PlayStation 5 : Co z tym sprzętem ?? #2.

BLOG
1941V
user-54627 main blog image
Fox460 | 17.06, 14:20

A miało być tak pięknie, choć z jednej strony jest bo w moje ręce trafiła konsola PlayStation 5. Cel był taki że na jesień kupuję XsX i PS5 równocześnie, zawsze jest jakiś bodziec krtóry sprawia że coś kupujemy. Tym razem nie był to znajomy, ani promocja w sklepie, nie była to też  gra !!. Więc co sprawiło że kupiłem wreszcie niespodziewanie PlayStation 5 (tak z dupy właściwie ), ano jego starszy brat PlayStation 4 który był i jest dość głośny,wolny,trzeszczy - zaraz, zaraz, czy to nie brzmi jak opis jakiegoś dziada. Mozna się śmiać, ale PS4 nigdy nie było udaną kontrukcją pod wieloma względami, zachwyty pewnych ludzi zawsze brałem z mocnym przymrużeniem oka. Zobaczyłem że konsola widnieje w sklepie, zamówiłem/opłaciłem/odebrałem/skonfigurowałem i powiem szczeże że jestem pozytywnie zaskoczony.  

 

I nie raz to powtarzałem, że ósma gneracja konsol była po prostu słaba jeżeli chodzi o konstrukcję samej konsoli, o kulturze pracy ani nawet nie wspominam. PS5 pod tym względem dominuję, ba można powiedzieć że  nokautuję swoich poprzedników, bowiem jest to pierwsza konsola w historii PlayStation która jest..... CICHA !! nigdy nie sądziłem że to napiszę (nie bierzmy pod uwage PSXa bo tam układu chłodzenia po prostu nie było). Ale jest cicho, zawsze zastanawiałem się na jak długo,  łudziłem się że na długo  boo słyszałem o problemach z rzekomymi "piszczącymi cewkami", choć inne źródła mówią że to w cale nie są cewki zasilacza w PS5, wiadomo natomiast że z tym problemem borykały się modele 1016. Ja zaś posiadam model z uszczuplonym chłodzeniem 1116A, no i już wiem że ten problem dopadł również i mnie. Znam  jednak  ludzi którzy mają tak jak ja np: BAMBUS72 oraz kilka innych ludzi, mają na to wywalone  no i ja też musze mieć bo co zrobię, będę oddawał konsolę na reklamację do serwisu SONY, gdzie  ci panowie ani jej nie otworzą i nic z tym nie zrobią a konsola wróci do mnie w nie zmienionym stanie, a aż tak mi to nie przeszkadza z prostego powodu, gram na słuchawkach. Xbox One też mi ćwierkotał ( chyba był to problem wentylatora) i nie robiłem z tego problemu. Więc przy PS5 też nie będę robił i tyle.  

[AKTUALIZACJA] 

Jak na razie tyrkotanie ustało, w Gran Turismo 7 i Horizon: Fobriden West całkowicie jest cisza, jedynie w grach kiedy słyszałem owy tyrkot to właśnie Ghost of Tsushima: Director's Cut, dziwne ?? dla mnie jak najbardziej. Jeżeli będzie takie tyrkotanie w wybiurczych grach, to mam na to wywalone jeszcze bardziej :D.

OK a teraz to może co mi się podoba w PS5, a co mi się nie podoba..... Chwalimy i krytykujemy.

SSD M2.Gen4 - najbardziej next genowa rzecz w konsoli:

Dysk SSD M.2 gen 4 odwala tu kawał dobrej roboty. Konsola szybko się odpala z pełnego wyłaczenia, a błyskawicznie z trybu uśpienia. Jest dobrze, ale było by lepiej gdyby jednak ten dysk M2 był trochę większy na start, bo niecałe 670Gb to trochę mało. A propo dysku, ich ceny są zawrotne ale można to również traktować jako plus i minus w jednym, a dlaczego to już tłumaczę. Cena takiego dysku jest wysoka, ale rekompensuję to fakt że kolejna generacja konsol będzie korzsyatć z takich samych dysków (wątpię żeby za 5 lat był M2. Gen 5 ), więc jeżeli za te kilka lat przyleci PS6 i będzie miał na pokładzie 1TB/2TB, to zawsze taki dysk można z grami przenieść na PS6 i możesz go sformatowac/skonfigurować,  albo potem zaś używać go jako doatkowy dysk w konsoli albo np: w PC. Aczkolwiek to dopiero poczatek gneracji, nie wiadomo ile potem gry będą zajmowały (a już zajmują dużo). Na razie ceny takich dysków trochę spadły, to jednak kupno dobrego SSD M.2 gen4 to wydatek prawie 2000zł (np: Segate 2TB M.2 Gen 4 FireCuda 530 cena 1749zł). Nad dyskiem się pomyśli ..... kiedyś :D (ale kurła korci, bo lubie kupowac i ulepszać sprzęt !! ). 

System: 

Jest z poczatku trochę nieporęczny, ale da się szybko przyzwyczaić, na plus że jak się coś pobiera to można to w łatwy sposób podpatrzeć jaki mamy progres, poprawiono tu też problem z sejwami, który doskwierał na początku i były z nim problemy. Odpalając takie Uncharted kolekcję trzech pierwszych odsłon, zapisy odkryło od razu, w Knacku 2 tak samo. Myślałem że z tym dalej są problemy ale nie, SONY ogarnęło temat, co mnie cieszy bo przy GoT z wyspą Iki nie było żadnych problemów z zapisami, od razu można było przenieśc zapisy.  Dodatkowo nic tu nie przymula, nie ścina, nie wiesza. Znajomy który ma zarówno XsX jak i PS5 po dwóch latach konsola dalej mu działa jak nowa, wszystko  chula płynnie i szybko, więc tutaj spory plus. Bo każdy wie że takie PS3 chodzi jak chodzi i można się bawić w czarodzieja, ale nic nie sprawi że konsola/ sklep (PlayStation Store) będzie działał szybko, to samo w PS4 chodzi lepiej od PS3 ale również miał swoje scinki i zamulał. Jedno jest pewne, człowiek się szyko przyzwyczaja i tak w moim przypadku, po tym miesiącu zanbawy z PS5, wiem że nie wróciłbym już do PS4.

DualSense: 

Niemal idealny kontroler z rodziny PSa, mam dwa modele zarówno biały który dostałem w konsoli, oraz czarny który dokupiłem. Z DualSensem były problemy na zasadzie pływające analogi czy problem z trigerami. Sprzet od tego jest aby go urzywać, a nie żeby obchodzić się z nim jak z bożkiem/jajkiem. Stąd w moje ręce trafiły oba poprawione pady z drugiej rewizji. Po czym to poznać zapewno wiecie po numerach z tyłu pada FCC ID z końcówką CT1A to właśnie poprawione pady. Zarówno czarny pad ma takie oznakowanie jak i biały. Największą bolączką jak dla mnie, to sama bateria która jest słaba (1500 mah to żart), tak jak SONY odrobiło lekcję z kulturą pracy konsoli, tak nie odrobiło lekcji z baterią. Ta trzyma bardzo krótko bo zaledwie 5H (na pałęnych obrotach z wszystkimi odpalonymi bajerami), na pocieszenie da się ten czas wydłuzyć o  trzy góra cztery godziny. Głośnik wyciszamy, diode wokół touchpad'a przygaszamy, heptyki ustawiamy z wysokich nas całkowite wyłączenie ,  no i oczywiście wibracje całkowicie wyłaczamy. W ten sposób jesteśmy wtsanie osiągnąc niemalże identyczny czas co na DualShoocku 4. 

Inne wywody na temat pada, wibracje działają bardzo dobrze jak i heptyki które są niemałym zaskoczeniem Astro Playroom fajnie pokazuję mozliwości pada,  odległość między analogiem lewym a prawym  pozostaje taki sam co w DS4, pad jest bardziej masywniejszy i według mnie pod tym względem jest jeszcze lepszy od DS4. Szkoda jedynie że na głównych przyciskach ( kółko,trójkąt,krzyżyk oraz kwadrat) nie widnieje  kolorowe oznakowanie symboli.

 

Obraz (ciekawostka): 

Nie będę tu pisał o HDR,4K,VRR itd: bardziej się skupie na tym czego ludzie nie wiedzą, albo wiedzą ale tylko nieliczni. Otóż PlayStation 5 jak na razie powróciło do rozwiązań z PlayStation 3, jeżeli chodzi o przechytywanie obrazu. Bowiem PS5 ma blokadę HDCP aco to jest , w skrócie jest to blokada dźwięku i obrazu w formie danych cyfrowych między dwoma urządzeniami. Czyli urządzenie zewnętrzne (akcesoria do przechytywania obrazu Avermedia/Elgato/Razer) nie wyłapie nam obrazu który widnieje na waszych TV/Monitorach, bo w takcie nagrywania wyskoczy BLOKADA HDCP. Przy konsoli PlayStation 3 nigdy SONY nie zdjęło takiej blokady, przy PlayStation 4 zdjęto takową blokadę w którejś aktualizacji, wiem że w 2018 roku już jej nie było, zaś w 2015/16/17 ludzie jeszcze narzekali że jest. Czy takowa blokada w PS5 zostanie zdjęta, nie wiem. Być może nowsze urządzenia do nagrywania, mają taka technologię że nie potrzeba żadnego dodatkowego adaptera. Jeżeli jednak nie, to musisz dokupić adapter (około 100zł) w 4K aby taką blokadę pominąć. 

W co do pogrania??: 

Na pierwszy strzał poleciała wgrana za free gra Astro Playroom który jest bardzo przyjemną gierką, swoją drogą przeszedłem i bardzo przyjemna platyna. Historia firmy PlayStation w pigułce, aż chciało by się aby powstała duża pałnoprawna gra. Gran turismo 7 i kampania przejechana w zaledwie siedem dni !!.  Zaś na koniec zostawię sobie  Horizon: Forbidden West. Na poewno będę chciał jeszcze ograć Ratchet & Clank: Rift Apart jedyna next-genowa gierka na PS5.  W ostateczności jeszcze Miles Morales poleci, ale myślę że to już bardziej kiedyś tam. Obecnie kończę już tryb Sport do Gran Turismo 7 , taka nawet nawet odsłona, jednak liczyłem na więcej. Jak na powrót po latach do kampanni, oraz na piecioletnią przerwę to mogło byc zdecydowanie lepiej. 

Po co PlayStation 5 pppffff.... :

No właśnie, nie tyle co kultura pracy, co już przesiadka na nowy sprzet myślę że jest jak najbardziej uzasadniona i to najlepsza pora aby to zrobic. Konsola w większości pozbyła się problemów wieku dziecięcego, a zazwyczaj te niecałe dwa lata (półtorej roku) jest wystarczającym okresem, aby poprawić i uleposzyć sprzet. Dodatkowo wsteczna kompatybilnośc to coś czego brakowało mi na PlayStation 4, a co z wiadomych powodów dostałem na PlayStation 5, gdyby tego nie było to myślę że nie kupiłbym jeszcze konsoli SONY , bo jednak granie w gry z PS4 na PS5 bez wycia jak szuszarka to dla mnie ogromny plus, jest to naprawdę nieziemska różnica. Jest prawie cisza !!  bo jednak po 1,5 tygodnia odezwały się chwilowo "cewki", a mam model 1116A więc dalej jest z nimi problem, czy jest więc głośno, nie aby je usłyszeć trzeba przyłożyć ucho do konsoli, zaś kiedy siedzimy od konsoli daleko np: z 1-1,5 metra to dzwięk jest niesłyszalny. Kiedy  siedzimy od konsoli około 50cm to tylko przy wsłuchaniu się jesteśmy wstanie wychwycic ten dzwięk, jak już wspominałem przy Xboxie One słyszałem ćwierkot (nieco inny dzwięk od tego z PS5) to przywykłem i tyle w temacie. Wymienić PS4 na PS5 lepiej późno niż w cale, teraz PS5 jest faktycznie zrobione z jajem. A jak już pisałem wcześniej, to pierwsza konsola Sony która ma kulturę pracy na wysokim poziomie. A jakby nie było kilka gier na PS4 jeszcze mam do przejścia, PS3 mam i tam też mam gry w które z chęcią ponownie zagram. Jeżeli chcesz mnie dodać na PSN do znajomych, to zapraszam moje PSN ID: Fox460-PL (fajnie jakbyś się przedstawił nickiem z PPE.pl )

Kilka słów na koniec: 

Podziękowania dla BAMBUS72 który co nieco poradził kiedy miałem zawsze jakieś pytania a trochę ich było, taki z niegio poradny bambusek :D. Zawsze gdy czegoś nie wiedziałem, to podzielił się swoją radą. A przy okazji można było z nim rozsądnie podyskutować na wiele fajnych tematów. A co ważniejsze, bez zaślepienia że jedyna prawilna firma jest najlepsza. Jestem zadowolony z zakupu PS5 mimo iż dałem 2899zł a potem pojawiło się promo na 2599 zł, to i tak nie żałuję. Czy przesiądę się z FATA na SLIM, no to już zalerzy jak ta Slimka będzie wykonana. Jeżeli Slim będzie solidnie  zrobiony, co daję na to 50/50 szans, to wtedy być może. Jeżeli zaś będzie to fuszerka, to pozostanę przy grubasku. Zachęcam do kupna konsoli tym niezdecydowanym, jak nie teraz to myślę że jesień będzie idealną okazją do jej nabycia.

Jeszcze powrót do tych nieszczęsnych cewek, to w sumie nie są piszczące cewki bo takowe można najbardziej usłyszeć w kartach graficznych w PC, jest to faktycznie cichy PISK, to co mamy w PS5 czy w Xboxie One, to dwa różne dzwięki. W Przypadku PS5 jest to tyrkotanie nieco głośniejsze, jego skala jest różna innym tyrkota mniej lub więcej, wydaje mi się że mi więcej ale daję rade, jest to problem bezpośredni pochodzacy z płyty głównej a nie jakiegoś zasilacza itd:. Tak więc głupio jest oddawać do serwisów, z szansą że ci to naprawią kiedy ona wynosi 30 do 70 na to że ci tego nie naprawią. Trzeba z tym żyć i koniec kropka, tak jak w Xboxie One ćwierkotał wentylator, tak tyrkotanie nie powinno być problemem. Cóż stało się taka konsola, nic nie jest idealne.

 

A wam jak się sprawuję wasza konsola PS5 ??. I czy was też przeraża muta z menu PS5 :D ?? 

https://www.youtube.com/watch?v=M1ijzA400iw

Komentarze (74)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper