eRPeGowy Przegląd Tygodnia #44/#45 - KARCZMA

Po kolejach losu godnych "Odysei" - podwójna odsłona naszego blogowego periodyku dla miłośników (j)RPGów. Tego nie znajdziesz na głównej!
Przysłowiowa złośliwość rzeczy martwych... Po nagłym braku internetu, absorbującym wyjeździe na PGA i paru innych pierdółkach nokautującego kopa wypłacił mi jeszcze blogowy edytor, uniemożliwiając najpierw wgląd w treść (na podglądzie newsy są, w kopii zapasowej ich nie ma), a potem samo zapisywanie zmian. Wiązanki ku*w już całe szczęście przerzucone, a "Przegląd" - pisany z poziomu pola tekstowego w Gmailu - powinien trafić do was za sprawą jednego z "przyjaciół rodziny". A będzie co czytać - mnóstwo nowości o nadchodzących remake'ach Pokemonów, wyczerpująca zapowiedź dodatku Heavensward do Final Fantasy XIV: A Realm Reborn czy trochę sprzedażowej analityki odn. Monster Hunter 4 Ultimate to tylko początek ogromnej, bo podwójnej odsłony naszego cyklu blogów.
Daaku
1. W poprzedniej odsłonie (oj, dawno temu) wspominaliśmy o możliwości latania po mapie świata w Pokemon Omega Ruby/Alpha Sapphire, a Pokemon Company powiedziało na ten temat dużo, dużo więcej. Na razie jedynymi potwierdzonymi Pokemonami, na których grzbietach wzbijemy się w przestworza, są Mega Latios i Mega Latias (filmik poniżej), a dokonamy tego dzięki ich umiejętności Soar dostępnej przez przedmiot Infinity Flute.
" style="color: rgb(17, 85, 204);" target="_blank">
Będziemy w ten sposób w stanie poruszać się po całej mapie świata, przyspieszać, wykonywać akrobacje oraz lądować na dowolnym skrawku ziemi, choć zabawa nie kończy się na tym - w przestrzeni powietrznej napotkamy nie tylko dzikie Pokemony, ale także miejsca zwane Mirage Spots. Wlatując w nie, mamy szansę na odkrycie rzadkich przedmiotów, a także napotkanie legendarnych Pokemonów z poprzednich generacji. W zależności od wersji gry możemy stanąć twarzą w twarz z innymi stworami - oficjalna strona gry potwierdza Ho-Oha/Lugię (Gold/Silver), Dialgę/Palkię (Diamond/Pearl) oraz Reshirama/Zerkoma (Black/White). Po spełnieniu odpowiednich warunków, odkryć możemy także np. niewidoczne na mapie wyspy z niespotykanymi nigdzie indziej Pokemonami.
Szczegółowo opisane zostały także cztery moduły PokeNav Plus - nowego systemu operacyjnego, do jakiego wgląd będziemy mieli poprzez dolny ekran 3DSa. Będą to po kolei:
DexNav posłuży nam do przeszukiwania obszarów pod kątem występujących na nim Pokemonów. Buszując w wysokiej trawie natkniemy się na widoczne na górnym ekranie sylwetki stworków - korzystając z DexNava dowiemy się więcej o ich gatunku oraz umiejętnościach jeszcze przed rozpoczęciem walki. Z kolei po złapaniu każdego dostępnego w danej lokacji Pokemona otrzymamy możliwość skanowania jej w poszukiwaniu konkretnego ich typu (także takie z rzadkimi atakami lub umiejętnościami).
AreaNav z kolei będzie dla nas bardzo rozbudowaną mapą. Pokaże nam nie tylko występujące w pobliżu Pokemony, ale także rozmieszczenie innych Trenerów, drzew z owocami i sekretnych baz. Jeżeli będziemy akurat w jakimś mieście - wgląd będziemy mieli w miejscowy Gym, sklep czy Pokemon Center. Dla wygody, jeżeli tylko mamy w drużynie Pokemona z umiejętnością Fly, do każdego z tych miejsc będziemy w stanie dolecieć z poziomu nawigatora.
BuzzNav jest bardziej społecznościowy - sprawdzimy poprzez niego informacje o innych graczach, których spotkaliśmy poprzez StreetPassa. Jeżeli akurat z nikim się nie minęliśmy, dowiemy się nieco o atrakcjach turystycznych oraz obejrzymy aktualne programy telewizyjne traktujące o Pokemonach, Trenerach czy bazach.
