Pijane treści

pisane bez alkoholu

drunkparis drunkparis 30.10.2020, 13:10
Play MORE #11
732V

Play MORE #11

Niecodzienna odmiana piłki nożnej, która wciąga na długie godziny. Nutka adrenaliny wraz z dużą dozą rywalizacji w świetnym klimacie i poprawnej oprawie wizualnej, to elementy, które już na samym stracie zapewniają murowany hit.

Dzieło Psyonix w swoim zamyśle jest dość banalne i nieskomplikowane dlatego też ta prostota jest tak wciągająca. Niby piłka nożna, ale jednak wyścigi, niby wyścigi, ale na finiszu musi znaleźć się piłka. Tak w kilku słowach można opisać tę produkcję.

Zabawną ciekawostką jest fakt, iż to samo studio dwanaście lat temu spłodziło Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars, które śmiało, można uznać za pierwszą próbę stworzenia gry z połączeniem aut oraz piłki kopanej. Niestety wspomniany tytuł nie odegrał znaczącej roli na rynku i właściwie przeszedł bez większego echa w branży. Amerykanie jednak nie dali za wygraną, dopieszczając no nowo swój produkt, powodując olbrzymie zainteresowanie Rockt League.

Jak to zwykle bywa, początki nie są łatwe, choć tak na dobrą sprawę nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Największą trudność niedzielnemu graczowi sprawi sterowanie, które po prostu trzeba wyczuć. Nie jest ono nadzwyczajnie ciężkie, ale wymaga nieco wprawy i dobrego tajmingu. Dużym atutem będzie również umiejętność przewidywania, w jakim kierunku może odbić się piłka. Wszystko to jednak da się w miarę szybko opanować po kilku grubszych meczach wśród znajomych, czy też indywidualnym podejściu w seriach treningowych. Z drugiej jednak strony grając po raz pierwszy, nikt nie powinien czuć się na straconej pozycji, gdyż sytuacje w grze czasem są tak nieprzewidywalne, że ciężko określić kto ma większe szanse na końcowe zwycięstwo.

Założenia gry są bardzo proste, wystarczy zdobyć o jedną bramkę więcej niż przeciwnik. Nie uświadczymy spalonych, autów, wolnych, różnych czy rzutów karnych. Reguły piłki nożnej są uproszczone do granic możliwości. Rozgrywka sprowadza gracza do trzech kombinacji klawiszy. Poza przyciskiem odpowiedzialnym za gaz, turbo oraz wyskokiem nic więcej nie potrzebujemy. Skok można łączyć z dopalaczem, aby wybić się wyżej w powietrze, czy wykorzystać podwójne użycie skoku w celu wykonywania akrobacji w różnych kierunkach. Dodatkowo przy pełnym turbo jesteśmy także zniszczyć przeciwny pojazd na kilka sekund w efektownej animacji.

Areny, bądź jak kto woli stadiony, na których przyjdzie nam pojeździć, to zawsze zamknięte obszary, które nie posiadają stref autowych. Powoduje to, iż ciężko jest przewidzieć, jak zachowa się piłka po jej mocniejszym wybiciu, jednakże przy dobry rozpracowaniu jest to także forma taktyki oraz zaskoczenia przeciwnika. Do dyspozycji graczy oddano dwadzieścia sześć obiektów o różnej tematyce, gdzie rywalizować będziemy w klimatach metropolii, rzymskiego koloseum, czy futurystycznego boiska. Niektóre stadiony posiadają swoją alternatywną wersję w formie gry w dzień, o świcie czy nocy. Całość ubarwiona w dość kolorowe barwy, co tylko zachęca do kolejnych potyczek.

Gra oferuje sześć różnych mechanizmów zabawy. Oprócz głównego dania, jakim jest piłka nożna, możemy przetestować swoje umiejętności w trybie Hoops, przypominającym koszykówkę, grę w hokeja w śnieżnych klimatach, opcji dropshot - polegającym na łamaniu sześciokątnych paneli umieszczonych na podłożu, w które musi wpaść piłka, pocisk naprowadzany, gdzie po dotknięci piłki, ta automatycznie zmierza do bramki przeciwnika, czy bardzo zabawnego Rumble, w którym otrzymujemy w trakcie zabawy, takie takie bonusy, jak możliwość uderzenia w piłkę butem na długiej sprężynie, przyciągania futbolówki do własnego pojazdu lub sprowadzić na teren boiska trąbę powietrzną. Uwzględnione tryby zostały dodane w 2016 oraz 2017 roku jako formy darmowej aktualizacji. Generalnie jest w czym wybierać, a każdy z trybów dostarcza przyjemnej rywalizacji.

Rocket League pozwala na modyfikacje czterech kółek, a także zakup zupełnie nowych. Jednak ci, którzy szukają czegoś więcej, choćby dłubaniny w silnikach i poprawę osiągów mogą poczuć się lekko rozczarowani, gdyż wspomniane modyfikacje wpływają głównie na wygląd i nie mają żadnej przekładni na parametry pojazdu. Auta możemy wyposażyć w antenę z flagą lub zdobytym gadżetem, zmienić opony, lakier pojazdu, nakrycia „głowy” takie jak czapka piracka, aureola czy korona, a także pozostawiony ślad turbo. Którą z opcji nie wybierzemy, będzie to zabieg czysto kosmetyczny.

Dla pojedynczego gracza przygotowano możliwość rozegrania zwykłego meczu, całego sezonu składającego się z 9, 18, 27 lub 36 tygodni dla 4 bądź 6 drużyn, serię wyzwań wydarzeń oraz sezonu w których otrzymujemy nagrody za wykonane zadania, a także formę samouczka oraz treningu. Wszędzie możemy wybierać ilość graczy w drużynach i poziom trudności botów. Jednak prawdziwe potyczki czekają na graczy w trybie sieciowym, a zwłaszcza podczas gier rankingowych. Istnieje również możliwość tworzenia własnego klubu, lub dołączenie do któregoś z istniejących.

Wizualnie tytuł prezentuje się nieźle, oprawa hula na silniki Unreal 3, mini auta wyglądają porządnie z odpowiednią ilością detali. Areny sportowe, nie są tak widowiskowe, jak te prawdziwe boiska, ale z racji i ich konstrukcji nie rażą słabym wykonaniem. Cała gra jest utrzymana w bogatej barwie kolorów, o czym już wspomniałem, co dodaje jej uroku i z całą pewnością wpływa na dobry humor podczas rozgrywek z przeciwnikiem.

Tytuł idealnie nadaje się na kanapowe turnieje, gdzie przy obecności znajomych gra się znakomicie. Tym bardziej że produkt nie wymaga od nas bycia ekspertem w dziedzinie futbolowej czy motoryzacyjnej, aby cieszyć się rozgrywką. Liczy się głównie dobra zabawa, a tej tutaj nie brakuje. Istotnym elementem jest tutaj fakt, iż gra nie wywołuje negatywnych emocji nawet w przypadku porażki. Owszem, zmagania potrafią dostarczać sporej dawki adrenaliny, a wygrywać można bardzo kuriozalnie, bo o bramki samobójcze nie trudno. Możemy czynić takie cuda jak, chociażby słynna remontada Barcelony w Lidze Mistrzów. W trakcie rozgrywki wynik z czterobramkową przewagą wcale nie jest tak bezpieczny, gdyż sytuacje na boisku zmieniają się w ciągu jednej sekundy i to dosłownie. Warto odnotować iż obecnie Rocket League, jest dostępny za darmo z progresją międzyplatformową umożliwiającą połączenie wszystkich platform do gier z kontem Epic Games Store w celu przechodzenia między progresami na różnych platformach.

 

Tagi: Rocket League

Oceń notkę
+ +15 -

Oceń profil
+ +121 -
drunkparis
Ranking: 76 Poziom: 72
PD: 47855
REPUTACJA: 14370