Klawiatura dla komputerowych minimalistów. XPG Summoner Mini (Outemu Red) [Recenzja]

BLOG RECENZJA
866V
user-77951 main blog image
lordjahu | 15.03.2023, 18:13
Poniżej znajduje się treść dodana przez czytelnika PPE.pl w formie bloga.

Raptem kilka dni temu na blogu opisywałem swoje pierwsze wrażenia z użytkowania budżetowej klawiatury mechanicznej TKL marki Genesis. W dzisiejszym wpisie natomiast chciałbym poruszyć kwestię jeszcze większej ergonomii w przypadku klawiatury XPG. Bliźniacza konstrukcja o bardziej zbitych klawiszach i wydajnych przełącznikach Outemu Red, ma być nie tyle konkurentem dla poprzednika (Genesis Thor 303 TKL), a opcjonalnym wyborem. Patrząc pod względem konstrukcji, jakości wykonania i możliwości, są to prawie identyczne klawiatury, które różni między innymi kwestia dodatkowego oprogramowania czy zestawu akcesoriów.

Zapraszam więc na szybką recenzję klawiatury mechanicznej XPG Summoner Mini na przełącznikach Outemu Red, stworzonej dla zapalonych graczy komputerowych, ale również dla internetowych twórców, którzy będą w stanie przeboleć część numeryczną i skróty multimedialne.

Skromny start

Klawiaturę otrzymujemy w gustownym, czerwonym kartoniku ozdobionym na froncie grafiką produktową wraz z postacią żywcem wyjętą z anime akcji. Poza kilkoma hasłami reklamowymi oraz informacji o marce, na spodzie znajdziemy krótką specyfikację techniczną dotyczącą wymiary klawiatury, zastosowanych przełączników czy rodzaju przewodu. Wnętrze opakowania jest bardzo skromne. W środku poza tytułową klawiaturą nie znajdziemy nic więcej poza broszurką szybkiego startu w czterech językach i kabla zasilającego USB-A na USB-C

Jak zauważymy - zaraz po wyjęciu z pudełka - Summoner Mini to klawiatura o bardzo kompaktowej konstrukcji, zajmującej niewiele mniej niż 60% powierzchni tradycyjnej klawiatury z częścią numeryczną. Celem takiego zabiegu było przede wszystkim odchudzenie niewykorzystanej powierzchni na klawiaturze i takie dostosowanie modelu, by sprawdzał się przede wszystkim podczas grania. Mowa, oczywiście o graczach, którzy dawno zrezygnowali ze skrótów części numerycznej na rzecz WASD i prawej strony JKL. Pod względem jakości wykonania jest tutaj nad wyraz dobrze. Obudowa jak i klawisze, zostały wykonane z wysokiej jakości plastiku, a zastosowane na nich przetarcia są bardzo dobrze widoczne w świetle dziennym, umożliwiając także dodatkowe podświetlenie w trybie RGB.

Model ten mimo bardzo zbitej / zwartej konstrukcji, został wyposażony w 61 klawiszy o żywotności aż do 51 mln kliknięć. W testowanym przeze mnie modelu producent zastosował wydajne przełączniki mechaniczne Outemu Red, których działanie idealnie sprawuje się w dynamicznych grach komputerowych, nie przekreślając także sfery pracy zdalnej czy podstawowej rozrywki i multimediów. Producent względem 21 klawiszy zastosował funkcję anti-ghosting, unikając tym samym rejestrowania dodatkowych klawiszy podczas wciskania kilku przycisków jednocześnie. Siła aktywacji przełączników Outemu Red charakteryzują się siłą aktywacji 45 g oraz skokiem klawiszy 2 mm, zapewniając szybki i gładki ruch oraz wyciszone kliknięcie.

Klawiatura XPG została wyposażona w opcjonalne podświetlenie LED. Użytkownik ma do dyspozycji 5 profili kolorystycznych oraz 12 efektów świetlnych do wyboru. Z poziomu klawiatury możemy zmienić poziom podświetlenia lub wybrać prędkość animacji. W przypadku, gdy nie potrzebujemy podświetlenia, możemy je szybko i łatwo wyłączyć. 

Problemem tak małej obudowy jest na pewno brak jakiejkolwiek regulacji w pionie. Producent nie wyposażył klawiatury w odginane nóżki lub wysuwane podpórki, co niestety nie przekłada się na owocne względy ergonomiczne. Od początku do końca mamy ten sam, z góry narzucony układ. Jedynym plusem w tej sytuacji jest fakt, iż klawiatura posiada gumowe ograniczniki, znacząco trzymając w ryzach klawiaturę na śliskich powierzchniach. Klawiatura jest nie tylko kompaktowa, ale i mało waży. Zaledwie 400 g przekłada się na łatwe przenoszenie czy kwestie transportowe, gdy zechcemy z klawiatury korzystać w terenie. Warto wtedy pamiętać by zabrać ze sobą kabel zasilający ... a jak zgubimy? No nic. Zapewne i tak większość z nas korzysta z ładowarek USB-C, więc damy radę :)

Specyfikacja techniczna

Przełączniki Mechaniczne - Outemu Red
Łączność przewodowa
Interfejs USB-C
Podświetlenie  wielokolorowe LED
Rodzaj podświetlenia strefowe
Kompatybilność system Windows
Funckje klawiszy Anti-Ghosting z pełnym N-Key Rollover
Wymiary 292 x 102 x 38 mm
Waga 400 g

Przygotowanie do pracy

System wbudowanej pamięci pozwala na szybkie i bezproblemowe parowanie klawiatury z urządzeniem, za pomocą sterowników Plug&Play. Producent nie zdecydował się jednak na zwiększenie możliwości swojego urządzenia za pomocą dedykowanej aplikacji, dodając na wyposażenie jedynie prostą instrukcję dotyczącą sterowania makrami i przypisywaniem skrótów do klawiatury. Całość została opisana na przykładzie 22 klawiszy funkcyjnych w instrukcji obsługi. Reszta informacji dotyczy kwestii sterowania podświetleniem klawiszy.

Wydajne przełączniki

Model, który przyszło mi testować posiada wydajne przełączniki Outemu Red, skierowane głównie pod gry komputerowe. Dostęp do nich jest bardzo łatwy, pod warunkiem że posiadamy stosowne narzędzia. Używając specjalnego dżingsa lub podważając plastikową zaślepkę, w łatwy sposób dostaniemy się do czerwonego przełącznika. Niestety, ale dalsza droga może rozbić się o autoryzowany serwis producenta lub serwis zewnętrzny, gdyż zostaliśmy pozbawieni jakichkolwiek narzędzi do zmiany lub wymiany przełączników.

Klawiatura w zaawansowanym stresie sprawuje się wyśmienicie. Swoje możliwości objawia przede wszystkim w zaawansowanym graniu, w szczególności w tytuły wieloosobowe stawiające zręczność nad celność czy twórczość. XPG Summoner Mini jest również doskonałym kompanem platformówek i gier MMO, w którym dominują skróty ekwipunku, czary czy komendy tekstowe. Nie jest jednak tak, że jest to klawiatura doskonała. Jej największy problem objawia się niestety w dość minimalistycznej obudowie.

Piszę to jako wieloletni tester sprzętowy oraz czynny gracz: osoby dorosłe o dużych dłoniach i grubych palcach, mogą mieć duże problemy z właściwym trafianiem w odpowiednie klawisze. Mimo iż klawisze te posiadają specjalne wyżłobienia ułatwiające pisanie, to gęsto osadzone przy sobie, powodują pewien dyskomfort, szczególnie przy bardzo szybkim pisaniu czy przeskakiwaniu między funkcjami. Oczywiście to, jak wiele innych problemów można ominąć długą praktyką, ale na start może to zniechęcić wielu użytkowników.

Niemniej jednak klawiatura XPG stała się mi bardzo pomocna w ptracy w terenie, gdy potrzebowałem zabrać ze sobą do pracy dodatkowe akcesoria wskazujące. Szybkie przestawienie się na klawisze o dużym skoku nie było nie lada wyzwaniem, a fajnym ćwiczeniem na palce. Duży plus za jakość wykonania i wagę, oraz mały minus za kompaktowość. Być może, gdyby klawisze posiadały niski profil ...

* - Egzemplarz na testy został mi podesłany od producenta :)

Oceń bloga:
2

Atuty

  • Jakość wykonania
  • Zwarta obudowa
  • Minimalistyczna konstrukcja
  • Niska waga
  • Prosta konfiguracja skrótów i makr

Wady

  • Brak oprogramowania
  • Brak regulowanych nóżek
  • Zwarte klawisze są utrapieniem dla użytkowników z dużymi dłońmi.

lordjahu

Klawiatura mechaniczna o czerwonych przełącznikach Outemu Red to bardzo ciekawa i przemyślana konstrukcja producenta. Sprzęt ten należy zaliczyć do minimalistycznych szczególnie pod względem budowy i miniaturyzacji, a także wagi. Klawiatura spełnia swoje zadanie, będąc bardzo wydajną za sprawą zainstalowanych przełączników, ale i funkcji gamingowych. Niestety, ale minimalizm nie idzie w parze z dużymi dłońmi dorosłych użytkowników, którzy mogą mieć poważne problemy z poprawnym trafianiem palcem w klawisz. Na szczęście i to da się opanować, choć zajmie to niewiele więcej czasu. Klawiaturę XPG Summoner Mini można zakupić w dwóch wersjach kolorystycznych - białej oraz czarnej, decydując się na przełączniki Red lub Blue. Cena? Atrakcyjna.

8,0

Komentarze (2)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper