KARCZMA

Senix

Senix Senix 26.12.2016, 14:19
KARCZMA - GWIAZDY jRPG - Cesarzowa Mrozu, Królowa Lodu, Władczyni Zimna - SHIVA!!!
2183V

KARCZMA - GWIAZDY jRPG - Cesarzowa Mrozu, Królowa Lodu, Władczyni Zimna - SHIVA!!!

Święta bez śniegu i mrozu, to słabe święta. Nie mają już klimatu. Ale KARCZMA przychodzi z ratunkiem. Która GWIAZDA jRPGów idealnie pasuje do tego okresu? Oczywiście, że Cesarzowa, Królowa, Władczyni Mrozu, czy Pani Lodu, bo różnie określana, nazywana jest SHIVA. Jeden z najbardziej znanych, lubianych summonów w Uniwersum Final Fantasy. Czujecie już ten chłód? 

Shiva (jap. シ ヴ ァ) jest obok Ifrita i Bahamuta najczęściej występującym summonem w serii Final Fantasy. Pierwszym FFem, w którym mogliśmy ją spotkam było Final Fantasy III i trwa to aż do najnowszej części uniwersum (wyjątkiem jest Final Fantasy XII, gdzie Shiva wystąpiła jako powietrzy statek). Cesarzowa lodu wystąpiła też w różnych spin-offach głównej serii, a jedynym fajnalem, w którym jej zabrakło było Crisis Core: Final Fantasy VII.

 


 

PROFIL - DANE OSOBOWE

 

Korzystając z regularnych występów w serii, Shiva nigdy nie doczekała się osobnej historii o sobie (podobnie jak inne popularne summony), a wyjątkiem jest zdecydowanie Final Fantasy XV, ale o tym później, i od razu informuję, że jak nie skończyłeś, skończyłaś 15-go FFa, to daruj sobie ten fragment tekstu, bo znajdziesz w nim duży spoiler fabularny. Przeważnie określana jest jako Ice Quenn. W spin-offie Final Fantasy XII o pod tytule Revenant Wings mogliśmy się dowiedzieć, że jej kochankiem jest Shivar, a córką Shivana. Dawało to namiastkę jakiejś historii, ale nie oszukujmy się. Było to złudne. Z kolej w Final Fantasy XIII została ona przedstawiona w postaci dwóch sióstr – Nix i Stirii.

Artwork autorstwa Yoshitak'iego Amano. Shiva z Final Fantasy IV.

Często przedstawiana była jako przyjazny Summon, który nie ma złych intencji, ale na jej względy i usługi trzeba było zasłużyć. 

Shiva głównie ukazywana jest jako: humanoidalna kobieta o bladej skórze i niebieskich długich włosach. Miało to w dużej mierze obrazować mróz i lód, który jest symbolem tego summona. W późniejszym ewolucji tej postaci, programiści dodali wizualne efekty wiatru, zamrażania oraz sopli lodu. Najlepiej obrazuje to atak, który używa – Diamond Dust (w francuskiej wersji językowej Gem Dust).

 


 

ETYMOLOGIA

Od lewej Śiwa w mitologii hinduskiej, a od prawej Siwa w mitologii słowiańskiej. 

Shiva (pisane również Śiwa) – jeden z najważniejszych i najistotniejszych dewów w hinduizmie. Razem z Brahmą i Wisznu tworzą Trimurti (rodzaj hinduistycznej trójcy), w który symbolizuje unicestwiający i odnawiający aspekt boskości. Uważany jest za Boga jedynego, tożsamego z bezpostaciowym wszech-przenikającym Brahmanem. Nosi on 1008 imion, a przedstawiany jest najczęściej jako Nataradźa – mistrz tańca, ale również jako jogin i asceta, dobroczyńca, głowa rodziny i niszczyciel. Siwę w religii hinduskiej czcą głównie śiwaici i smartyści.

