Blog użytkownika Iselor

Iselor Iselor 26.11.2018, 11:51
Filmomaniak #4: Kto napisze naszą historię
94V

Filmomaniak #4: Kto napisze naszą historię

Króciutki wpis o "świeżym" filmie, ale czasem taki musi być :)

 

Miałem przyjemność uczestniczyć dzisiaj w łódzkiej premierze filmu "Kto napisze naszą historię" w ramach festiwalu kina europejskiego Cinergia. Mimo iż żona była w tym filmie statystką, nie wiedziałem czego się spodziewać, poza tematyką związaną z Żydami. 

Okazało się że film jest fabularyzowanym dokumentem: czarno-białe filmy archiwalne z czasów wojny przeplatają się tu ze scenkami fabularyzowanymi (w rolach głównych Jowita Budnik, Piotr Głowacki, Karolina Gruszka) oraz komentarzami historyków; tematyka ciekawa: opisuje podziemną żydowską organizację Oneg Szabat, której członkowie zbierali i archiwizowali wszelkie dokumenty relacjonujące życie w Getcie i zbrodnie Niemców (m.in. listy, pamiętniki). ogląda się to dobrze, pod warunkiem że kogoś ta tematyka interesuje. Reszta może sobie darować :) 
Film jest typowym dziełem festiwalowym, wątpię by było grane w multipleksach, ale w kinach studyjnych znajdzie swoją widownię. 
W chwili gdy to piszę wciąż nie można wystawić oceny na filmwebie, choć nie ukrywam że dokumenty ciężko jest mi ocenić.

 

Adam "Iselor" Wojciechowski - kulturoznawca, politolog i religioznawca. Publikował m.in. w "Action Mag - Książki", "Tawernie RPG", "Games Corner" i "Twierdzy Insimilion". Obecnie bloger ppe.pl i cdaction.pl. Prywatnie bibliofil i kolekcjoner gier video. Ponadto miłośnik historii starożytnej i średniowiecza.

Tagi:

Oceń notkę
+ +5 -

Oceń profil
+ +33 -
Iselor
Ranking: 2363 Poziom: 31
PD: 4656
REPUTACJA: 2151