Blog użytkownika RetroGralnia

RetroGralnia RetroGralnia 08.02.2019, 15:01
Czy bajt ma zawsze 8-bitów?
144V

Czy bajt ma zawsze 8-bitów?

Bajt - czym tak naprawdę jest? I czy to prawda, że zawsze ma 8-bitów? Czy tak właściwie istnieje jego spójna definicja? 

Dawno dawno temu nim powstały pierwsze “prawdziwe “komputery istniały już maszyny przetwarzające dane, czy to dla celów statystycznych, czy to dla biznesowych, czy księgowych. Pracowały one już pod koniec XIX wieku.

Maszyny te operowały najczęściej na danych umieszczanych w nich za pomocą kart perforowanych. Warto  wiedzieć, że już w roku 1980 karty takie i maszyny obliczające dane statystyczne wykorzystano do powszechnego spisu ludności USA.

Za pomocą kart można było wprowadzać dane składające się ze znaków alfanumerycznych. Innymi słowy można było na nich zapisać cyfry, litery i kilka znaków specjalnych, takich jak kropka, przecinek, czy znak zapytania. Zestaw ten był jednak ograniczony, np.na początku na kartach nie rozróżniano wielkości liter.

Gdy nastał czas komputerów - co oczywiste - te same dane, które znajdowały się na kartach należało umieścić w pamięci. Nic dziwnego, że jednym ze sposobów jej podziału stał się właśnie podział na porcje zwane znakami (z angielskiego char) i mieszczące dokładnie jeden znak alfanumeryczny. Stąd już tylko krok do bajta.

 

Tagi: ciekawostki edukacja retro retrogralnia

Oceń notkę
+ +5 -

Oceń profil
+ +7 -
RetroGralnia
Ranking: 47442 Poziom: 16
PD: 778
REPUTACJA: 377