG można kupić bardzo dużo replik z tego okresu, jednak pokaże Wam tylko najciekawsze. Zaznaczam, że nie miałem zbyt wiele styczności z replikami z tego okresu i tutaj zdecydowanie zachęcam do obejrzenia dodatkowych recenzji. Na samych strzelankach ASG widok takiej repliki jest ekstremalnie rzadki. Dzieje się tak, z kilku powodów - repliki są bardzo drogie, części do nich są bardzo drogie i rzadkie, modyfikowanie replik np o lunetę jest drogie, gdyż nie ma szyny RIS tylko trzeba kupować dedykowany montaż pod karabin - bardzo często z PRAWDZIWEJ broni i sam montaż może kosztować 1000 PLN. Nie wspomnę o tym, że znalezienie takiego montażu jest trudne. 

1. MAUSER KAR98k -> Double Bell KAR98k - wybrałem tą replikę, gdyż ma ona ciekawy mechanizm strzelania, który w ASG jest rzadko spotykany. Mianowicie karabin ten ładuje się łuskami, do których, jak do prawdziwej broni, wkładany jest pocisk w postaci jednej kulki. Innymi słowy, po każdym strzale i przeładowaniu mamy wypadającą łuskę. Fajny bajer - ale nie na strzelankę. Współczuję każdemu kto potem szuka tych łusek :)

WWII KAR98K (Wood Stock Version) [Double Bell] - TaiwanGunWWII KAR98K (Wood Stock Version) [Double Bell] - TaiwanGun

2. BROWNING M1919 -> EMG Browning M1919 - jeżeli nie powala Was cena, oscylująca w granicach 7 000 PLN i trudna dostępność to... jest to jeden z niewielu karabinów WW2, który robi robotę na polu ASG. 5000 kulek w magazynku, 400 FPS, lufa 500mm. Jeżeli dobrze się rozstawicie to pole jest Wasze. Nie wspomnę, że fun ze strzelania tym jest ogromny. Polecam! 

RWA M1919 Browning AEG - Airsoft Direct

3. Thompson M1A1 -> Cybergun Thompson M1A1 - tego karabinu nie mogło zabraknąć na tej liście. Niemniej jest tutaj tylko, żeby wskazać, że istnieje. Jeżeli chodzi o pistolety maszynowe z okresu WW2 zdecydowanie bardziej polecam Northeast STEN Mk2 SUE Welsilencer. Cena ok. 2500 - 3000 PLN. 

Wiatrówka Pistolet maszynowy Legends M1A1 Legendary 4,5 mm - Najlepsze  ceny, opinie - Sklep combat.plNortheast STEN GBBR Airsoft (MK2 / SOE, Welsilencer, Commando Grip)

 

Beretta 92F Samurai Edge - Resident Evil (Seria) 

Beretta M92 Biohazard Zero HD Remaster Samurai Edge Standard Mode (Hi-Grade  Type) - Tokyo Marui - Pistolety - Gazowe - Repliki broni ASG - Sklep  TanieMilitaria.pl - ASG /airsoft - WarszawaS.T.A.R.S. Beretta - Resident Evil HD Remaster Wiki Guide - IGN

W serii Resident Evil można wyróżnić wiele ikonicznych broni, które również działają na polu ASG. Karabin Colt M4, Mauser C96, M1897 Shotgun... i PSG1. Na przestrzeni lat lista ta rozrosła się do setek pozycji i myślę, że każdy jeżeli chce może sobie sprawdzić i samemu dobrać replikę. Oczywiście służę pomocą, jakby ktoś chciał. W całym tym jednak tłumie, jedna broń zasługuje na osobny wpis. Jest nią Beretta 92F w wersji Samurai Edge, czyli broń boczna oddziału STARS. Tak naprawdę w świecie ASG broni z Resident Evil można kupić bardzo wiele - jeżeli jednak szukacie czegoś "dobrego" polecam zdecydowanie wersje marki WE, gdyż jest wykonana cała z metalu. Jest też wersja Tokyo Marui, ale zbiera średnie recenzje i podchodziłbnym do niej ostrożnie. W przeciwieństwie do WE TM jest wykonana z plastiku (dla Waszej świadomości Tokyo Marui większośc replik robi z plastiku, jednak to jest plastik BARDZO wysokiej jakości. TM w świecie ASG to marka premium, jednak mocno nastawiona na rynek japoński i regulacje z nim związane). Koszt replik RESIDENT EVIL ogólnie to ok. 1000 PLN+. Osobiście polecam WE. 

Polecam / Nie polecam - wersja WE zbiera dobre recenzje i tą wersję polecę z czystym sumieniem jeżeli chcesz mieć replikę stricte z Resident Evil. Jeżeli natomiast chcesz po prostu berettę to zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem jest UMAREX M9A3 - są dwa warianty: czarny i TAN. Jeżeli wersja A3 Wam nie odpowiada, UMAREX posiada licencję beretty i ma sporo modeli do wyboru. Każda bardzo dobra i na pełnej licencji z oznaczeniami. 

Warte odnotowania: jak wcześniej wspomniałem, w tej grze są setki broni. Czy któraś z nich jakoś szczególnie zapadła mi w pamięć - nie sądzę. Generalnie w mojej opinii, ta gra nie wyprodukowała żadnej ikony, która na następne lata zapadła by w pamięć. Z dostępnych na rybku ASG można odnotować to co już wymieniłem, być może dodałbym WE Desert Eagle albo COLTA M1911 (też WE). Jako ciekawostkę dodam, że w ASG można kupić 6-nabojowy granatnik, który również występuje w serii RE. 

Heckler & Koch PSG-1 Metal Gear Solid

My VFC Psg1 gbbr finally arrived today : r/airsoftMetal Gear Solid Twin Snakes: Sniper Wolf Boss Fight (Part 1) - YouTube

Creme de la creme tego wpisu. Nie będę ukrywać, że właśnie przez tą broń powstał pomysł na ten wpis. Jest to moje najnowsze dziecko, jeżeli chodzi o ASG i nazywa się UMAREX PSG-1 GBB. W Metal Gear Solid tym karabinem posługuje się Sniper Wolf, która zapewniła nam pierwszą filmową snajperską misję w grach wideo. Śmiem twierdzić, że pod wględem fabuły, ładunku emocjopnalnego dotychczas nic lepszego nie powstało. Czwarta część Call od Duty się zbliżyła, a on Quiet z Phantom Pain nie wspomnę, gdyż istnieje przepaść między postaciami. W 1998 roku posiadanie takiego karabinu w wersji ASG było właściwie marzeniem, którego nie dało się spełnić - czystym Science Fiction i cytując recenzję na RedWolfAirsoft - Science Fiction właśnie stało się Science Factem. PSG1 w wersji UMAREX jest karabinem GBB, który zastępuje na rynku karabin Tokyo Marui, który wszedł na rynek 18 lat temu i jest już właściwie białym krukiem. Gwarantuję Wam, że ten PSG1 za jakiś czas również będzie, gdyż jest to cudo, którego w świecie ASG ciężko znaleźć. Koszt karabinu osculuje w granicach 4000 PLN, luneta w okolicach 600 PLN. Dwójnóg jest dość problematyczny, gdyż konstrukcja z lat 70 nie posiada szyn RIS i trzeba zapłacić ok. 400 PLN za odpowiedni.  (wersja ASG posiada  montaż szyn RIS, ale tylko na lunetę - PSG1 miało unikatowy montaż na optykę i gdyby został zachowany z oryginału palnego to lunety właściwie nie dałoby się kupić, a jej koszt byłby kosmiczny). Historycznie PSG1 powstało po zamachach na Olimpiadzie w Monachium, gdzie niemiecka policja używała modyfikowanych G3, które okazały się porażką. Na prośbę rządu federelnageo H&K zlecono modernizację G3 i tak własnie powstało PSG1. 
Dla mnie osobiście w ASG nie znajdziecie nic bardziej kultowego niż właśnie to PSG1, zachęcam jednak do komentarzy i chętnie posłucham, jaka broń według Was powinna znaleźć się na liście. 

Wszytskie zdjęcia zostały ściągnięte z internetu. 

Komentarze (34)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper