Gra Słów

Bartol-BB Bartol-BB 14.03.2019, 01:29
Critical Role, czyli tryumf graczy
789V

Critical Role, czyli tryumf graczy

Nie łatwo pisze się obiektywnie o rzeczach, które się uwielbia. Zwłaszcza o tych, które w ciągu raptem paru lat stały się kulturowym zjawiskiem, są ściśle związane z pasją jaką są gry wideo, RPG i ich pierwotne, papierowe wersje. Ponadto wciąż ciesząc się z miażdżącego sukcesu sprzed paru dni, do którego możemy się jeszcze bardziej przyczynić. Jeśli znacie- witajcie critersi. Jeśli jeszcze nie znacie, to warto poznać, prędzej czy później usłyszycie o Critical Role.

"Hello everyone, and welcome to tonight's episode of Critical Role, where a bunch of us nerdy-ass voice actors sit around and play Dungeons & Dragons!".

Słowa, które zawierają w sobie w zasadzie najlepszy opis tego fenomenu. Słowa, które rozpoczynają każdy odcinek programu internetowego, w którym,  no cóż, grupa aktorów dubbingowych gra w Dungeons and Dragons! Tylko tyle i aż tyle. Nie byle jakich aktorów, bo takich, którzy nadawali życie ukochanym postaciom z gier wideo, anime, kreskówek, sami także byli zaangażowani w produkcję owych. Jest coś magicznego w prostocie pomysłu, aby zawodowcy, którzy swojego talentu użyczają zarobkowo, prowadzili grę planszowo fabularną, która nastawiona jest na tworzenie narracji, improwizacji, postaci i świata za pomocą słów, wcielania się w role i ich odgrywania! Rzucaniu kostkami, sprawdzaniu statystyk, magii.

Gry wideo jako medium, do tego młode, rozwija się bardzo dynamicznie. W zaledwie kilkadziesiąt lat undergroundowa scena zdążyła się wybić, przejść do mainstreamu, zaliczyć wielki upadek, wznieść się wyżej niż kiedykolwiek, sprzedać miliardy kopii, przechodzić w inne media i łączyć się z innymi. Prócz oczywistej strony wizualnej gry w pewnym momencie swojego dojrzewania musiały zaoferować rozbudowaną historię i dialogi. Z początku fabuła przekazywana nam była poprzez napisy i cutscenki. Wiadomo, że słowem pisanym (wyświetlanym) można wywołać całą gamę uczuć, literatura od setek lat to udowadnia, ale gry potrzebowały jeszcze czegoś. Potrzebowały sposobu na pokazanie graczom emocji postaci, którą kieruje gracz i które spotyka. Naturalnym więc było, że gry jako medium oparte na technologii, wciąż coraz lepszej, będzie mogła skorzystać z nagrywanych kwestii wypowiadanych przez ludzi. Dziś ciężko sobie wyobrazić np. MGS bez udziału aktorów podkładających głosy, bez „I can read your mind!” Mantisa, „Snake? Snaaake!” Colonela czy „Hello brotha!” Liquida. Twórcy zrozumieli, że „Claire Sandwich” z RE nie może się już powtórzyć. Już dawno minęły czasy gdzie rozsądnym wydawał się pomysł „Hej, to tylko litery do przeczytania, każdy się do tego nadaje”. Nie jest tak: bo jedna linijka tekstu może być przeczytana przez różne osoby i efekt może być bardzo, bardzo różny. Dla porównania "You tearing me apart!" w wykonaniu Jamesa Deana i Tommy'ego Wisseau.

Dziś możemy posłuchać w naszych ulubionych tytułach utalentowanych ludzi, którzy potrafią wczuć się w postać i odegrać rolę w taki sposób, że dany bohater będzie nam się kojarzył z tym konkretnie głosem. Tak jak branża gier wideo się rozwija, także artyści z nią związani szlifowali talent. Dziś możemy podziwiać występy prawdziwych wyjadaczy sceny i choć nadal aktorzy dubbingowi nie są moim zdaniem wystarczająco doceniani, to są i tacy, którzy to uznanie otrzymali. I takimi artystami są członkowie Critical Role.

Zaczęło się od przyjęcia urodzinowego jednego z przyszłych członków grupy lata temu i pierwszej wspólnej sesji DnD, kiedy to powstały podwaliny całego Critical Role. Jak się okazuje społeczność voice actorów jest dość mała i zdecydowana większość znała się już wcześniej, choćby przelotem z pracy. Wszyscy natomiast łączyła znajomość z Mattem Mercerem, który wtedy był Mistrzem Podziemi. Rzucono pomysł by kontynuować grę i spotykać się częściej, następnie wprowadzono kamery i livestream. Po jakimś czasie powstało kilkanaście odcinków, które zmieniły się w kilkadziesiąt, następnie pojawiali się goście, którzy wcielali się w przeróżne role uzupełniając stałą ekipę. Nikt nie spodziewał się, że pomysł chwyci i społeczność zebrana wokół czegoś tak niszowego rozrośnie się do takich rozmiarów. Setki fan Artów z postaciami i wydarzeniami, które widzowie poznali dzięki niczemu innemu jak grze aktorskiej kilkorga osób. Minął rok gry, który tak naprawdę był tylko rozgrzewką. Dziesiątki spotkań, własne imprezy na żywo, programy specjalne, omówienia, tzw. One shot’y, czyli odgrywanie gier z zamkniętą historią niezwiązaną z główną kampanią. W Pillars of Eternity II możemy posłuchać jak aktorzy podkładają głosy pod swoje postacie z Kampanii Pierwszej, które zostały dodane w DLC Critical Role! A to wszystko gdy członkowie grupy mieli własne kariery, życia prywatne ze wszystkimi ich zawiłościami i wybojami. Podziwiam, że w dorosłym życiu potrafili jednak raz w tygodniu się zebrać i prowadzić grę. Warto nadmienić, że cały czas piszę o półmetku tego co do dziś możemy zobaczyć- 115 odcinków przedstawiło nam historię grupy bohaterów grupy Vox Machina. Ponad setka odcinków po trzy, cztery godziny zamknęła… dopiero pierwszą kampanię! Aktualnie w czwartki oglądać możemy przygody Mighty Nein, grupy z Kampanii Drugiej, która ma na dzień dzisiejszy 54 odcinków! A historia dopiero się rozkręca, akcja jest w trakcie zawiązywania i przed nami na pewno jeszcze wiele kultowych wydarzeń na miarę walki z Żelaznymi Pasterzami, „What’s my mother name?”, zdobycia „Kuli Śmiechuli” czy akcji z Eliksirem Miłości.

Critical Role ujął widzów niebywałą otwartością i szczerością- cała ekipa to w rzeczy samej grupa całkowitych nerdów, geeków i pasjonatów kultury współczesnej, która uwielbia rozmawiać z osobami, którym podoba się co tworzą, nie udają, nie robią z siebie celebrytów. Ich programy wypełnione są żartami, często tymi z czarnej palety humoru, anegdotkami, przeklinają, śmieją się, piją colę, browary, jedzą chrupki, bekną sobie, dogryzają sobie. Najbardziej podoba mi się, że szukają wspólnego mianownika z widzami i zawsze im się to udaje. Nie szukają różnic, ale podobieństw ze swoimi widzami i fanami. Mało tego- organizują np. zbiórki gier planszowych dla żołnierzy nerdów, którzy stacjonują za granicą i zbiórki dla chorego na raka. Opowiadają o swoim dorastaniu o trudnych tematach, o rodzinie, przyjaciołach. Mają własny program, w którym biorą na tapetę gry o danym temacie np. gry LaserDisc, stare gry, na których się wychowali lub grają w jakieś po raz pierwszy. Blizzard czy CD Projekt Red chętnie użycza im do odcinków swojej muzyki z gier! I to ludzi urzekło i przekonało.

Wsparcie społeczności, która zebrała się wokół Critical Role jest niesamowita- poza dziesiątkami fan artów wysyłanych co tydzień i wyświetlanych w trakcie przerwy odcinka, fani CR to jedni z najbardziej otwartych, pozytywnych i kreatywnych ludzi jakich poznacie. Taka baza wspierających projekt pozwoliła z sukcesem wydać swój własny komiks pod egidą Dark Horse. Komiks sam w sobie był strzałem w dziesiątkę, rysunki są piękne, fabuła trzyma się klimatu Vox Machina’y.

Natomiast ostatnio, dokładnie 4 marca, zdobyli kolejny szczyt i to wydarzenie skłoniło mnie do napisania tego wpisu. Mianowicie ich akcja na Kickstarterze, która miała na celu sfinansowanie animowanego dwudziestominutowego odcinka z postaciami z Kampanii Pierwszej, The Legend of Vox Machina, odniosła wielki, wielki sukces- z zakładanych 750 tys. dolarów na obecną chwilę uzbierano ponad 7 milionów dolarów! Wspomniane 750 tysięcy zostało uzbierane w niespełna godzinę! Zbiórka w ciągu tygodnia trafiła na dziewiąte miejsce najbardziej udanych zbiórek na Kickstarterze i naturalnie wciąż przybywa! Z jednego odcinka jawi nam się wizja całego serialu. Oczywiście każdy z bohaterów będzie przemawiał głosem aktora, który go stworzył i z racji tego, że jest to zasadniczo projekt indie, nie musimy się martwić o wtrącanie się w scenariusz! Szykuje nam się wobec tego wielkie wydarzenie dla całej społeczności zajawkawiczów rpg, tabletop’ów, gameingu.

Critical Role pokazuje, że gry to coś wspaniałego i bycie ich pasjonatem to świetna rzecz. Pokazuje, że stereotypy, które były kreowane przez lata, to bujda- prawda jest taka, że gracze chcą być częścią społeczności, nie są przykuci do fotela, dziewczyny to gracze, gry nie sprawiają, że ludzie chcą strzelać do kolegów ze szkoły. Jest też świadectwem, że nie tylko wielkie korporacje mogą odnieść finansowy i artystyczny sukces. To bardzo dobre czasy dla nerdów i geeków. Dziękuję Wam, Critical Role!Więc przedstawmy ekipę odpowiedzialną za cały ten bałagan

Matthew Mercer- aktor głosowy, występujący głównie w grach i anglojęzycznych wersjach anime Funimation. Także zdolny cosplayer. W Crital Role jest Mistrzem Gry, więc to kreuje świat i NPC dla swoich graczy, więc wcielał się w dziesiątki postaci. Jest też głównym spoiwem ekipy.  Jest także wielkim fanem Wiedźmina. Najbardziej znany chyba za rolę McCree w Overwatch. Jego talent  słyszymy w rolach m.in:  Kilrogg Deadeye, Vezax, Halion, Drok- World of Warcraft. Fei Long- Street Fighter IV. Edge Maverick- Star Ocean: TRoMH. Gravedigger- Brutal Legend. Helter Skelter, Shidax- No More Heroes2. Stryker- Mortal Kombat. Z.W.E.I.- Soulcalibur V. Anarky- Batman: Arkham Origins. Rexxar, Grim Guzzler, Nefarian, Ragnaros, Aluneth oraz lector trailera dodatku Koboldy I Katakumby- Hearthstone. Robin- Batman: Arkham Knight. Gangplank, Kindred Wolf- LoL. MacCready, Z1-14 – Fallout 4. Ryoma, Shigure, Azama- Fire Emblems Fates. Jesse McCree- Overwatch. Cor Leonis- FF XV. Jack Cooper- Titanfall 2. Foreteller Ira- KH III/Kingdom Hearts HD 2.8 FCP. Yusuke Kitagawa- Persona 5. Luke Skywalker- Battlefront 2. Hit- DB FighterZ oraz Leon S. Kennedy- Resident Evil 6. Matt prywatnie to mąż Marishy.

   

Marisha Ray- aktorka, pisarka, producentka i super nerd. Głos m.in. Margaret w serii Persona, Maia w Pillars of Eternity II, w FF XV grała Jeanne Labreigh, Shanna, Oboro, Effie w Fire Emblem Heroes oraz Fates. Grała również Batgirl w Batgirl: Spoiled. W Critical Role wciela się w rolę Keyleth, półelfkę druidkę w Kampanii Pierwszej oraz Beauregard, ludzką mniszkę w Kampanii Drugiej. Marisha jest również dyrektorem kreatywnym całego przedsięwzięcia, czuwa aby od strony wizualnej, reklamowej i reklamowej było zachowane zgodnie z duchem CR. Jest takim odpowiednikiem Shigeru Miyamoto czy Petera Molyneuxa. Prywatnie- żona Matta Mercera.

      

Travis Willingham- aktor znany przede wszystkim z ról w kreskówkach i anime, ale jeśli chodzi o role w grach wideo również może pochwalić się niezłym port folio. Anglojęzycznym widzom znany dzięki roli Roya w Full Metal Alchemist.  Jego niski tembr możemy usłyszeć w nowym Spider-Man’ie od Insomniac w roli Fiska! Możecie kojarzyć go również dzięki Cell’owi z gier Dragon Ball czy Knucklesa w Sonicach. Podkładał głos bohaterom DC i Marvela, zwłaszcza tym wielkim i silnym jak Hulk, Thor, Superman. Brał udział również udział m.in. jako: Woltar, Alm, Adonis, Aegis, Gabriel Celeste- Valkyrie Profile 2. Stroud- Dawn of Mana. Clint- Tales of Vesperia. Torgal- The Last Remnant. Guile w serii Street Fighter. Azir, Talon- LoL. Narrator, Hubert Brixham- Valkyria Chronicles II. Knuckles the Echidna- Sonic the Hedgehog. Ralph Pogosian- Battlefield 3. Jonathan "Jonny" Ariga- Catherine. Jul 'Mdama- Halo 4. Hirgon- Middle-earth: Shadow of Mordor. Paul "De Pleur" Harmon- Far Cry 4. Shane- Infamous First Light. Satan- Saints Row: Gat out of Hell. Scrotus- Mad Max. Karax- StarCraft II: Legacy of the Void. Grimroth, Gadgetron Vendor- Ratchet & Clank. Harvey Dent- Batman: The Telltale Series. Ogma, Lon'qu, Camus- Fire Emblem Heroes.W Critical Role gra rolę Groga Stronjawa w Kampanii Pierwszej, goliata barbarzyńcę oraz Fjorda, półorka warlocka. Prywatnie mąż Laury.

      

Laura Bailey- absolutna weteranka sceny voice acting! Od anime np. Dragon Ball od Funimation jako Trunks, Dende, Chichi, przez kreskówki i gry np. Marvela i DC jako Czarna Wdowa czy Gamora oraz Catwoman i Wonder Woman. Jej dorobek artystyczny w grach jest bardzo rozległy, więc ograniczę się do tych najbardziej popularnych tytułów, ale z bardziej znanych to jej głosem przemawiała Nadine Ross w Uncharted 4, Mary Jane Watson w najnowszym Spider-Man’ie oraz podkładała głos tytułowej Catherine! To również kultowa Rayne w BloodRayne, Jaina Proudmoore w WoW’ie, Gauche- Tales of Vesperia. Isara Gunther- Valkyria Chronicles. Rise Kujikawa- Persona 4. Marta Lualdi- Tales of Symphonia: Dawn of the New World. Luca Trulyworth- Ar tonelico II: Melody of Metafalica. Reimi Saionji, Welch Vineyard- Star Ocean: The Last Hope. Chun-Li- Street Fighter IV. Cloud of Darkness- Dissidia: Final Fantasy. Akali- LoL. Dahlia Gillespie- Silent Hill: Shattered Memories. Serah Farron- Final Fantasy XIII. Isara Gunther- Valkyria Chronicles II. Serana- Skyrim. Helena Harper- RE6. Rivera- Halo 4. Lucina- Fire Emblem Awakening. Lady Comstock- BioShock Infinite. Abigail "Fetch" Walker- Infamous Second Son. Rachel, Aunty Greenleaf- The Wolf Among Us. Eltariel- Middle-earth: Shadow of War. Supergirl- Injustice 2. Kait Diaz- Gears of War 4. W Critical Role gra  Vex’ahlia’ę, pół elfkę tropicielkę złodzieja w Kampanii Pierwszej. Natomiast w Kampanii drugiej gra Jester Lavorre, tieflingiem klerykiem.  Posiada gargantuiczną kolekcję kości do gry! Prywatnie, żona Travisa Willingham’a.

      

Taliesin Jaffe- aktor dubbingowy, reżyser dubbingowy, scenarzysta. Za młodu grywał w filmach i serialach, można go zobaczyć w „Panie Mamuśka” z Michaelem Keatonem:) Dzięki niemu zachodni widz mógł zobaczyć angielskie dialogi w anime. Jest też niesamowitą skarbnicą wiedzy, jeżeli chodzi o kulturę komiksów amerykańskich oraz całej popkultury. Powszechną wiedzą jest, że Taliesin jest starożytną nieśmiertelną istotą, Piramidą lub Dawnym Bóstwem i posiadł wiedzę na przestrzeni wielu tysiącleci. W grach usłyszeć możemy go jako Thancred w FF XIV. Bruno, Cain, Navarre- Fire Emblem Heroes. Highlord Darion Mograine- WoW/Hearthstone.  The Flash- Injustice, MK VS DC. Blanka- Street Fighter IV/ V/ SF X Tekken. Eizen- Tales of Berseria. Zweig- Suikoden V. Nalkul- Suikoden IV. Rufus, Gyne- Valkyrie Profile 2: Silmeria (kocham tą grę i uwielbiam te postacie). W Critical Role gra Percy’ego w Kampanii Pierwszej, ludzkiego gunslinger’a. W Kampanii Drugiej wciela się w rolę tieflinga, blood hunter’a Mollymauka oraz firbolga kleryka Caduceusa.

      

Ashley Johnson- aktorka filmowa i aktorka telewizyjna oraz aktorka dubbingowa. Aktorka przede wszystkim dużego i małego ekranu. Zaczynała jako mała dziewczynka w filmie Lwie Serce z Jean-Claude’m Van Damme’m. Znana z serialów Dzieciaki, kłopoty i my, Blindspot: Mapa Zbrodni w roli Patterson. W kreskówkowej wersji Jumanji Peter Shepherd przemawia jej głosem. W kreskówce Byle do przerwy podkładała głos Gretchen a w Ben 10 Gwen. Zagrała również epizodyczną rolę w Avengersach MCU jako nowojorska kelnerka, która później udziela wywiadu lokalnej telewizji. Graczom jednak powinna kojarzyć się jako głos Ellie w pewnym niszowym tytule, może znacie The Last of Us. Zgadza się! Tą Ellie, za rolę, którą zgarnęła nagrodę BAFTA i VGX! W Critical Role gra Pike, gnomice kleryka w Pierwszej Kampanii oraz Yasha’ę, aasimarkę barbarzynke. Prywatnie narzeczona Briana W. Foster’a, jednego z ekipy Critical Role, który prowadzi program Talks Machina, gdzie omawiane są poszczególne odcinki oraz Between the Sheets, gdzie prowadzi rozmowy z osobami związanymi z CR oraz aktorami dubbingowymi, aktorami np. Will Friedle, muzykami np. Logic.

      

Liam O’Brien- aktor dubbingowy, którego z listy ról można by napisać grubą książkę. Podkładał głosy głównie postaciom w anglojęzycznym wersjach anime, znany chyba najbardziej z roli Gaar’y w serialu jak i grach Naruto. W kreskówkach użyczał talentu choćby w Avengersach, Star Wars Rebels a ostatnio w Carmen Sandiego. Jeżeli chodzi o branżę gier, to jest to głos kultowego Illidana Stormrage’a z Wow’a. Brał również czynny udział przy produkcjach takich jak The Last of Us jako drugi reżyser dubbingowy i  Middle-earth: Shadow of Mordor, jako reżyser dubbingowy. Role z bardziej popularnych tytułów warto wymienić Endrance- .hack//G.U.. Lezard Valeth- Valkyrie Profile 2: Silmeria. Dist the Reaper- Tales of the Abyss. Akihiko Sanada- Persona. Waltz- Eternal Sonata. Sanctus- Devil May Cry 4. Cumore- Tales of Vesperia. Reynard Fisher- RE5. War- Darksiders. Grimoire Weiss- NIER. Brian O'Neill- Mafia II. Baldren Gassenarl- Valkyria Chronicles II. Orlando Haddick- Catherine. Asura- Asura's Wrath. War- Darksiders II. Inigo- Fire Emblem: Awakening. Yasuo- LoL. Gollum- Middle-earth: Shadow of Mordor. Finley- The Order: 1886.Gill - Street Fighter V. Umnak- Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds. W Critical Role wciela się w role Vax’Ildana, półelfa łotra w Kampanii Pierwszej. Kampanii Drugiej gra Caleba Widogasta ludzkiego czarnoksiężnika.

      

Sam Riegel- wulkan energii, który przybrał postać ludzką! Scenopisarz, reżyser i aktor dubbingowy. Podkładał głosy w wielu kreskówkach oraz anime a także grach. Jest też świetnym wokalistą czego daje popis w Critical Role. W Naruto, Shino oraz Zaku przemawiają jego głosem w anglojęzycznej wersji. Na poletku kreskówek może pochwalić się nagrodą Emmy z 2018 roku za reżyserię serialu animowanego Danger & Eggs dla Amazonu. Jeżeli chodzi o role w grach wideo mnie całkowicie rozwalił na łopatki rolą Teddie’go w Personie 4- genialna postać, genialny występ, brawo! Warto wspomnieć o Silabus’ie w .hack//G.U.. Allegretto- Eternal Sonata. Edward- Final Fantasy IV. Otto- Valkyria Chronicles. Jean-Paulet- Resonance of Fate. Phoenix Wright- Phoenix Wright: Ace Attorney - Dual Destinies/ Spirit of Justice. Jude Mathis- Tales of Xillia. Stahl, Donnel- Fire Emblem: Awakening. Alphinaud Leveilleur- Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Zed, Zurkon Jr.- Ratchet & Clank. Stahl, Raigh, Donnel- Fire Emblem Heroes. Qadim- Guild Wars 2. W Critical Role przy Kampanii Pierwszej zapytał Matta „Jaką najgorszą postać mogę wybrać?” i tak dostaliśmy Scanlana- gnoma barda! To trzeba zobaczyć. W Kampanii Drugiej gra Nott, goblinicę łotra.

      

Na następnej stronie, angielska wersja.

Tagi: Critical Role

Przejdź do strony
Oceń notkę
+ +16 -

Ekhem...Raz dwa trzy, próba podpisu.
Oceń profil
+ +20 -
Bartol-BB
Ranking: 1658 Poziom: 36
PD: 6543
REPUTACJA: 1226