Blog użytkownika KukmanPL

KukmanPL KukmanPL 09.10.2020, 12:26
Super Retro Trio Plus - granie retro bez emulacji
436V

Super Retro Trio Plus - granie retro bez emulacji

Gry retro przeszły długą drogę w ciągu ostatnich kilku lat i nie mówię o emulacji. Kilka lata temu pojawił się system Super Retro Trio od Retro-Bit, klasyczny system gier trzy w jednym, na którym moża grać w gry z NES, SNES i Sega Genesis. Działał tak, jak oryginalne systemy, przesyłając obraz w standardowej rozdzielczości przez złącze kompozytowego sygnału wideo.

Firma Innex przetestowała w zeszłym roku system kartridży wysokiej rozdzielczości z RES+ tylko dla NES, umożliwiając granie w gry NES z wyjściem 720p przez HDMI. Teraz Super RetroTrio Plus zapewnia obróbkę HD we wszystkich grach, które działają z Super RetroTrio. Ta konsola za 299,00 zł jest w rzeczywistości Super RetroTrio z wbudowanym skalowaniem 720p, wysyłającym obraz z gry przez kompozytowe wideo RCA lub złącze HDMI.

 

Konstrukcja:

Super RetroTrio Plus jest fizycznie prawie identyczny z Super Retro Trio. To czarno-granatowe plastikowe pudełko o wymiarach 5,8 na 19,8 na 20,8 cm, z trzema gniazdami na kartridże do gier NES, Super NES (Super Famicom) i Sega Genesis (Mega Drive) na górnym panelu. Czterokierunkowy przełącznik przesuwny i przycisk resetowania mechanicznego znajdują się obok gniazd na kartridże; przełącznik włącza system i ustawia go na odtwarzanie gier NES, SNES/SF lub G/MD jednym ruchem. Jest funkcjonalny, ale nieporęczny i niezbyt atrakcyjny w porównaniu z SNES Classic i Analogue Super Nt.

Granatowe drzwi z logiem „SR3+” na panelu przednim, pod wystającą krawędzią od góry, skrywają imponującą liczbę portów kontrolera. System ma po dwa złącza dla gamepadów NES, SNES/SF i G/MD za drzwiami, wraz z dwoma przesuwanymi przełącznikami. Jeden przełącznik pozwala wybrać między używaniem kontrolera SNES lub dołączonych gamepadów dla wszystkich trzech systemów przez porty kontrolera SNES lub używania odpowiedniego gamepada każdego systemu z własnymi portami. Gdy przełącznik znajduje się w lewym położeniu, każdy kontroler podłączony do portów SNES będzie sterował grami w dowolnym z trzech gniazd; gdy przełącznik znajduje się we właściwej pozycji, każde gniazdo gier wymaga kontrolera podłączonego do odpowiedniego portu kontrolera systemu. Drugi przełącznik przełącza gniazdo Genesis/Mega Drive, aby odtwarzać kartridże z grami z różnych regionów: północnoamerykańskie NTSC, japoński NTSC, europejski PAL lub azjatycki PAL.

Poniżej moja recenzja tego sprzętu:

Z tyłu systemu znajduje się port micro USB do zasilania za pomocą dołączonego zasilacza 5V, port HDMI do odtwarzania gier w rozdzielczości 720p oraz porty wyjścia kompozytowego RCA do użytku ze starszymi odbiornikami, takimi jak telewizory CRT. Oczywiście kompozytowe wyjścia wideo nie obsługują wysokiej rozdzielczości; wysyła sygnał wideo o standardowej rozdzielczości do starszych ekranów wraz z dźwiękiem stereo.

Zestaw Super RetroTrio jest wyposażony w dwa gamepady w stylu SNES, bardzo podobne w konstrukcji do kontrolerów Super Retro-Cade, ale ze złączami SNES zamiast USB. Są również granatowo-czarne, z 10-metrowymi kablami i pełnym zestawem przycisków, aby grać we wszystkie trzy kompatybilne systemy. Przyciski są dość mocne i responsywne, ale są nieco bardziej gąbczaste niż wiernie odtworzone gamepady SNES Classic lub 8bitdo SN30 2.4G.

 

Dodatkowe akcesoria:

Retro-Bit chyba jest świadomy tego, że kontrolery z zestawu Super RetroTrio są nie wygodne albo specjalnie je dodają aby klient zakupił kolejne kontrolery dostępne w ich sklepie. Ja się na to złapałem i zakupiłem Classic Controller for NES/SR3/RES, Classic Controller for SNES/SR3/Retro-Duo oraz Classic Controller for Genesis. Ponieważ wcześniej miałem do czynienia z chińskimi zamiennikami, to muszę przyznać, że te od Retro-Bit są naprawdę dobrej jakości. Oczywiście zakup jest nie obowiązkowy i można bez problemu, korzystać z padów dostępnych w zestawie z konsolą.

Jeżeli jednak komuś nie podchodzą retropady i chciałby zagrać na tej konsoli za pomocą swojego od Xbox One lub PlayStation 4 to może zakupić Retro Receiver for SEGA Genesis & Mega Drive lub Retro Receiver for SNES od firmy 8bitdo. Oba działają bez problemowo i za pomocą tego drugiego można grać we wszystkie gry z trzech platform. Jeżeli jednak macie zamiar używać tego sprzętu tylko i wyłącznie do gier na Sega Genesis/MegaDrive to lepiej jest się zastanowić nad tym pierwszy. Nie działa on z grami z SNES i NES ale przy GEN’s są w normalny sposób rozłożone przyciski. Retro Receiver for SNES działa ze wszystkim platformami ale przy grach na konsole SEGA, przycisk „C” znajduje się w „spuście”. Retro Receiver for NES pewnie też działa ale nie miałem okazji go przetestować, więc nie potwierdzam.

Poniżej moja recenzja tych dwóch adapterów:

 

Zgodność:

Super RetroTrio Plus jest zaskakująco odporny na obsługę klasycznych gier, ale nadal musisz upewnić się, że układy są sprawne. Jeśli od dawna nie grasz w grę lub właśnie ją kupiłeś (w sklepie z grami retro, online, na pchlim targu lub gdziekolwiek indziej), wyczyść styki wkładu bawełnianymi wacikami i izopropylem alkoholowym. Jeśli zdobędziesz śrubokręt Gamebit 3,8 mm, możesz również otworzyć wkład, aby upewnić się, że wszystkie długości styków są wyczyszczone, a komponenty na płytce z grą są sprawne.

To nie jest system oparty na emulacji, jak SNES Classic, Retro-Bit Super Retro-Cade czy Hyperkin RetroN 5. Oznacza to, że nie można używać żadnych sztuczek emulacji, takich jak zapisywanie stanów, łatanie lub modyfikowanie gier. Zagrasz w nie tak, jakbyś umieścił je w oryginalnej konsoli, z wszystkimi wynikającymi z tego ograniczeniami dotyczącymi zapisywania i kontynuowania.

 

Gry i grafika:

Grałem w wiele tytułów z NES, SNES czy Sega Genesis i poza kilkoma wyjątkami, większość działała bardzo płynnie o kontrolery choć nie idealnie leżą w dłoniach, okazały się bardzo responsywne.

Gry NES wyglądają wyraźnie na Super RetroTrio Plus. Konwersja w górę dla gier 8-bitowych jest porównywalna z RES +, który jest już na rynku od kilu lat, generując ostre i równe krawędzie na każdym pikselu, gdy jest on wysadzany w górę, aby wypełnić ekran. Nie jest tak wyraźny jak oparty na emulacji NES Classic, ale możliwość korzystania z własnych kartridży znacznie rozszerza dostępną bibliotekę gier NES, w które można grać w HD. Nie może grać w gry Famicom (oryginalne japońskie NES) ze względu na różną liczbę styków we wkładach; jeśli masz klasyczne gry Famicom, musisz znaleźć adapter do kartridży Famicom-to-NES.

Gry SNES i Sega Genesis nie radzą sobie tak dobrze, gdy są skalowane do 720p. Gry z obu systemów 16-bitowych wyglądają miękko w konwersji, z lekko rozmytymi liniami wzdłuż konturów sprite'ów i między każdym przeskalowanym pikselem. Nie jest poplamiony ani niegrywalny, ale jest daleki od czystej, wyraźnej konwersji HD, którą oferują SNES Classic i Super Nt.

Niestety, ta miękka konwersja w górę to wszystko, co otrzymujesz w Super RetroTrio Plus; w przeciwieństwie do NES Classic, SNES Classic i Super Nt, nie można wprowadzać żadnych korekt przetwarzania graficznego, zmieniać filtrów ani przełączać linii skanowania.

Poniżej moja playlista z uruchomionymi grami z trzech omawianych platform:

 

Adaptery i nagrywarki:

Warto także nadmienić, że konsola obsługuje Mega Everdrive, Super Everdrive, EverDrive-N8 oraz adapter FC Games to NES Console. Dzięki temu adapterowi otrzymujemy możliwość uruchomienia gier z konsoli Famicom, który jest japońskim odpowiednikiem NES. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tak konsola ma takie samo złącze jak Pegasus, popularny w Polsce w latach 90’. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do wszelkiego rodzaju składanek od naszych wschodnich braci ale także do urządzenia krzysiocart, który jest swego rodzaju odpowiednikiem EverDrive-N8. Ogólnie wszystkie Everdrive to swego rodzaju nagrywarki, które zgrywają grę w postaci pliku rom, z karty pamięci na kartridż. Super RetroTrio Plus obsługuje „oryginalne” Everdrive od krikzz, które dla Polaka mogą okazać się strasznie drogie, ale także Chińskie odpowiedniki typu 830 in 1 16-bit Game Cartrige, Super Ever Drive China Ver. czy też właśnie krzysiocart.

Jeżeli chodzi o konsole, które działają na zasadzie emulacji (np. RETRO FREAK) to nie obsługują one Everdrive ani ich chińskich odpowiedników.

Poniżej moja recenzja chińskich Everdrive:

 

Podsumowanie:

Super RetroTrio Plus od Retro-Bit to solidne ulepszenie w stosunku do Super RetroTrio, dzięki skalowaniu 720p HDMI. To sprawia, że gry NES wyglądają ostro na nowoczesnych telewizorach, chociaż gry 16-bitowe nadal wydają się nieco zamazane. Jeśli kochasz gry na SNES, a w SNES Classic nie ma tylu tytułów, co w Twojej własnej kolekcji, rozważ zamiast tego RETRON 5 lub SUPA RETRON HD. Są zdecydowanie droższe niż Super RetroTrio Plus, ale są bardzo dobrze wykonane, a ich upscaler’y są zdecydowanie lepsze.

Teoretycznie najlepszym sprzętem tego typu jest konsola RETRO FREAK, która umożliwia granie w gry z NES, Famicom, SNES (NTSC/PAL), Super Famicom, Genesis, Megadrive (NTSC/PAL), Game Boy, Game Boy Color, Game Boy Advance, TurboGrafx-16, PC Engine, PC Engine Super Grafx, ale ten system oparty jest na emulacji i nie każdemu może to odpowiadać.

Jeżeli poszukujesz sprzętu, który uruchamia a nie emuluje gry z Megadrive, SNES i NES to Super RetroTrio Plus może okazać się dobrym wyborem. Jeżeli jednak wolisz emulację to może warto jest się zainteresować Raspberry Pi.

 

Ceny konsol omawianych powyżej:

- KONSOLA RETRO-BIT SUPER RETRO TRIO PLUS - 299,00 zł

- KONSOLA SUPA RETRON HD - 399,00 zł

- RETRON 5 - 749,00 zł

- KONSOLA RETRO FREAK STANDARD EDITION - 799,00 zł

 

Dla porównan Raspberry Pi ze strony Botland:

- Raspberry Pi 3 model B+ WiFi DualBand Bluetooth 1GB RAM 1,4GHz - 185,00 zł

- Raspberry Pi 4 model B WiFi DualBand Bluetooth 2GB RAM 1,5GHz - 188,00 zł

- Raspberry Pi 4 model B WiFi DualBand Bluetooth 4GB RAM 1,5GHz - 279,00 zł

- Raspberry Pi 4 model B WiFi DualBand Bluetooth 8GB RAM 1,5GHz - 389,00 zł

 

Ceny podane dla przykładu a na portalach aukcyjnych można zaleźć taniej. Jeżeli chodzi o Raspberry Pi to do ceny należy doliczyć pada, zasilacz, kartę microSD oraz kabel HDMI.

Tagi: kukmanpl nintendo entertainment system retro retrogranie sega genesis sega mega drive super nintendo entertainment system

Werdykt
  • + Klasyczny system gier trzy w jednym, który nie jest oparty o emulację.
  • + Obsługuje oryginalne pady z trzech konsol
  • + Obsługuje adaptery do padów bezprzewodowych
  • + Obsługuje nagrywarki Everdrive
  • + Wyjście obrazu poprzez HDMI
  • - Jakość obrazu ze SNES i MegaDrive mogłaby być lepsza
  • - Brak quick save
  • - Pady z zestawu są niewygodne
8.0
KukmanPL
KukmanPL Jeżeli poszukujesz sprzętu, który uruchamia a nie emuluje gry z Megadrive, SNES i NES to Super RetroTrio Plus może okazać się dobrym wyborem. Jeżeli jednak wolisz emulację to może warto jest się zainteresować Raspberry Pi.
Oceń notkę
+ +7 -

Oceń profil
+ +7 -
KukmanPL
Ranking: 2981 Poziom: 34
PD: 5846
REPUTACJA: 927