Random Sanity

sweet moon sugar

Rankin Rankin 02.02.2016, 16:09
Romans z Sagą
728V

Romans z Sagą

Jedną z późniejszych gier RPG wydanych na konsolę Super Famicom / SNES było dzieło Square z 1995 roku zwane Romancing SaGa 3. Mimo, że gra była największą w serii, garść problemów i brak oficjalnego wydania w języku angielskim mocno ograniczyły jej popularność. Czy dziś warto odkopać i ograć ten tytuł?

Co 300 lat świat nawiedza wydarzenie znane jako Zaćmienie Śmierci, które zabija wszelkie nowo narodzone życie - ani ludzie, ani zwierzęta, ani nawet potwory czy rośliny nie są w stanie umknąć jego mocy. Do pewnego czasu - podczas kolejnego zaćmienia jedno dziecko przeżyło. Gdy dorosło, stało się ono znane jako Diabelski Król, otwarło wrota Otchłani, przyzywając czwórkę Władców Otchłani - Arakes, Byunei, Forneus i Aunas. Z ich pomocą Diabelski Król podbił cały świat i rządził nim, aż pewnego dnia przepadł bez śladu, zostawiając władzę Czterem Demonom. Trzysta lat później drugie dziecko przeżyło Zaćmienie Śmierci - znane jako Święty Król, przy pomocy przyjaciół i potężnych artefaktów pokonało ono Władców Otchłani i zamknęło wrota piekieł, przywracając pokój na świecie.

Od tamtych wydarzeń minęło 300 lat. Kilkanaście lat temu miało miejsce kolejne Zaćmienie. Czy znowu jakieś dziecko przeżyło? Czy będzie Diabłem, czy Świętym? Czas pokaże...

 

Tak przedstawia się główny wątek fabularny Romancing SaGa 3, który jednak niemal do samego końca gry ma bardzo niewielki wpływ na fabułę. Jest tak dlatego, że RS3, podobnie jak wiele innych gier SaGa - a wyszło ich dotąd 10: 3 na Gameboyu, 3 na SNES, 2 na Playstation 1 i 2 na Playstation 2 + łudząco podobny The Last Remnant i dość podobny Legend of Mana - jest zbudowany w radykalnie odmiennym stylu od typowych gier Squaresoft i ogólnie japońskich RPG. Przede wszystkim gra praktycznie w stu procentach składa się z mniej lub bardziej pochowanych misji pobocznych, które trzeba wydłubać. Część z nich tworzy krótsze lub dłuższe łańcuchy, jak na przykład historia Muse, misje w Zweig, albo też dłuższa historia powiązana z kradzieżami artefaktów i śmiercią ojca Nory. Po nabiciu odpowiedniej ilości HP (o tym później) będzie udostępniony łańcuch questów, który w końcu doprowadzi do zakończenia gry - i tyle. Misji jest actually całkiem rozsądna ilość i niektóre są całkiem pomysłowe fabularnie, nawet jeśli wiele z nich polega na po prostu dojściu do miejsca X i wybicia wszystkiego co tam się znajduje. Byłoby nawet świetnie, gdyby... Gdyby Square raczyło choć minimalnie popracować nad budowaniem świata. Bo widzicie, RS3 ma całkiem rozbudowany świat z wewnętrznie spójną mitologią i ogromną liczbą ciekawych postaci ze swoimi celami i motywacjami... Ale nic z tego nie jest mówione wprost! Pierwszy z brzegu i całkiem wcześnie napotykany przykład - Sharl, rycerz chroniący Muse. Jedno jego ramię jest sparaliżowane w wyniku odniesionych ran, ale można mu pomóc dając mu artefakt zwany Silver Hand. Jak to jest przedstawione w grze? Otóż tak, że gdy pierwszy raz go spotykamy, ma 5 siły i 3 zręczności (normalne wartości to 12-20), a jeśli da mu się ten Silver Hand, statystyki te skaczą do świetnych wartości 21/19. I tyle - gra w żaden inny sposób nie potwierdza tego faktu, nie ma żadnej scenki ni zdania dialogu, ani przy ubraniu SH, ani w outrze. Innym dobrym przykładem jest stary pirat, Herman, który w konkretnych warunkach zmienia się w inną postać, również bez zdania wyjaśnienia, co i dlaczego ponad to, że na dźwięk słów "ubijemy Forneusa" wciska się na siłę do drużyny (jako legendarny pirat zalazł za skórę Forneusowi, który w odwecie pozbawił go młodości). Na dodatek tu i ówdzie przewijają się bezczelnie wycięte questy, jak kwestia Tatiany Lasajew (postać jest, npce napomykają o queście, ale nie można go sfinalizować), czy brak dostępu do osady Shinon. Na szczęście (?) siła Romancing SaGa 3 leży nie w fabule, a we wciągającym, wielowarstwowym i skomplikowanym gameplayu. Składają się nań przynajmniej cztery główne mechaniki: normalna walka, tryb dowódcy, bitwy armii i gra handlowa i teraz postaram się je przynajmniej nieco przybliżyć.

 

Tagi: romancing saga saga

Przejdź do strony
Oceń notkę
+ +7 -

DA NYA
Oceń profil
+ +86 -
Rankin
Ranking: 302 Poziom: 57
PD: 24952
REPUTACJA: 13172