Zamykający listę PlayNav będzie rozszerzeniem opcji dostępnych wcześniej w edycji X/Y - znajdziemy w nim P.S.S. (Player Search System) do wyszukiwania chętnych do walki lub wymiany graczy, służący do zabawy Pokemon Amie oraz Super Training pozwalający szybko wyćwiczyć EV naszych podopiecznych. Dostęp do Global Trading Station, Holo Castera i Battle Spot także będziemy możliwy z poziomu PlayNava.
Potwierdzone zostały także kolejne Mega Ewolucje już istniejących Pokemonów - dwie z kategorii "nieużywane" i dwie z kategorii "a teraz dopakujmy przepakowane".
Mega Pidgeot (podniesione Atak i Sp. Atak)
Umiejętność: No Guard - ataki trafią na 100% niezależnie od ich bazowej celności
Atak: Hurricane - atak obszarowy typu Flying z szansą na Dezorientację
Mega Beedrill (podniesiony Atak)
Umiejętność: Adaptability - zwiększa obrażenia od ruchów tego samego typu co Pokemon
Atak: Stinger - podnosi Atak o dwa poziomy przy każdym nokaucie na przeciwniku)
Mega Steelix (podniesiona Obrona)
Umiejętność: Sand Force - podnosi obrażenia od ataków typu Ground, Steel i Rock podczas trwania burzy piaskowej
Mega Glalie (podniesiony Atak i Sp. Atak)
Umiejętność: Refrigerate - wszystkie ataki typu Normal liczą się jako ataki typu Ice
Do 16 listopada ma być dostępna do pobrania dystrybuowana przez sieć GameStop (Ameryka Płn.) Diancie. Po zapisaniu jej w swoim egzemplarzu Pokemona X/Y możliwy będzie transferdo edycji Omega Ruby/Alpha Sapphire, gdzie znajdziesz Mega Stone pozwalający podczas walki na ewolucję do Mega Diancie.
Samo Nintendo podało do wiadomości, że edycja Omega Ruby/Alpha Sapphire doczeka się poprzez sieć BestBuy oraz Amazona wersji Dual Pack. Poza obiema wersjami gry na 3DS, zestaw zawierać będzie dwa kody do wykorzystania w grze - każdy z nich zapcha nasze plecaki 100x Potion.
Pokemon Omega Ruby/Alpha Sapphire dostępny będzie w Europie od 28 listopada na 3DSy.
Źródła 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,
2. Na głównej zobaczyć mogliście już szczątkową zapowiedź Heavensward - pierwszego właściwego dodatku do Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Teraz, dzięki prowadzonym przez producenta Naokiego Yoshidę pokazom Square-Enix Fan Festival (odpowiednio w Las Vegas i Londynie) "Przegląd" może podzielić się z Wami wieloma szczegółami odnośnie tego nowego projektu.
- główna oś fabularna Heavensward opowie o Dragonsong War - krwawego, tysiącletniego konfliktu pomiędzy królestwami Ishgard i zamieszkałej przez smoki Dravanii. Same wydarzenia obracać mają się wkoło osoby Wyrmkinga oraz Dwunastu Rycerzy;
- głównym miastem-stanem dodatku ma być Ishgard (oficjalnie The Holy See of Ishgard), które obecne było w grze w wersji 1.0, przed revampem do A Realm Reborn. Ishgard miał być nieobecny na mapie obszarów Sojuszu Eorzeańskiego ze względu na brak wolnych oddziałów wojskowych, a tutejsze Chocobosy zakazano eksportować ze względu na pogrom zarazy na ich fermach. Więcej screenshotów miasta znajdziecie tutaj;
- wszystkie klasy (również te rękodzielnicze) doczekać się mają podniesienia level capu do poziomu 60.;
- dostępna ma być nowa rasa - Yoshida uciął na miejscu spekulacje, jakoby miałaby to byćViangaa (mieszkanka Vier i Bangaa z Ivalice) wymyślona przez internautów;
- pojawić ma się wiele nowych zawodów - Yoshi-P oficjalnie zapowiedział na razie tylko Dark Knighta. W odróżnieniu od nastawionych na silne ataki odpowiedników z numerowanych odsłon serii, ten ARRowy ma pełnić rolę tanka. Jego bronią ma być dwuręczny miecz, jego umiejętności łączyć mają ataki fizyczne z mocą Mroku, a sam zawód ma być pozbawiony restrykcji klasowych (każdy będzie mógł nim zostać). Podczas listopadowego Fan Festivalu w Tokio mamy dowiedzieć się więcej o zawodzie Gunnera;
- potwierdzono dwa nowe dzikie plemiona wraz z ich Primalami - Vanu Vanu zadebiutują w v3.0 wraz ze znanym z Final Fantasy VI wielorybem Bismarckiem, a Gnathowie będą pod opieką nowego stwora - wyposażonego w miecze świetlne (?!) owada Ravany;
- w ramach wierzchowców - poza latającymi, czarnymi Chocobosami - nasze Free Companies będą mogły także zlecać budowę Airshipów. Mają one występować w wielu wariantach, w tym w wersji jednoosobowej. Ogólna liczba nowych wierzchowców to 7 - 6 od developerów i jeden wybrany/stworzony przez fanów;
- po zakończeniu serii questów The Binding Coil of Bahamut wprowadzona ma zostać "masa" nowych dungeonów - Yoshi-P zastrzegł, że nie chodzi tu o raptem 3-4;
- piguła pozostałych, okołogrowych doniesień: Primale począwszy od v2.4 mają częściej dropić mounty, system małżeństw Eternal Bond pojawi się w v2.45, 2.5 przyniesie ze sobą Gold Saucer wraz z wyścigami i hodowlą Chocobosów, a w planach jest także... Triple Triad w edycji A Realm Reborn! Pełna lista zapowiedzi tutaj.
Naoki Yohida strzela pozę detektywa Hildibranda, London Fan Festival 2014
Heavensward swoją drogą, Dreams of Ice swoją - poza zwiastunem efektownie streszczającym wszystkie planowane zmiany (poniżej), Famitsu uchyliło rąbka tajemnicy odnośnie wielkiego finału linii questowej The Binding Coil of Bahamut. Instancje te mają zabrać nas do wnętrza Dalamuda - małego księżyca, z którego w finałowych momentach wersji 1.0 (intro do A Realm Reborn) wyłonił się smoczy król. Dowiedzieć się także mamy, co działo się z Bahamutem w ciągu tych pięciu lat pomiędzy zniszczeniem Eorzei a jej powolnym odrodzeniem. W końcu poznamy także losy tajemniczego rodzeństwa Alphinaud i Alisaie Leveilleur.
Do 3 listopada trwał z kolei Halloweenowy event All Saint's Wake. W jego trakcie wyrwać będziemy mogli m.in. halloweenowe akcenty na twarz (do nałożenia u estetyka np. w Limsa Lominsa), takież zdobienia na siodło Chocobosa, akcesoria Pumpkin Earrings oraz pełen zestaw Eerie (kapelusz, habit, rajtuzy i spiczaste trzewiki). Poniżej mapka z zaznaczonym miejscem w New Gridania, w którym rozpoczynał się event.
Patch 2.4 do Final Fantasy: A Realm Reborn (PS3, PS4, PC) pojawił się 28 października. Dodatek Heavensward planowany jest na wiosnę 2015.
3. Square-Enix nie zwalnia tempa z Final Fantasy Explorers, pokazując nam kolejną wielką porcję zawartości z ich najnowszej gry. Na początek prezentacja dwóch nowych klas postaci, z czego jedna ma nawet własny zwiastun.
Machinist - "maszynista" (;)) tak jak Ranger zalicza się do grupy zadającej obrażenia z dystansu, choć w przeciwieństwie do Leśniczego preferuje robić to bronią palną (muszkiet, pistolet). Ich techniki wystrzału opierają się na nakładaniu anomalii statusu na cele bądź podnoszeniu własnych statystyk. Machinist potrafi m.in. prowadzić ogień ciągły albo zrzucić na oddalonych wrogów ładunek moździeżowy.
Red Mage - tak jak choćby w Final Fantasy XI, Czerwony Mag jest klasą bardzo wypośrodkowaną, radząc sobie zarówno z atakami fizycznymi, jak i magicznymi. Jedną z ich umiejętności jest Chainspell, pozwalający na szybkie rzucanie czarów jeden po drugim. Klasa ta rośnie w siłę im więcej AP zużywa podczas walki.
