Moje bazgroły

Graczowisko

maikeru83 maikeru83 06.05.2013, 00:28
Nostalgia
293V

Nostalgia

Ostatnio wreszcie zabrałem się za Deus Ex: Human Revolution. Od samego początku, jeszcze będąc w pierwszych lokacjach, zakochałem się w tej grze. Historia, poboczne zadania, ludzie, różne ścieżki – bomba.

Siedzę zatem i rozważam czy powinienem zagrać czy nie. Owszem, naczytałem się i nasłuchałem że pierwsza część to jedno z najlepszych wydanych RPG, że historia jest wciągająca, systemy wykorzystane w grze są super. To wszystko sprawia, że chętnie bym zagrał, ale przeszkadza mi jedna rzecz – wiek gry.

Jestem przyzwyczajony już do nowszych produkcji, do lepszej grafiki, porządnych wstawek filmowych, naprawdę dobrej muzyki. Tak było, jest i będzie zawsze z grami – nieważne jak dobra jakaś produkcja była, po kilku latach średnio się chce do niej wracać bo ma brzydką grafikę, niewyraźne tekstury, słabo zrobiony motion capture czy inne animacje. Jedynie TetrisPacman i Pasjans nigdy się nie zestarzeją. W końcu nawet Mario doczekał się iluś reedycji, poczynając odMario 64 na Nintendo64; Prince of Persia – cała seria z grafiką 3D i muzyką zdecydowanie lepszą niż buczenie głośniczka systemowego w oryginale. Ba! Trzeba by tu wspomnieć o reedycjach Monkey Island, które obecnie wyglądają bombowo, ale mają opcję przełączenia się do oryginalnej wersji jednym przyciskiem. Sprawia to niestety dodatkowy problem – wciskam przycisk i widzę piksele myśląc „jak ja mogłem w to grać, tu nic nie widać”, „ta muzyka to przecież midi, jak tu można słuchać piosenki o szkieletach?”. W stare Monkey Island nie grałem, nowe kupiłem, grałem, a przełączyłem na klasyczny widok tylko dla achievementu na Steamie.

Wiadomo, są zapaleńcy którzy i tak grają raczej w stare wersje, cały czas tną w oryginały, jednak to wyjątki. Technologia postępuje i to w co graliśmy 15 lat temu teraz zwyczajnie nie jest w stanie nas przyciągnąć, mimo wszelkich miłych wspomnień jakie z danym tytułem łączymy. Za kolejne 15 lat nasze dzieci zapewne popatrzą na Crysis’a 2 i będą się zastanawiać jak można grać w grę z tak nierealistyczną grafiką i słabymi efektami, a na widok Duke Nukem 3D dostaną zawału serca.

Pojawia się tutaj mój problem z Deus Ex’em. Zagrałbym, ale nie jestem pewien czy chcę sobie psuć odbiór przez granie teraz. Wiem doskonale, że problem przyzwyczajenia się do bardziej zaawansowanej grafiki tyczy się także mnie i przez to mogę sobie wyrobić złe wyobrażenie o grze. Jest sporo takich gier, w które nie udało mi się wcześniej zagrać i nie do końca jestem przekonany czy chcę teraz. Podobnie jak nie mam ochoty wracać do starych gier.

Kiedyś zagrywałem się w Shogo: Mobile Armor Division. Gra miała wszystko co lubiłem – wielkie oczy, wielkie mechy, fajną grafikę i historię. Był nawet chuderlawy główny bohater z problemami, który coś mi przypominał. Miałem tę gierkę kupioną z którejś gazety z tanimi grami, nie pamiętam nawet jak się to nazywało, ale kosztowała z 15zł a zabawę miałem na długo. Niedawno kupiłem sobie Shogo na GOG.pl za punkty z rejestracji innych gier i… wyłączyłem po kilku chwilach bo nie byłem w stanie grać nie psując sobie wspomnień.

 

Postanowiłem wtedy, że jeśli kiedyś będę chciał odpalić jakąś starą gierkę, najpierw obejrzę sobie w internecie screenshoty, po czym zastanowię się czy rzeczywiście mam nadal ochotę przypominać sobie emocje z tej gry, czy jednak zachować same wspomnienia bez psucia ich sobie rzeczami które w obecnych czasach mogą mnie już tylko irytować. Wielki plus dla LucasArts za odświeżenie Monkey Island – nie straciła nic na humorze i jakości rozgrywki (a jeśli tak, to nie przeszkadza mi to, bo i tak płaczę ze śmiechu grając) a mogę się nią cieszyć w przyjemnej dla oka oprawie graficznej i muzycznej. Jeśli pojawi się reedycja Deus Ex’a z lepszą grafiką – zagram na pewno. Teraz chyba jednak podziękuję i uwierzę na słowo ludziom mówiącym że to naprawdę dobre RPG.

A Wy? Macie jakieś gry do których i tak wracacie, mimo fatalnej oprawy? A może właśnie przez to nie możecie się cieszyć ulubionymi tytułami?

Tagi:

Oceń notkę
+ 0 -

Oceń profil
+ 0 -
maikeru83
Ranking: 6850 Poziom: 21
PD: 1682
REPUTACJA: 26