Siwa (znana również jako Żywia) – wymieniana przez Helmolda z Bozowa bogini Słowian połabskich. Opisując najwyższe bóstwa plemion słowiańskich, niemiecki kronikarz wymienia prócz Prowego i Radegasta boginię imieniem Siwa, określając tę trójkę mianem bóstw „najpierwszych i najstarszych”

Prócz bowiem gajów i bogów domowych, najpierwszą i szczególną cześć odbierali Prowe, bóg ziemi Aldenburgskiej, Ziwa bogini Połabian i Radigast, bóg Obodrytów. Na służbę im poświęceni byli kapłani, przynoszono im różne ofiary i rozmaitą cześć religijną im wyrządzano. Kapłan podług wskazania losów przeznaczał uroczystości, jakie na cześć tych bogów odprawiać miano, i wtedy schodzili się ludzie z żonami i dziećmi i bogom swym składali ofiary z wołów i owiec (...). Po przyniesieniu ofiary według zwyczaju, lud oddaje się ucztom i weselu -  Helmoldus: Helmolda Kronika Sławiańska z XII wieku 

 


 

PRZEZ PRYZMAT SERII

 

Tym razem skupimy się na głównych częściach serii, ponieważ w różnych spin-offach Shiva przeważnie miała gościnne występy w postaci, bossów lub kart do różnych mini gier. Dlatego postanowiłem ominąć te gry z tego uniwersum.

Final Fantasy III

Shiva swój start w serii Final Fantasy zaliczyła od trzeciej części cyklu. Mogliśmy ją zdobyć w Level 2 Summon Magic poprzez kupienie czaru Icen

Shiva z Final Fantasy III (NES).

Final Fantasy IV/INTERLUDE/THE AFTER YEARS

<<<< Shiva z Final Fantasy IV (SNES i PSP i PSX).

W Final Fantasy IV Shiva dołącza do drużyny w Podziemiach (Underworld), a dzięki zdolnością Rydii do wzywania summonów mogli korzystać z jej usług. Z kolej w Interlude możemy odblokować Shivę poprzez pokonanie Frostbeasta w Lower Section of the Tower of Babil B13. Po pokonaniu tego bossa zostawia on niebieską kule światła, którą okazuje się Shiva. Jednak kontrolę nad nią przejmuje Rydia, która okazuje się oszustką, a nieprawdziwą zielonowłosą summonerką. Przez to przyjdzie nam się zmierzyć z Shiva w walce. Natomiast w The After Years Shiva powraca jako Eidolons, który jest kontrolowany przez Mysterious Girl. Po raz pierwszy spotkamy ją w rozdziale Palom, a następnie w The Gathering. Pierwsze starcie ma charakter skryptowany, ale kolejne, to już normalna walka, która opiera się na konkretnej zasadzie. Gdy Shiva atakuje, to my musimy się bronić, gdy przestaje atakować – robimy to samo. Jeżeli nie dostosujemy się do tej zasady, to doprowadzimy do jej śmierci. Ale jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Shiva rozpozna Rydię i dołączy do drużyny.

Artwork autorstwa Akiry Oguro - Shiva z Final Fantasy IV (DS).

Final Fantasy V/Final Fantasy VI

Final Fantasy V jest pierwszym fajnalem, w którym aby móc zdobyć Shivę należało ją pokonać w walce (nie liczymy spin-offów FFIV, które ukazały się później). Spotykamy ją w Castle Walse, gdzie wraz z trzema Ice Commanders staje z nami do walki. W FFVI podobnie jak w FFV aby zdobyć przychylność królowej mrozu należy pokonać ją w walce. Znajdziemy ją na jednym z poziomów w Magitek Research Facility.

Od lewej Shiva z Final Fantasy V i Shiva z Final Fantasy VI.

Final Fantasy VII/BEFORE CRISIS

W tej części FFa Shiva ma postać materii, którą otrzymujemy od Priscilli w Junon, po pokonaniu bossa – Bottomswell. Nic też nie zmieniło się w Before Crisis, który jest spin-offem FFVII. Shiva ma postać materii, którą możemy wzywać w czasie walki, a jej standardowym atakiem jest Diamentowy Pył.

Od lewej Shiva z Final Fantasy VII oraz concept-art autorstwa Tetsuyi Nomury.

Final Fantasy VIII/Final Fantasy IX

Shiva jest jednym z dwóch pierwszych GFów (Guardian Force), które na starcie dostaje do dyspozycji główny bohater FFVIII, którym jest Squall. Możemy ją wyciągnąć z panelu, który znajduje się w sali wykładowej w Ogrodzie Balamb. Natomiast w FFIX jest ona jednym z Eidolonów, który po zdobyciu Opalu i uzyskaniu odpowiedniego levelu przez Dagger możemy ją odblokować i wzywać w czasie walki z przeciwnikami.

Od lewej Shiva z Final Fantasy VIII i Shiva z Final Fantasy IX.

