Blog użytkownika Yoszek

Yoszek Yoszek 28.10.2017, 22:14
OLED do hardcorowego grania - tak czy nie ma mowy?
6156V

OLED do hardcorowego grania - tak czy nie ma mowy?

Jako że premiera Xboxa X coraz bliżej, a i coraz więcej ludzi myśli o dołączeniu do grona posiadaczy tv 4K pod konsolę, to postanowiłem napisać parę słów o swoich przejściach z używaniem OLED-a ponad 2000h. I postarać się odpowiedzieć na jedno pytanie, które tak męczy potencjalnych świadomych nabywców - "panie, to jak to z tymi powidokami i wypaleniami?".

Zdecydowałem się napisać parę słów o tym bo internet raczej nie posiada za dużo informacji od graczy katujących swoje OLED-y po kilka godzin dziennie grami i tylko grami (nie oglądam na nim tv wcale) więc perspektywa kogoś kto to robi przez dłuższy czas myślę że może być przydatna dla potencjalnych nabywców jak i tych którzy są ciekawi tematu.

18 stycznia tego roku,po wielu miesiącach czytania opinii,recenzji i negowania przez wielu użytkowników i LG możliwości powstania wypaleń przy normalnych warunkach użytkowania (ponoć jedynie ekstremalne katowanie tv tym samym kontentem na okrągło było w stanie to zrobić) zaryzykowałem i postanowiłem dołączyć do intensywnie powiększającego się grona użytków tej technologii.

Zamówiłem w RTV Euro 65 calową LG B6stkę i wyczekiwałem kuriera. Nie będę tutaj się rozpisywał za wiele na temat jakości obrazu ,bo materiałów na necie na ten temat jest ogrom. Co jednak muszę napisać to to że nie ważne ile razy widziało się OLEDA w sklepie-gdy w ciemnym pokoju zaświecił on pierwszy raz u mnie-byłem bardziej niż oczarowany. A perfekcyjna czerń,która w ciemnych scenach sprawia wrażenie jakby tv wisiał w powietrzu każdego dnia wpędzała szeroki uśmiech na moją papuchę.

Nieskończony kontrast sprawia że wszystko wygląda jakby miało HDR a płynność  wyświetlanego obrazu i bardzo niski input lag(jak na tv) tworzy idealną całość.  Po tygodniu ustawiania go pod Siebie cieszyłem się perfekcją każdego dnia. Aż do początku października....

To jak to z tymi powidokami i wypaleniami?

Powidoki-praktycznie od pierwszego dnia już je widziałem. Każda kilku minutowa pauza w grze i powrót zostawiała  duszka na kilka sekund bądź minut na jednolitym tle. Za każdym razem on znikał i zostawał bez śladu. Jako że jestem bardzo czuły na wszelkie „defekty” obrazu(clouding,banding,backlight bleeding mnie dobijał w lcdkach-i mówię tu o FALD-nie EDGE-ach) od razu na to zwróciłem uwagę. Czy uznał bym to za problem?Absolutnie nie.Nie skupiając wzroku na tym trudno to zauważyć  i nie przeszkadza w grze . Ale nikt mi nie wmówi że to mit. Może być  tak że u jednego jest to mniej a u drugiego bardziej widoczne. Ale owa retencja obrazu jest u każdego.

Gorzej jak owa retencja staje się wypaleniem-i tutaj przechodzimy do meritum tego bloga.

Od 18 stycznia  do początku października przegrałem na tym tv 2370h(sprawdzone w menu serwisowym). Część z tego była filmami puszczanymi z kompa. Ale 95% granie. Bardzo różne granie-jak kogoś interesują wszystkie tytuły które wyświetlane były od początku stycznia na nim odsyłam na moją kartę PSN.  Najdłużej katowanym tytułem na nim było diablo. I żadna mapka,żaden element HUD-a żaden pasek zdrowia mi się nigdy nie wypalił na stałe.

