(Bez)Imienne rozmyślania

BZImienny BZImienny 15.03.2019, 00:07
Piątkowa GROmada #128 - BATMAN: Arkham Edition
1762V

Piątkowa GROmada #128 - BATMAN: Arkham Edition

Dzisiaj główną gwiazdą jest człowiek-nietoperz. I masa przestępców, która skończyła z poważnymi uszkodzeniami ciała. Ale nie zginęła, bo Batman to dobry człowiek i nie zabija (choć zdarza mu się czasem przyłożyć mocniej w kark czy zawiesić za nogi na gzymsie).

Do tego "Batpłatki". I nie waż się ich krytykować, bo przyjdzie Batman i zrobi ci krzywdę. 

Witam Was w kolejnym odcinku GROmady, gdzie pokrótce przyjrzę się serii Batman: Arkham zapoczątkowanej przez młodego brytyjskiego dewelopera Rocksteady Studios. Twórca mający za sobą jedną (!) grę przyjął na siebie zadanie zaprojektowania gry na licencji, która do tego medium nie miała szczęścia, bo wychodziły produkcje co najwyżej przeciętne, a o niektórych lepiej zapomnieć. Efekt m. in. rocznej pracy nad peleryną głównego bohatera był zaskakująco pozytywny, bo gra cieszy się uznaniem ze względu na czynniki, o których będzie później. Tak więc narodziła się licząca 4 główne odsłony, kilka spin-offów i niezliczone dodatki seria, przy której pracował nie tylko Rocksteady, ale także m. in. Warner Bros Games Monreal, Turbine Entertainment czy NetherRealm Studios. 

W moim przypadku na pierwszą styczność ze serią przyszło czekać do zeszłego roku, gdy z jednego z Humble Bundle udało się zdobyć dwie ostatnie odsłony serii wraz z zawartością dodatkową. Jakiś czas później dwie pierwsze odsłony nabyłem w wydaniu GOTY na przecenie i jakoś szybko udało mi się je ukończyć. Tutaj uwaga - jakby ktoś celował w Arkham: Asylum na Steamie, to jest ono pozbawione polskiej lokalizacji. Tutaj w encyklopedii pisze "PL Napisy", ale podejrzewam, że w takiej wersji było to pierwotnie wydane na niesławne GFWL.

Nie przedłużając, zapraszam do lektury. Zgodnie z propozycją będzie to nie podział na odsłony/dodatkową zawartością, a porównanie głównych odsłon pod względem różnych czynników. Przydzielane będą punkty, a w podsumowaniu będzie to zestawione i wydam werdykt, na podstawie którego udzielę nagrody - wzorem dawnych czasów tylko za pierwsze miejsce. Miłej lektury, a przy okazji zapraszam do dzielenia się tego, jak wy byście przydzielili miejsca kolejnym głównym odsłonom serii.  Ewentualne zrzuty ekranu/okładki są z Mobygames.com.

ps. Informacje o ankiecie na ostatniej stronie. ;)

Spis Treści:

  • Co tu się dzieje, czyli główna historia (spoilery dotyczące wszystkich części)
  • Pora sklepać paru niemilców, czyli o mechanice walki
  • "King Size", czyli bossowie (spoilery dotyczące wszystkich części)
  • Jakoś się trzeba przemieszczać, czyli poruszanie się
  • Pora na przejażdżkę, czyli o warstwie audiowizualnej oraz klimacie
  • Poza biciem kryminalistów trzeba pobić ich jeszcze więcej, czyli poboczne aktywności (spoilery dotyczące wszystkich części)
  • Nieznane historie, czyli o dodatkowej zawartości (tu nie biorę pod uwagę Arkham Origins, bo nie ograłem żadnego z DLC).

Tagi: batman: arkham asylum batman: arkham city Batman: Arkham Knight batman: arkham origins Piątkowa GROmada zestawienie gier

Przejdź do strony
Oceń notkę
+ +37 -

Oceń profil
+ +240 -
BZImienny
Ranking: 12 Poziom: 87
PD: 82797
REPUTACJA: 33164