Final Fantasy X/X-2

Aeona Shivy uzyskujemy po odwiedzinach w Macalania Temple, gdzie w czasie pielgrzymki Yuny zdobywamy różne aeony, które mają pomóc nam w walce z Sinem. W grze występuje tez Dark Shiva, która jest jednym z dodatkowych bossów. W FFX-2 Shiva powraca jako jeden z bossów, który jest kontrolowany przez Shuyin's.

Shiva z Final Fantasy X i Final Fantasy X-2.

Final Fantasy XI

Shiva pojawia się w grze jako jeden z sześciu niebiańskich Avatarów. Reprezentuje żywioł lodu. By odblokować odpowiednie "zaklęcie" potrzebna jest profesja summonera oraz zaliczenie zadania "Trial By Ice". Ewentualnie, w jego trakcie, niskopoziomowy summoner może spróbować pokonać Shivę samotnie. Ma najwyższy magiczny atak z sześciu Avatarów ponadto dzięki paktowi krwi - "Heavenly Strike" jest często wybierana przez graczy.

Shiva z Final Fantasy XI

Dawniej była młodą władczynią małego królestwa na południu Vana'diel. Mimo młodego wieku Shiva mądrze i kompetentnie kierowała swoim krajem, za co kochali ją prawie wszyscy poddani, za wyjątkiem grupki arystokratów. Pozostali oni wierni jej wujowi, który został regentem, gdy ta wstępowała na tron. Spiskując z sąsiednimi państwami jej wuj przeprowadził zamach stanu. Przejął tron i wygnał Shivę na mroźne Northlands, unikając gniewu poddanych, gdyby nakazał jej natychmiastową egzekucję. Jednak państwa, z którymi zawarł sojusz, wkrótce postanowiły zająć jego kraj. 

W chaosie, który nastał oddział żołnierzy pod dowództwem generała Aeromatry postanowił ratować własną królową. Znaleźli ją zamarzniętą w lodzie. Nieprzyzwyczajeni do ostrego klimatu umierali jeden po drugim, odmawiając jednak opuszczenia swojej władczyni. Altana poruszona losem Shivy zamieniła ją niebiańskiego Avatara Lodu. Aematra to także najjaśniejsza, błękitna gwiazda w gwiazdozbiorze Shivy. 

Final Fantasy XII/ REVENANT WINGS

Pierwsze FF, w którym Shiva nie występuje jak summon, ale jako sterowiec w Archadian Imperial Fleets, który nosi nazwę Shiva.

Sterowiec Shiva.

W spin-offie 12-ki jednak wszystko wraca do normy i cesarzowa mrozu powraca jako wodny summon rangi trzeciej, z namiastką historii, o której już wspominałem w tekście na samym początku.

Shiva z Final Fantasy XII:Revenant Wings

Final Fantasy XIII/XIII-2/LIGHTNING RETURN

Pierwsza cześć i jak na razie jedyna, w której wygląd Shivy znacząco się różni od tego, co przez lata Squaresoft, a teraz Square Enix nam prezentowali. Shiva została podzielona na dwie siostry, które nazywane są – Sisters of Shiva. Stiris (jap. ス テ ィ リ ア) jest tą starszą z sióstr. Możemy poznać ją po kolorze skóry, który jest czarny i białej łacie wokół oka. Młodszą siostrą jest Nix (jap. ニ ク ス), którą poznamy po jasnym odcieniu skóry i czarnej łacie wokół oka. Siostry możemy zdobyć po odbyciu się próby siły, której jest poddany Snow nad jeziorem Bresha. Po wygranej walce siostry dołączają do ekipy Light, a Snow dodatkowo dostaje motor, w który Stiris i Nix mogą się zmienić.

Sisters of Shiva - Stiris i Nix z Final Fantasy XIII.

W kontynuacji FFXIII możemy zauważyć, że siostry pomagają Lightning w walce z Caiusem w Valhalli, ale ich wygląd jest inny od tego, co widzieliśmy w pierwszej części 13-ki. Jest to spowodowane tym, że prawdopodobnie są to alternatywne wersje sióstr, które już poznaliśmy. Podobnie jak Choas Bahamut, którego używa Caius.

Alternatywne wersje Stiris i Nix.