Sprawdzałem na jednolitym czerwonym,białym i żółtym tle-kolorach na których to najbardziej widać. W październiku jednak zauważyłem ciemniejsze plamy podczas biegania sobie Swoim wikingiem w WoM po plaży i wrzucając na ekran czerwony kolor okazało się że w kilku miejscach mam ciemne plamy. Cóż,byłem lekko zszokowany bo do niczego nie mogłem tego dopasować. Wyglądało to tak:

 

Jak już pisałem-widoczne jedynie na scenach z jednolitą żółcią i czerwienią(choćby scena z Wonder Woman gdy biegała w zagazowanej wiosce) ale mimo to,moja perfekcja została zrujnowana. Nie mogłem o tym przestać myśleć i tego widzieć a że tv kosztował mnie 17k nie mogłem tak temu odpuścić.Więc  robię to co zwykle-zgłębiam się lekturę postów ludzi na necie-głównie AVS forum,gdyż pęka ono od ilości postów i użytkowników męczących Swoje kawałki sprzętu w każdy sposób. I co się okazało?Że tak jak na początku roku nie mogłem znaleźć żadnego posta o przypadku wypaleń,tak teraz pół roku później owych tematów jest kilkanaście jak nie kilkadziesiąt i mają setki stron. Dołączam kilka zdjęć jak OLED ludziom potrafi  się wypalić. I to od normalnego oglądania. Wszelkie loga stacji i paski informacji to absolutna zmora tych tv. A co z grami?Jeden przypadek znalazłem gdzie facetowi pasek zdrowia od Zeldy się wypalił a drugiemu pasek ładowania w Overwatch. 

 

Wypalenie OLEDA to nie taki mit jak mogło by się wydawać wychodzi na to.I choć sam po kilku miesiącach nie wierzyłem w to jednak mi się również to stało. Zaznaczam też-owe wypalenia wszystkie wystąpiły w serii LG 6-z zeszłego roku. Brak jakichkolwiek przypadków z 7 seri na ten rok,póki co.Ale to jednak za wcześnie aby to oceniać.

Być może ten problem był zawsze ale dopiero od 6 serii Oledy stały się bardziej przystępne do zakupu dla przeciętnego człowieka więc i baza użytkowników znacznie urosła. Jestem pewien że to nadal jest margines ludzi,a i wielu nawet nie zwraca pewnie uwagi na to to może nawet nie wiedzą że mają wypalenia.  Dociekałem jednak co mogło mi to zrobić. I w końcu wiem. Dynamiczny motyw Tekkena....

Nie żadna gra,nie żaden film,a motyw. Ten tv ma wbudowany algorytm –gdy na tv się nic nie dzieje ekran się mocno wygasza(pewnie aby zapobiegać  wypaleniom) Dynamiczny motyw sprawiał jednak ze algorytm się nie załączał przez co ekran się świecił cały czas. A że czasem zostawiałem ps4 w menu na jakiś czas a motyw miałem ponad miesiąc to czerwony ogień który intensywnie płonął wypalił w kilku miejscach mi piksele. Był to jedyny kontent regularnie wyświetlany na moim tv przez dłuższy okres czasu. I jak widać zrobił Swoje. Wypalił mi się ogień łączący twarze Kazia i Henia a także ogień czerwony płonący na środku ekranu.Porównując zdjęcie z motywem-widać dokładnie co i jak się pokrywa.

A jak z gwarancją?

LG specyficznie ma zaznaczone w UK USA i Niemczech w gwarancji że wypalenia nie są nią objęte. W  żaden sposób. Jedynie sklepy oferują w Swoich najdroższych wariantach dodatkowej gwarancji reklamację z powodu wypalenia. W owych krajach na początku roku LG wymieniało wypalone panele ale już dawno tego nie robi czego dowodem są dziesiątki sfrustrowanych klientów którym LG kazało spadać i informowało że nie ma szans na to. Ludzie walczyli,interweniowali ale nie wiele to daje.

No dobra a jak w PL? W PL takiego zapisu w gwarancji nie ma. Pisałem kilka postów na ten temat na forum hdtv polskim i spotkałem kilku użytkowników którym również się to przytrafiło i LG Polska wymieniło matryce  bez mrugnięcia okiem.  Nie było nikogo komu by odmówili gwarancji. A przynajmniej nikogo udokumentowanego jakimś postem na forum. Tak więc  postanowiłem skorzystać  i  sam sprawdzić  jak mnie potraktuje LG.

Moja przygoda z LG.

Skrobnąłem maila,załączyłem zdjęcie i  wysłałem. Następnego dnia zostałem mailowo poinformowany że zgłoszenie zostało przyjęte i wysłane do serwisu w moim rejonie. No spoko myślę,jako że to był piątek to z serwisu dzwonili do mnie w poniedziałek. Facet się umówił na wtorek na konkretną godzinę. Przyjechał,ja od razu wrzuciłem czerwony ekran jednolity i mu pokazuję. Niewiele mówił,porobił zdjęcia,zabrał tv. Powiedział że matryca do wymiany pewnie. Zostałem poinformowany dzień później że matryc nie mają i muszą zamówić . Czas do 14 dni. No to czekam.

14 dni mija i dostaję telefon-matryca nie doszła,nie mają  już matryc do tego modelu więc składają wniosek o nowy tv. Kolejnego dnia telefon że LG oferuje mi nową B7,czyli model wyższy w ramach gwarancji i czy się zgadzam. Zgodziłem się i 4 dni później serwisant był u mnie z nowym tv.

Bez żadnych ale,bez problemów. Koszt matrycy samej do 65 cali OLEDA to jakieś 9200zł,tak apropo.

I dostałem nową  2 letnią gwarancję na nowy tv. Więc tutaj mogę napisać-absolutnie wzorowe potraktowanie klienta.

I unikałem jednego-słowa wypalenie-tak na wszelki wypadek:)

Konkluzja.

Cóż,o ile sama sytuacja pozostawia pewien niesmak że mi to się stało o tyle wiem że teraz będę bardziej uważał. Na pewno zauważyłem że owa B7ka o wiele lepiej radzi sobie z powidokami bo niemal ich nie ma. LG twierdzi że odporność na powidoki i wypalenia została zwiększona z  tegorocznym modelem. Oby. Czy po takich przejściach żałuję zakupu OLEDA?Absolutnie nie. Choć  trzeba się troszkę z nim cackać(dawni posiadacze plazm dobrze to znają) i uważać aby nie zostawiać tv na jednym obrazie( w instrukcji jest info aby nie wyświetlać statycznych obrazków dłużej niż godzinę) to to jaką jakość  obrazu oferuje dany tv w zaciemnionym pokoju u mnie codziennie mnie zachwyca. Choć sam tv ma kilka wad których po recenzji nie da się wyczytać bo wychodzą podczas używania ( o nich może napiszę  jak ktokolwiek będzie chciał) to po prostu nie chcę wracać do lcdka,nawet do Sony ZD9.

I polecam brać tylko LG-Sony jest jedyną alternatywą lecz oni mają w instrukcji Swoich oledów napisane dokładnie-wypalenia nie są objęte gwarancją. Więc dupa blada jak się komuś A1E wypali. A że matryce biorą od LG to dopłaca się w sumie tylko za ich procek i za znak towarowy.  I to dużo.

Odradzam za to brania powystawowych. To są tv które chodzą całymi dniami na jednym demie,trybie sklep i maksymalnym kontraście i jasności oraz wyłączane od prądu na noc są przez co nawet automatyczny cykl kompensacyjny czyszczący matrycę gdy tv jest wyłączony nie funkcjonuje.Gwarantuję że każdy Oled po sklepowych przejściach będzie miał wypalenia po tych demach. Nie brać,nawet za pół ceny-chyba że chcecie reklamować:)

OLED-y to przyszłość-to wiem na pewno. Mają po prostu za dużo zalet aby je ignorować i coraz więcej producentów dołączy do ich produkowania po LG i Sony. A wady wierzę że da się mocno zredukować-bo o eliminacji zagrożenia wypaleń do zera nie ma mowy-wada technologi.

Samsung ze Swoim line upem na ten rok pokazał że niewiele można zdziałać już na polu usprawniania lcdków. Kto w temacie wie o co chodzi. Cenowo OLEDY spadają i będą spadać. Mam nadzieję tylko że owym wpisem nie zniechęciłem za bardzo-bo naprawdę-wyświetlany obraz w grach na moim prosiaku urzeka mnie każdego dnia.

 

Na deser,test przeprowadzany przez serwis rtings przez rok na retencję obrazu. Tv chodzą 20h dziennie z przerwami 4h na jednym materiale i z logami w rogach. Jak widać,już po 3 tygodniach permanentna retencja była widoczna na Oledzie.

http://www.rting(...)lcd-oled

 

A tutaj poradnik jaki tv zakupić w każdym budżecie aby być zadowolonym:

Tagi:

Oceń notkę
+ +51 -

Oceń profil
+ +5 -
Yoszek
Ranking: 1621 Poziom: 36
PD: 6796
REPUTACJA: 896