Po pokazaniu w akcji Clouda (FFVII), Squalla (FFVIII) i Lightning (FFXIII), Square-Enix odkrywa kolejne Legend Characters, w które będziemy się w stanie wcielić podczas trybu Trance.
Yuna (Final Fantasy X-2) - nosząca Floral Fallal Dressphere, Yuna będzie mogła wykonywać atak Great Whirl oraz ostrzeliwać przeciwników na dystans z jej dwóch pistoletów.
Tidus (Final Fantasy X) - gwiazda Zanarkand Abes posiadał będzie wchodzący w skład jego Swordplaya atak Blitz Ace, który zakończy efektownym kopnięciem piłki z przewrotu.
Bartz (Final Fantasy V) - główny bohater "piątki" podczas swojego ataku Spellblade Rapid Fire okładać będzie przeciwnika ostrzami Chicken Knife i Brave Blade.
Również na polu Summoned Beasts czekają nas nowe introdukcje.
Amaterasu - Strażnik/czka Kryształu pojawiający/a się po raz pierwszy właśnie w tej grze. Jedyną pewną informacją jest to, że siedem dzierżonych na plecach mieczy będzie jego/jej głównym orężem.
Odin - na walki z tym panem konieczne będzie zabranie do drużyny wskrzeszającego healera, a to z powodu zabijających na miejscu technik Zantetsuken i Gungnir.
Leviathan - walka z tym wężem morskim przebiegać będzie na wodnym polu bitwy, więc ważne będzie dobranie odpowiedniego składu. Sam Leviathan podczas swoich ataków będzie nurkował i gwałtownie się wynurzał, więc trzeba będzie mieć oczy dookoła głowy.
Na koniec dwa filmy instruktażowe dla przyszłych graczy (niestety po japońsku) - pierwszy z nich wprowadzi nas w podstawy gry, pokazując np. dobór ekwipunku i wybieranie questów. Drugi to już wyższa szkoła jazdy - jego tematem są ataki Crystal Drive, dostępne po napełnieniu rosnącego podczas walk wskaźnika Resonance Power. Ich efekty różnić się będą od mocy rezonansu, podpiętej pod nie umiejętności oraz miejsca, w którym zostaną użyte. Podczas sesji wieloosobowych członkowie drużyny także będą mogli wpływać na twój Crystal Drive, przedłużając go lub dodając do niego róznorakie efekty.
Final Fantasy Explorers zawitać ma na 3DSa 18 grudnia w Japonii i w pierwszym kwartale 2015 roku na Zachodzie.
4. Zanim przejdziemy do meritum newsa, niezaznajomionym z serią Monster Hunter należy się wyjaśnienie, czym jest Rage Mode. Otóż jest to stan furii, w jaki przechodzi każdy potwór po otrzymaniu naraz dużych obrażeń, choć nie tylko (powodami może być też np. obcięcie ogona albo wystawienie na działanie bomby dźwiękowej). Niejako przedłużeniem Rage mode był Feral Wyvern Virus - zaraza roznoszona przez Gore Magalę, powodująca u nosicieli wzrost poziomu agresji, a objawiająca się czerwonymi, gorejącymi oczami i uwalnianymi z ciała purpurowymi oparami. Edycja Ultimate podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej, dodając rozwiązanie o wymownej nazwie Extreme Condition. Występuje ono wtedy, kiedy nosiciel Feral Wyvern Virusa uodporni się na niego, czego efektem jest niebotyczny przyrost siły ataku, szybkości oraz nowe rodzaje ataku. W Extreme Condition przejść będą potrafiły Rajangi, Tigrexy, Deviljho, Zinogry i Serlegiosy (czytaj: najniebezpieczniejsze, stanowiące zawsze duże wyzwanie bestie z każdej odsłony). Świadectwem niebezpieczeństwa niech będzie filmik nagrany przez jednego z graczy pokazujący, ile zdrowia traci w pełni opancerzona postać w wyniku ataku przy EC (protip: alarmująco dużo):
Nie wróży zbyt dobrze na przyszłość, prawda? Całe szczęście będziemy w stanie jakoś temu zaradzić, a to za sprawą Anti-Wyvern Stone. Kamień ten otrzymamy po ukończeniu jednego z końcowych questów, a pozwolić ma on na tymczasowe negowanie efektów wirusa. Aktywując go podczas walki otrzymamy także bonus do ataku lub obrony, choć nie tylko - po osiągnięciu rangi G-rank otrzymywać będziemy także inne efekty aktywowane dzięki minerałowi, jak również większą liczbę slotów na nie.