W finale przygód Błyskawicy siostry pojawiają się w finałowym starciu. Zostały one wezwane przez Snowa aby chronić Light. Jednak po walce znikają w próżni zresztą Eidolons'ów, gdyż ich rodzaj nie może istnieć w nowym świecie. Ciekawostką jest to, że w mieście Yusnaan znajduje się sklep Nix i Styria General Store – chyba nie muszę pisać czyje to imiona :)

Pożegnanie Stiris i Nix w Lightning Returns: Final Fantasy XIII

Final Fantasy XIV/HEAVENSWARD

Shiva pojawiła się jako boss w Primaland wraz z łatką 2.4 - "Dreams of Ice." Została przywołana przez Ysayle na obraz starożytnej świętej, ukochanej Hraesvelgra w celu zakończenia tysiącletniej wojny - Dragonsong War.

Shiva z Final Fantasy XIV: Heavensward.

W przeciwieństwie do Primalów przywoływanych przez plemiona zwierzołaków, Ysayle wykorzystała własne ciało, jako nosiciela ducha Shivy. Jako Warrior of Light miała za zadanie pokonać Lodowe Serce Shivy w queście "The Akh Afah Amphitheatreas" (części głównego scenariusza), lecz musiała uciekać po użyciu mocy Echo. Dalsze działania Ysayle wpisują się w początki Heavensward, gdzie ona i Shiva powracają, jako główne postacie fabuły.

Final Fantasy XV

Shiva jest astralną postacią summona w tej części Final Fantasy, która jest wzywana losowo. Tworzy iluzoryczne kopie siebie podczas korzystania z jej zdolności. W chińskiej wersji gry wygląd Shivy został zmieniony. Jej skóra jest mniej blada, a dodatkowo nosi obcisły niebieski strój.

Shiva z Final Fantasy XV

Uwaga, SPOILER!
[Pokaż]

Final Fantasy Tactics/Final Fantasy Type - 0/World of Final Fantasy/Dissidia

Jeżeli chcemy korzystać z usług Shivy w Tactics'ie, w drużynie musimy posiadać postać z Job'em – Summonera, który wraz z rozwojem umiejętności odblokuje dostęp do tego summona. W wersji PSXowej od czasu do czasu możemy usłyszeć jak summoner przy wezwaniu Shivy mówi:

Wind, fade to silence and light, give us power! Shiva!.

Shiva z Final Fantasy Tactics

W Type - 0 Shiva pojawia się jako Summon lub Eidolons o nazwie Shiva Class. Jej wygląd jest najbardziej ludzki ze wszystkich jej wersji. Ma biały lub różowawy odcień skóry, długie szaro-niebieskie włosy z grzywka. A odziana jest w bikini, krótką spódniczkę i stringi, a także w wysokie obcasy z kołami zębatymi.

Shiva z Final Fantasy Type - 0.

Władczynie mrozu możemy też spotkać w najnowszym spin-offie serii – World of Final Fantasy, gdzie obok Ifrita i Ramuha jest jedną z najpotężniejszych istot świata Grymoire. Ponadto, nowy rodzaj Shivy na podstawie Sióstr Shiva z Final Fantasy XIII nazwany Ixion, pojawia się w towarzystwie Snowa.

Od lewej Shiva, a od prawej Ixion.

Natomiast w najnowszej osłonie Dissidii Shiva pojawi się jako Summon w Arcade System.

Shiva z Dissidia Final Fantasy.

 

Ewolucja Shivy

UWAGA: Spoiler względem Final Fantasy XV od 8:38.

Montaż: RinoaMoogle.

 


 

CIEKAWOSTKI

W kawiarni Square Enix's cafe Artnia jest sprzedawany koktajl o nazwie Shiva, który zawiera biały rum, niebieskie curacao, liczi oraz sok z cytryny.

Poza drinkami, na rynek trafiło wiele figurek, które do tanich nie należą, ale każdy fan Final Fantasy na pewno chciałby jakaś posiadać na swojej półce. Ja Wam pokażę trzy z wielu.

Figurki, to nie jedyne fanty, które nawiązują do postaci Shivy. Spokojnie można znaleźć T-Shirty z podobiznami, maskotki, plakaty itp.

 


 

COSPLAY

Na koniec nie mogłoby zabraknąć cosplayu. Wybrałem dwa cosplaye, które znalazła dla mnie Shinryu - Dziękuje!!!

Yurai jako Shiva z Final Fantasy X. Zdjęcie: Hidrico Photography.

Lelly Cosplay jako Shiva z Final Fantasy X. Zdjęcie: Irish Gerry Photography.

Tagi: final fantasy karczma ppe.pl shiva

Oceń notkę
+ +18 -

Oceń profil
+ +76 -
Senix
Ranking: 48 Poziom: 74
PD: 50602
REPUTACJA: 18169