Blog użytkownika nieSLAWNI

nieSLAWNI nieSLAWNI 07.08.2018, 14:44
Z wizytą w Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach
233V

Z wizytą w Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach

Wiele umysłów, próbuje stworzyć wehikuł czasu, maszynę, która pozwoli nam się przenieść w przeszłość tak aby doświadczyć historii namacalnie, oficjalnie mówi się że nie mamy jeszcze takiej wiedzy i umiejętności aby taką maszynę stworzyć, Krzysztof Chwałowski tego dokonał 6 lat temu, powołał do życia Muzeum Historii Komputerów i informatyki waz z grupą wolontariuszy i pasjonatów gromadzi eksponaty dbając o to by nie popadły w zapomnienie.

Muzeum to nie tylko komputery czy konsole, wśród zbiorów jest pokaźna kolekcja sprzętu audio oraz wideo, nie jest on dostępny dla odwiedzających. Oczywiście są organizowane specjalne eventy, gdyż jak podkreślają pracownicy muzeum obraz video i elektronika w pewnym momencie się przecinają.

Istnieją plany aby muzeum miało tematyczne kierunki zwiedzania gdzie każda drogra będzie kończyć się na smartphonie.

Prowadzenie tego typu muzeum to ogromny wkład pracy, ludzie zaangażowani w przedsięweźmiecie, Muzealnicy nieustannie muszą poszerzać swoją wiedzę, utrzymanie techniczne to codzienność, warto podkreślić że muzeum tworzy prace naukowe i być może w niedalekiej przyszłości zostaną opublikowane. Skład muzeum zasila pan Romuald Jakubiec, ten wybitny człowiek,  uruchamiał  pierwsze komputery odry a teraz pracuje przy uruchomieniu jednej z ostatnich tego typu jednostek.  

Każdy z nas ma w domu Tablet, komputer PC, notebooka idąc do sklepu jesteśmy bombardowani promocjami i ofertami zakupu najnowszych urządzeń, a co znaczyło dla młodego chłopaka w latach 80tych zdobycie komputera, Wyobraźcie sobie będącego na wakacjach chłopaka sprzątającego w Niemczech śmieci, trafił on na połamane ZX spectrum, zabrał je do domu co było w tym czasie karane więzieniem, chłopak bez wiedzy rodziców wraz z wujem naprawił połamaną płytę główną zbudował obudowę z drewna a klawisze to były dolutowane kable takich oraz wiele innych historii możecie poznać zwiedzając muzeum, to prze wszystkim historia ludzi, którzy kiedyś piastowali te urządzenia. 

Muzeum to bardzo fajne miejsce żeby je odwiedzić i spotkać ludzi z ogromną miłością do elektroniki i jej historii.

Tagi: ciekawostki film dokumentalny gry komputerowe historia Katowice konsole muzeum polska retro

Oceń notkę
+ +12 -

Oceń profil
+ +5 -
nieSLAWNI
Ranking: 4976 Poziom: 24
PD: 2279
REPUTACJA: 430