Teraz przejdziemy do tej nudnej części newsa: cyferek. A konkretnie wyników sprzedaży gry. W ciągu pierwszego tygodnia od premiery Monster Hunter 4 Ultimate znalazł 1.446.289 nowych nabywców, co według Media Create stanowiło 85.40% pierwszej partii. Dla porównania, Monster Hunter 4 Bez Podtytułu podczas premierowego tygodnia sprzedał się w nakładzie 1.715.060 egzemplarzy przy równoczesnym oczyszczeniu 91.96% magazynów. Jednak ani zaopatrzenie rynku w 2 miliony egzemplarzy gry, ani możliwość zakupu cyfrowej wersji gry celem odciążenia zapotrzebowania nie pomogły w przebiciu wyniku poprzednika - drugi tydzień to tylko 327.12 egzemplarzy Monster Hunter 4 Ultimate (dając w sumie wynik 1.773.301 kopii), podczas gdy podstawka w ciągu 14 dni dobiła do 2.188.799 sprzedanych pudełek. Do końca tego roku fiskalnego (ostatni dzień marca 2015) Capcom zakłada sprzedanie 3.9 mln egzemplarzy gry - zakładając, że nie doczekamy się do tego czasu wersji przeznaczonych na rynki zachodnie, osiągnięcie tej granicy jest mało prawdopodobne. Dla gier tego typu, skierowanych głównie do oddanych marce fanów, kluczowy jest w zasadzie tylko pierwszy tydzień sprzedaży.
Na koniec przedstawiamy krótki filmik prezentujący różnice w czasie początkowego ładowania gry na 3DSie XL oraz New 3DSie XL. W pierwszym przypadku aby rozpocząć rozgrywkę należy poczekać 46 sekund (!), w drugim - już tylko 16. Tak duża rozbieżność spowodowana jest nie tylko koniecznością poradzenia sobie z systemem operacyjnym konsolki (Monster Hunter 4G obsługuje zrzuty ekranu i Miiverse, które przy odpalaniu na 3DSie muszą zostać najpierw wyłączone), ale także wiekszym zapasem mocy New 3DSa.
Monster Hunter 4 Ultimate na zachodnie 3DSy trafić ma w pierwszym kwartale 2015. Grywalne demo w angielskiej wersji językowej zagrać można było m.in. na targach Poznań Game Arena.
5. Magazyn Famitsu podzielił się kolejnymi szczegółami dotyczącymi zawartości God Eater 2: Rage Burst. Więcej wiadomo przede wszystkim o naświetlanym wcześniej systemie Skill Install. Po wykonanych misjach będziemy mieli szansę otrzymać Left Behind God Arcs (jednostki kontrolujące komórki Aragami poległych łowców) zawierających w sobie nowe umiejętności - będąc w bazie będziemy mogli nadpisywać kolejne efekty na czterech slotach naszego własnego God Arca. Poszczególne bronie doczekają się także szerszego wachlarza Blood Arts (według Bandai Namco "więcej, niż jesteś w stanie sobie zażyczyć"), to samo dotyczy garderoby poszczególnych członków oddziału Blood. Powróci także nieobecny w God Eater 2 system maili, jakie otrzymywałeś w trakcie gry od członków drużyny - dostępny ma on być zarówno w głównej osi fabularnej, jak i dodatku Rage Burst. Ciekawie prezentuje się cross-save - stan gry z PSPkowego God Eater 2 można będzie przenieść do Vitowego God Eater 2: Rage Burst, a z Vity już niedaleka droga do wersji na PS4. Zamawiając preorder na grę otrzymasz kod odblokowujący misję przeciwko Aragami Orochi, podczas której otrzymywać będziesz surowce do tworzenia dedykowanego mu ekwipunku.
God Eater 2: Rage Burst ma trafić na PS4 i Vitę 19 stycznia 2015.
6. Mimo, że w Sword Art Online: Hollow Fragment mogliśmy grać tylko jako Kirito, ten stan rzeczy nie utrzyma się w nowej grze o podtytule Lost Song. W tym RPG akcji jesteśmy w stanie kontrolować trzyosobową grupę. Gra ma miejsce na latającym kontynencie Svartalfheim, dodanym do Alfheim Online w ramach aktualizacji. Mapa będzie miała promień 4 kilometrów a zwiedzać ją będziemy moglizarówno na lądzie jak i w powietrzu.
Producent Yosuke Futami i autor light novel Reki Kawahara uchylili rąbka tajemnicy dla czasopisma Dengeki. Zaczął od opisywania funkcji latania w tej grze - wyznał, że od zawsze chciał zrobić grę, po której świecie możemy się poruszać latając. Dodał, że bardzo trudno zrobić tytuł z taką opcją i dopiero w Lost Song takie coś było możliwe, dzięki większej koncentracji na akcji. Oprócz tego, wspomniał nieco o fabule gry, która jest mniej poważna niż w poprzednikach, głównie ze względu na usunięcie "permadeath w znaczeniu dosłownym". Wspominał również, że ciężko robi się "grę w której są ludzie grający w grę". Zapytany o możliwość stworzenia oryginalnego protagonisty powiedział, że SAO to głównie historia Kirito i spółki, dlatego gra opowiadająca o zupełnie innym człowieku byłaby nieco cięższa do zrobienia. Co ciekawe, gra zostanie wydana po angielsku. Na razie nie ma planów wyjścia na zachód, ale jest to możliwe.
Sword Art Online: Lost Song ukaże się w 2015 na Playstation 3.
12. W zeszłym tygodniu została zapowiedziana trzecia wersja Y
eRPeGowa Piguła
eRPeGowy Piecyk
1. 15 października pojawił się patch 6.0.2 zatytułowany The Iron Tide do gry World of Warcraft. Zawiera on prolog do wydarzeń z nachodzącego rozszerzenia. Główną częścią jest odparcie ataku Żelaznej Hordy. Oprócz tego zostaną zmienione m.in. dziennik zadań, umiejętności poszczególnych klas i mechanika rozgrywki. Ponadto Blizzard ogłosił, że w World of Warcraft gra 7,4 miliona osób, czyli w ciągu 3 miesięcy liczba opłacających subskrypcję wzrosła o 600 tysięcy.
2. Mimo prac na drugą częścią Mount & Blade studio TaleWorlds zapowiedziało dodatek do Mount & Blade: Warband. Będzie on zatytułowany Viking Conquest. Dostaniemy nową kampanię fabularną, którą będzie rozgrywać się podczas łupieżczych wypraw Wikingów na wyspy brytyjskie, podczas drugiej połowy IX wieku. Autorzy zapowiadają spore przywiązanie do szczegółów historycznych. Nowa mapa ma składać się z 300 miast, wiosek i zamków, które mają reprezentować 21 królestw i 6 kultur. Istotną nowością mają być walki morskie. Data premiery jest nieznana.
3. Double Damage Games - zespół stworzony przez ludzi odpowiedzialnych za Diablo iTorchlight
4. I Am Bread to nowa gra Bossa Studios. Ma to być historia dzielnej kromki, której celem jest stanie się jak najlepszym tostem. Autorzy przekonują, że opowieść pełna będzie emocji i dramatyzmu. Całość nie będzie prostą przeprawą, ponieważ gra będzie miała dość realistyczny silnik fizyczny. Ponad to w trakcie naszej wyprawy będziemy musieli uważać, żeby zbytnio nie zniszczyć/ubrudzić kromki. Data premiery i docelowe platformy są na razie nieznane.
5. Hand of Fate, które zostało ufundowane dzięki Kickstarterowi w styczniu 2015 roku pojawi się na PC, Mac, Linux, PlayStation4 i Xbox One. Obecnie można ją zakupić w Steam Early Access za 24,99$. Gra jest połączeniem karcianki z RPG. Aby odnieść w niej zwycięstwo będziemy potrzebowali wielu prób i przemyślanego wykorzystania umiejętności naszych kart.
6. Superata Research Inc. przeprowadziła badania, z których wynika, że przychody z gier MOBA i MMO wyniosą aż 11 miliardów $. Jest to 21% wartości całego rynku. W tabeli poniżej możecie zobaczyć 10 najbardziej dochodowych tytułów.
7. Ruszyła beta Dragon Age Keep. Jest to kreator zapisów i jedyny sposób aby nasze decyzje z poprzednich części Dragon Age przenieść do Inkwizycji. Tradycyjny import okazał sięniemożliwy ze względów technicznych. Oczywiście możemy też podjąć inne decyzje. To co zrobimy będzie ukazane w formie prostej animacji z komentarzem krasnoluda Varrica Tethrasa.
Przy okazji dodam, że Dragon Age: Inkwizycja osiągnął już złoty status. Premiera 20.11.2014.
8. World of Warcraft ma przed sobą jeszcze długie życie. Wkrótce premiera nowego dodatku (13.11) i obchody 10 urodzin (23.11). Tymczasem główny projektant Ion Hazzikostas zapowiedział, że jest pewien, że gra dobije 20 lat. Twórcy już myślą nad kolejnymi dodatkami.
9. Eitr to ciekawie zapowiadająca się produkcja od Eneme Entertainment. Gra ma być inspirowana mitologią nordycką. Yggdrasil został skażony tytułowym Eitrem, a my wcielając się rudowłosą wojowniczkę ruszamy na ratunek. Do dyspozycji mamy mieć rozbudowany system walki, który będzie wymagał od graczy przemyślenia każdego ruchu. Całość działa na silniku Unity, więc mimo zapowiedzi tylko na PC nie wykluczone, że pojawi się również na konsolach.
10. Pojawił się nowy patch do Wasteland 2. Pełną listę zmian znajdziecie tutaj.
11. Na IndieGoGo ruszyła zbiórka na Planet Centauri. Więcej dowiecie się na stronie kampanii.
14. Valkyria Chronicles ukaże się na PC 11.11.2014. Gra zostanie wydana ze wszystkimi dodatkami w cenie 80 zł.
15. Bedlam to kolejna produkcja ufundowana dzięki Kickstarterowi. Tytuł to postapokaliptyczne RPG. Jego twórcy to osoby, które pracowały nad takimi tytułami jak Darksiders, Unreal Championship i Tabula Rasa.
16. Dead State ukaże się 04.12.2014. Gra opowiada o świecie zniszczonym przez zombie. System wyborów ma być pełen trudnych decyzji i odcieni szarości.
17. Z danych przeprowadzonych prze SuperData Research wynika dość ciekawy wniosek. Otóż 53% osób grających w RPG to kobiety.
eRPeGowa Kinoteka
1. Walki z gigantycznymi bossami w Gundam Breaker 2 (18 grudnia/Japonia, Vita):
2. Przedstawienie postaci Kena i Naoto (Persona Q: Shadow of the Labyrinth, 25 listopada, 3DS):
3. Flash Talk Show na temat Final Fantasy Type-0 HD z angielskimi napisami (marzec 2015, PS4/Xbox One):
4. Anglojęzyczny zwiastun Senran Kagura: Bon Appetit (11 listopada, Vita):
5. Prezentacja głównych bohaterów Shining Resonance (11 grudnia/Japonia, PS3):
6. Zwiastun Stranger of the Village of the Sword (22 stycznia/Japonia, PS Vita):
7. Combo Nowa ścieżka fabularna + animacja z gry + rozmowy z członkami drużyny + system fuzji demonów (Devil Survivor 2: Break Record, 29 stycznia/Japonia, 3DS):
8. Zwiastun transformacji głównego bohatera Etrian Odyssey Untold II: The Knight of Fafnir (27 listopada/Japonia, 3DS):
eRPeGowa Rozkładówka
Początkowo miały się tu znaleźć trolle, owłosione krasnoludy i inne pecetowe dziwadła (cóż, mściwy jestem, nic nowego), ale chyba zostawimy je na następny raz. Zamiast nich, z okazji portu Valkyria Chronicles zobaczycie w pierwszej kolejności główną bohaterkę gry, Alicię Melchiott. Po niej idziemy za ciosem z poprzedniej odsłony i wstawiamy kolejny dat ass (ze szczyptą dawno niewidzianego mech porn), którego właścicielką jest Aigis z nadchodzącej Persony Q. Trio zamyka Zero z Drakengarda 3, impersonowana przez Priestess Shizukę (z dedykacją dla @Zduna).