Blog użytkownika lansalot

lansalot

lansalot lansalot 18.08.2014, 12:20
"We dwoje raźniej" czyli dzielenie się kontami na PS4
33346V

"We dwoje raźniej" czyli dzielenie się kontami na PS4

Nie od dzisiaj wiadomo, że przez życie idzie się zdecydowanie łatwiej mając obok siebie zaufaną osobę, która będzie nas wspierać w trudnych chwilach. Czy w przypadku grania na PlayStation 4 parowanie się również jest opłacalne? I to jak! Sprawdźmy, jak dzielić konto na PS4.

Już od pradawnych czasów ludzie łączyli się w pary. Z początku głównie w celach reprodukcyjnych, jednak od zawsze towarzyszyły temu również inne zalety. Wraz z upływem czasu oraz postępem cywilizacji, łączenie się w pary przynosiło coraz więcej korzyści. Przecież każdy wie że co dwie głowy to nie jedna i że we dwoje raźniej. Każdemu czasami przyda się pomoc, każdy czasem potrzebuje towarzystwa. Każdemu z nas przyda się ktoś do pary, zwłaszcza w gry z co-opem.

Sony, po lekkiej wpadce (a raczej nie do końca przemyślanej decyzji) z ilością aktywnych kont w PS3, w momencie nadejścia nowej generacji poszło po rozum do głowy i wprowadziło przemyślane zabezpieczenia związane z kontami PSN na PS4.

Wprowadzono dwa rodzaje kont PSN:

KONTO PODSTAWOWE
Możliwe do aktywowania tylko i wyłącznie na jednej konsoli. Umożliwia dostęp do całej zawartości konta z pozycji innych kont. Dostęp do całej zawartości konta bez konieczności dostępu do internetu.

KONTO DODATKOWE
Możliwe do aktywowania na dowolnej ilości konsol. Umożliwia dostęp do całej zawartości konta tylko i wyłącznie z pozycji danego konta. Dostęp do całej zawartości konta tylko i wyłącznie po podłączeniu do internetu w celu pobrania licencji. Czasowa blokada licencji po pobraniu.

Jako (były już) posiadacz PS3, który od dawna dzielił się swoimi grami z kilkoma bliskimi przyjaciółmi, od razu po zakupie mojej PS4 zacząłem szukać podobnej opcji, a jako że kupowałem konsole wraz z przyjacielem to od razu wzięliśmy się do roboty.

Na pierwszy rzut poszło zwykłe, znane z PS3, podanie loginu oraz hasła i próba grania na swoich kontach. Niestety ze względu na nowy podział kont na podstawowe i dodatkowe, kolega najzwyczajniej w świecie nie mógł grać w moje gry na swojej konsoli, będąc zalogowanym na swoim koncie, ponieważ moje konto miał dodane jako konto dodatkowe. Spróbowaliśmy więc wariantu z grą offline. Niby skąd konsola może wiedzieć że ktoś inny jest już zalogowany na dane konto jeżeli nie ma dostępu do netu. Sony jednak przewidziało ten ruch i zastosowało proste zabezpieczenie. Posiadacz konta dodatkowego musi pobrać z PSN licencje do gier przed ich odpaleniem. Licencje pobierają się automatycznie w kilka sekund po zalogowaniu. Sprawa więc wydawała się być prosta. Kumpel loguje się na sekundę na moje konto i przechodzi w tryb offline, po czym ja się loguje i obaj cieszymy się grą w te same gry. Wada? granie nie na swoim koncie i wbijanie nie swoich trofeów. Ale i tutaj mądre głowy z Sony przewidziały takie zagrywki i okazuje się ze licencje są czasowe. Po około godzinie grania offline konsola wyłącza grę i prosi o odnowienie licencji. Plan A okazał się totalną klapą.

Czas na plan B...

Plan B jest prosty. Jednak musi opierać się na bardzo, ale to bardzo bardzo, ważnej kwestii. A mianowicie na dużym zaufaniu. Na szczęście mój kompan od grania jest moim wiernym przyjacielem i ufam mu do tego stopnia że zostawiłbym go sam na sam w pokoju z ostatnia butelką wódki, nie bojąc się że nie będzie co pić kiedy wrócę. Dlaczego to zaufanie? Ano dlatego że plan B zakłada "oddanie" naszego konta drugiej osobie. Aby tego dokonać należy najpierw dezaktywować swoje konta na swoich konsolach. I pierwszy dylemat. Czy przejściu do opcji, wybraniu PSN -> AKTYWUJ JAKO PODSTAWOWE PS4 -> DEZAKTYWACJA, konto zostanie usunięte całkowicie z konsoli czy tylko tak jak jest napisane dezaktywowane. Jako że ja miałem już w tym czasie przegrane dobre 25 godzin w AC4 i kilka sezonów w NBA2k14, kumpel zdecydował się na pójście na pierwszy ogień. Na szczęście dezaktywacja okazała się faktycznie być tylko dezaktywacją. Kolejna część planu była już prosta jak wypicie 10 piw w sobotnie popołudnie przy lidze angielskiej. Przelogowanie się na konto kumpla i ten sam kierunek PSN -> AKTYWUJ JAKO PODSTAWOWE PS4 - AKTYWACJA. Poszło.

Teraz nadszedł czas na test grywalności. Pomijając gry zakupione okazało się ze kumpel, który nie posiadał plusa, mógł spokojnie ściągnąć sobie wszystkie moje plusowe gry. Dodatkowo miłym zaskoczeniem było to że kumplowi plus działał w pełni, co znaczyło że można cały czas jechać we dwóch na jednym plusie. Działa również wspólne granie online w te same gry. Odpaliliśmy sobie Wormsy, Tomb Raidera i Dead Nation. W tej chwili obaj gramy sobie wspólnie online w The Last of Us na jednej zakupionej kopii gry i jednym plusie.

Czy jest jakaś wada takiego rozwiązania? Jest. W przypadku braku sieci, bądź w przypadku przerwy w działaniu PSN, nie będziemy mieć dostępu do "swoich" gier a tylko do gier drugiej osoby (której konto będziemy mieć ustawione jako podstawowe).

Czy działa to na więcej osób? Nie. Jedynie parowanie się z jedną osobą daje przyzwoity efekt. No chyba że macie więcej znajomych, którzy będą chętni dać wam swoje konto jako konto podstawowe nie biorąc nic w zamian. W takim przypadku (chyba) można mieć dowolną ilość kont podstawowych ustawionych na swojej konsoli (ja mam dwa) i korzystać z dobrodziejstw zawartości owych kont.

Jeżeli wcześniej dawaliście komuś namiary na swoje konto i wiecie że ktoś jeszcze może mieć wasze konto na swojej konsoli jako konto dodatkowe, to radzę zmienić hasło. Jeżeli taka osoba zaloguje się na nasze konto (nawet przypadkiem na sekundę) to włącza się blokada licencji. Konto dodatkowe może być przypisane w danej chwili tylko do jednej konsoli. Nawet po wylogowaniu się takiej osoby z naszego konta następuje tzn. cooldown - który trwa od godziny aż do 6 godzin. W tym czasie jeżeli ktoś inny zaloguje się na nasze konto, nie będzie w stanie ściągnąć licencji gier a co za tym idzie nie będzie mógł w nic grać.

PS. Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie dzielenia się kontem PS4, i zależy wam na w miarę szybkiej odpowiedzi to proszę piszcie komentarze jako odpowiedź do jakiegoś mojego komentarza. Dzięki temu dostanę na stronie powiadomienie o odpowiedzi na mój komentarz i będę mógł w miarę możliwości szybko odpisać. Jeżeli wpiszecie nowy komentarz to nie dostanę powiadomienia, a jako że sprawdzam nowe komentarze raz na miesiąc/2 to możne dojść do sytuacji w której trzeba będzie bardzo długo czekać na odpowiedź.

Tagi: ps4 psn

Oceń notkę
+ +14 -

Oceń profil
+ +5 -
lansalot
Ranking: 2005 Poziom: 34
PD: 5693
REPUTACJA: 181