(Bez)Imienne rozmyślania

BZImienny BZImienny 07.09.2018, 00:07
Piątkowa GROmada #101 - S.T.A.L.K.E.R. Edition
5894V

Piątkowa GROmada #101 - S.T.A.L.K.E.R. Edition

Witam w kolejnym odcinku GROmady w ramach której zabiorę Was w podróż po Zonie. Kilka stron o serii, która ze strzelaniny ze średnim pomysłem w trakcie długiego okresu tworzenia przeobraziła się w jedną z bardziej klimatycznych produkcji. Z potencjałem, którego nie udało się w pełni wykorzystać.

Zapowiedziana na 2003 rok produkcja 'Oblivion Lost" była osadzonym w futuryzmie strzelaniną, gdzie jako Tropiciel przemierzalibyśmy galaktykę wykorzystując chociażby portale. W pewnym momencie zdecydowano się jednak na zmianę i w planowanym roku wydania pojawiło się technologiczne demo silnika, a sama powoli wkraczała do deweloperskiego piekła. W tym okresie także z futurystycznego świata GSC przeniosło się do uniwersum, które to przedstawia alternatywne wydarzenia po wybuchu w CEJ (Czarnobylska Elektrownia Jądrowa) w połączeniu z literaturą rosyjskich pisarzy fantasy, Braci Strugackich oraz opartym na nim filmie Andrieja Tarkowskiego "Stalker". Sami twórcy pierwotnie zakładali wykorzystanie słowa STALKER, jednak finalnie - co wynikło ze sporu prawnego - stanęło na znanym dzisiaj skrócie S.T.A.L.K.E.R.. Jego rozwinięcie kształtuje się następująco:

  • Scavenger - Padlinożerca, złomiarz.
  • Trespasser - Intruz.
  • Adventurer - Poszukiwacz przygód.
  • Looner - Samotnik.
  • Killer - Zabójca, morderca.
  • Explorer - Odkrywca.
  • Robber - Złodziej, szabrownik.

Zanim jednak zagłębiły się w trzy główne odsłony oraz mody, warto przytoczyć pewien fragment z książki "Piknik na Skraju Drogi" (nie jest to odsłona serii literackiej S.T.A.L.K.E.R., jak mogłaby sugerować okładka jednego z ostatnich polskich wydań - skąd taki pomysł na okładkę, nie do mnie pytanie - pozostałe chociażby z serii "Stanisław Lem poleca" prezentuje się lepiej):

"- Czyżby na te pozaziemskie cuda jeszcze ktoś miał apetyt?
- Tak.
- Zapewne ma pan na myśli stalkerów?
- Nawet nie wiem, co to takiego.
- Tak u nas, w Harmont, nazywają zuchwalców, którzy na własne ryzyko przekradają się do Strefy i wynoszą stamtąd wszystko, co im wpadnie w ręce. To nowy nieznany dotychczas fach."

Arkadij i Borys Strugaccy, "Piknik na Skraju Drogi"

Poza tym warto wspomnieć też o słabo znanym opowiadaniu "Zapomniany Eksperyment", który był napisaną na potrzeby pewnego magazynu naukowego krótką powieścią, która to przywodzi na myśl to, co widzimy w Zonie. Tak więc nie przedłużając zapraszam do lektury.

Partnerem dzisiejszej GROmady jest nieśmiertelne "чики брики и в дамки" (co można zrozumieć jako "szach i mat", ewentualnie "szast prast i mamy damkę", co odnosi się do warcabów) i głoszący je panowie w dresach z kałachem/dwururką/makarowem. ;)

Spis Treści kształtuje się następująco:

1. S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

2. S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo

3. S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

4.(Mod do S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci): Misery 2.2

5. S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha Developer's Cut (również modyfikacja)

6.Rozmyślania o S.T.A.L.K.E.R. 2

Tagi: Lost Alpha Misery Piątkowa GROmada S.T.A.L.K.E.R. S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

Przejdź do strony
Oceń notkę
+ +25 -

Oceń profil
+ +238 -
BZImienny
Ranking: 12 Poziom: 87
PD: 82562
REPUTACJA: 32905