Dark-O-visioN

Profesjonalnie amatorskie teksty

Darek Darek 15.05.2017, 09:08
Uciekaj! - recenzja filmu
426V

Uciekaj! - recenzja filmu

Co się dzieje, kiedy komediant próbuje nakręcić dreszczowiec? Bardzo dobry film, najwyraźniej.

Keegan-Michael Key i Jordan Peele to duet komików odpowiedzialnych za program Key & Peele, czy nie tak dawną komedię o małym, uroczym kotku, Keanu. Lubię ich żywe i dosyć mocne podejście do komedii. Cenię sobie trafne punktowanie absurdów codziennego życia, stawianie bohaterów w dziwnych sytuacjach i patrzenie co z tego wyjdzie. Aż dziw bierze, że ten sam opis może tak dobrze pasować do komedii i do thrillera (horror to to mimo wszystko nie jest). Get Out to debiut reżyserski Jordana Peele'a i muszę przyznać, że jest to debiut całkiem udany. 

 

Rzecz dzieje się na wsi. Rose wiezie swojego chłopaka Chrisa do domu rodziców, żeby mogli się poznać. Problem w tym, że rodzice nie wiedzą jeszcze, że Chris jest czarny. Brzmi jak komedia, prawda? Dziwnie zaczyna się robić dopiero, kiedy na miejscu okazuje się, że rodzice mają w domu służbę - czarnego ogrodnika i czarną gosposię. Od tego momentu wyraźnie zaczynamy czuć, że coś tu jest mocno nie tak, ale nie wiemy jeszcze co. 698275_1.2.jpgRodzice są dziwni jak siemasz, zwłaszcza matka. Służba to zupełne dziwolągi, patrzące na Chrisa jakby było coś niezwykłego w tym, że on też jest czarny. Większą część filmu układamy sobie w głowie o co tu właściwie chodzi, bo wskazówek pochowanych jest aż nadto. Film jest przez to dosyć mocno przewidywalny, ale nie przeszkadza to w odbiorze. 

 

Cały obraz ma dosyć mocno odczuwalny klimat "Czarnego Lustra" potęgowany dodatkowo obecnością znanego z serialu Daniela Kaaluyi.GetOut_Clip_ID.jpg Odcinek z jego udziałem należy do moich ulubionych głównie dzięki jego świetnej grze aktorskiej i nie inaczej jest tutaj. Damian praktycznie sam mógłby ciągnąć cały film. Grany przez niego Chris jest sympatyczną, obarczoną ciężkim brzemieniem postacią, której w bardzo naturalny sposób kibicujemy od początku do końca. Jego dziewczyna Rose, grana przez Allison Williams, to również bardzo sympatyczna, świetnie zagrana postać. Największym zgrzytem są dla mnie rodzice i brat Rose, którzy są tak dziwni, że tylko czekasz, kiedy przysłowiowe gówno uderzy w wiatrak. Większość dziwnych zachowań bohaterów zostaje bardzo elegancko wytłumaczona w samej uciekaj cytat.pngfabule, ale oni chyba są dziwni tylko po to, żeby widz mógł czuć się nieswojo.

 

Film Peele'a nie jest straszny, na co mogłaby wskazywać przyklejona mu metka horroru. "Uciekaj" to za to bardzo sympatyczny thriller trzymający w napięciu praktycznie do samego końca. Czasami klimat budowany jest bardzo organicznie, a czasami niestety trochę nieudolnie, jak choćby poprzez dziwaczne zachowanie rodziców Rose. W jednej scenie ktoś biegnie w nocy centralnie na postać na której jesteśmy obecnie skupieni, aby w ostatniej chwili odbić na prawo i zniknąć. Mało tego, następnego dnia osoba ta wali tekstem "przepraszam jeśli cię przestraszyłem". Nikt tak nie robi! Jedynym celem tej sceny było tanie podniesienie ciśnienia widzom. No, może nie jedynym, ale głównym. Prócz tego Peele serwuje kilka obowiązkowych jump scare'ów, które zupełnie mógłby sobie darować, a wyszło by mu to tylko na dobre. Zwłaszcza kiedy za głównym bohaterem przemyka jakaś postać, znacznie lepszy efekt dałaby cisza. Widziałem to, czy nie - pytał bym sam siebie na 472511_032.jpgsali kinowej. Odpowiedź i tak nadejdzie, więc takie granie nagłym, wysokim dźwiękiem tylko spłyca ostateczny efekt.

 

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak zgrabny jest film Peele'a. Każda jedna scena jest istotna i dokłada swoją cegiełkę do ogólnej intrygi. Żadnej z nich bym nie wyciął, żeby nie psuć tej układanki. Może i puzzle trochę za szybko trafiają na swoje miejsca, ale fakt pozostaje faktem - "Uciekaj" jest filmem przemyślanym od A do Z. No i jak często trafia się na scenariusz, który sprawdza się jako thriller równie dobrze jak jako komedia? 

 

Zapraszam do polubienia fanpage'a www.facebook.pl/coztym/ oraz na stronę bloga www.co-z-tym.bloog.pl gdzie znajdziesz wszystkie teksty w jednym miejscu. Dzięki :)

Tagi:

Oceń notkę
+ +10 -

Life's too short... Let's eat!
Oceń profil
+ +93 -
Darek
Ranking: 58 Poziom: 73
PD: 49588
REPUTACJA: 19883