Klawiatura 65% od Cooler Master CK721 — aluminium, styl i ABS ¯\_(ツ)_/¯

BLOG RECENZJA
239V
user-41230 main blog image
wojtekadams | 03.09, 21:12

CM MasterKeys Pro S jest jedną z najbardziej docenianych przeze mnie klawiatur. Towarzyszy mi  już ponad cztery lata i nie planuję jej zmienić przez kolejne cztery lub więcej. Klasyczny układ, świetne przełączniki Cherry MX to przepis na murowany sukces. Oczywiście nie można co roku tłuc nowej rewizji tego samego modelu, dlatego producenci zmuszeni są do proponowania oryginalnych rozwiązań i jednocześnie podążania za trendami. Wynikiem takiego eksperymentu jest nowy model Cooler Mastera CK721.

CK721 to klawiatura mechaniczna o układzie 65%. Na to miano zasługuje przez zachowany segment strzałek i cztery klawisze do sterowania kursorami, z tym że jeden z nich producent postanowił zamienić na sprytne pokrętło. 

W pudełku z klawiaturą otrzymujemy przewód USB-C w nylonowym oplocie, chwytak do zdejmowania nasadek klawiszy, trochę papierologii i miękką, gumową podkładkę pod nadgarstki.

Wygląd klawiatury to w dużej mierze standard, do którego CM mógł przyzwyczaić swoich klientów. Jest to połączenie szczotkowanego aluminium z twardym, czarnym plastikiem. W tym modelu producent daje możliwość wymiany metalowego, górnego panelu i tę opcję zamierza w przyszłości zmonetyzować przez oferowanie innych wersji kolorystycznych. 

Układ o współczynniku 65% oznacza z reguły brak bloku numerycznego i funkcyjnych (F1-F12), a tym samym miniaturyzację klawiatury. Wyeliminowane klawisze można oczywiście wywołać przez odpowiednią kombinację, dlatego też na key capach zostało naniesione dużo więcej symboli, niż ma to miejsce zazwyczaj. Legendy są wygrawerowane na bocznych ścianach. Również przez nie uchodzi oświetlenie, przez co łatwiej odnaleźć się w nowej, 65-procentowej rzeczywistości podczas pisania w nocy :) 

Warto wspomnieć, że nasadki zostały wykonane z malowanego ABS, który aktualnie kojarzony jest z tańszymi klawiaturami. Model CK721 wyceniono na ponad 500 zł, więc raczej oczekiwanym materiału typu PBT. Oczywiście, możemy dokupić taki zestaw nasadek — monetyzacja po raz drugi. 

Przełączniki mechaniczne zastosowane w CK721 to TTC. Cooler Master oferuje je w wersji czerwonej (linear), niebieskiej (clicky) i brązowej (tactile). Mój egzemplarz testowy wyposażono w przełączniki liniowe o szacowanej wytrzymałości do standardowych 50 milionów naciśnięć. Z kolei wstępna podróż przełącznika wynosi ~1,9 mm, zaś całkowity skok to 3,7 mm. Feeling pracy TTC Red jest praktycznie taki sam (niezwykle gładki), jak Cherry MX Red, dlatego też wielu producentów decyduje się właśnie na nie, bo są po prostu tańsze.

Nie podoba mi się akustyka klawiatury, każde uderzenie w klawisze wydaje metaliczny pogłos, który może irytować. Niechciane zjawisko bezpośrednio powiązane jest ze zdejmowanym górnym, metalowym panelem.

Pokrętłu zastosowanemu w CK721 należą się owacje na stojąco. Skokowe, precyzyjne, a co najważniejsze multi-funkcjonalne. Umożliwia ono regulację głośności, zmianę utworów, czy przełączanie trybów iluminacji — wszystko to można dostosować za pomocą oprogramowania MasterPlus+.

Warto dodać, że CM nie zrezygnował z dwustopniowej regulacji nóżek, pozwalając tym samym kontrolować kąt nachylenia klawiatury (5, 8,10 stopni), aby zmniejszyć obciążenie dla nadgarstków.

Podobnie jak w modelu SK622, ów Cooler Master oferuje trzy metody łączności: jedną przewodową lub dwie bezprzewodowe: 2,4 GHz lub Bluetooth 5.1. Dodatkową zaletą połączenia BT jest możliwość sparowania do trzech urządzeń i przełączania się między nimi w locie za pomocą kombinacji klawiszy. 

Jednym z najważniejszych aspektów bezprzewodówek jest oczywiście ich czas pracy na baterii. W tej kategorii CK721 nie sprawdza się najlepiej. Choć w obudowie przestrzeni nie brakuje, to producent zdecydował się na mały akumulator o pojemności 2000 mAh, a z tego wile wykrzesać się nie da… ledwie około 68 godzin na BT bez włączonego podświetlenia, lub 14 godzin przy połączeniu 2,4 GHz — również bez RGB. Z kolei, jeśli rozkręcimy iluminacje na maksa, to akumulator CK721 nie dociągnie nawet do połowy dnia… Całe szczęście możemy baterię doładowywać poprzez USB, nie zmieniając rodzaju połączenia z komputerem (niektóre klawiatury po podłączeniu kabla wymuszają ścieżkę przewodowego połączenia).     

CK721 na pewno sprawdzi się jako dobry kompan w rozrywce. Posiada N-Key Rollover, czyli funkcję pełnego Anti-Ghostingu. Czas reakcji różni się w zależności od połączenia z komputerem: 1 ms (USB/2.4GHz), 8 ms (Bluetooth). Polling Rate zmienia się również: 1000Hz (USB/2.GHz), 125Hz (Bluetooth). Domorośli gracze powinni być zadowoleni. Jeśli przez 8 godzin w pracy uderzamy w klawiaturę, warto rozważyć ów mechanika, ale w wersji z brązowymi przełącznikami (tactile) - na pewno nie będziemy zawiedzeni. 

Atuty

  • trzy rodzaje połączenia z komputerem
  • aluminiowe elementy
  • design

Wady

  • nasadki z malowanego ABS
  • krótka praca na baterii
  • wysoka cena

wojtekadams

Ogólnie mogę uznać Cooler Master CK721 za udany model, choć jego bazowa cena ~500 zł powinna być niższa. Mała bateria, przełączniki TTC i nasadki z malowanego ABS powinny zredukować cenę o minimum 100 zł. 

8,0

Komentarze (7)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper