Opowieści z Grypty

Mr.Darko Mr.Darko 18.08.2014, 21:46
eRPeGowy przegląd tygodnia #36
1301V

eRPeGowy przegląd tygodnia #36

Ogłoszenie parafialne: Drodzy czytelnicy mam dla Was informację odnośnie ukazywania się mojej części Przeglądu. Jako że w weekendy mam pracę i tkwię z wlepionymi gałami w ekran po 8 godzin, a robienie Przeglądu z reguły zajmuje od 3 do 4 godzin, postanowiłem przenieść go na poniedziałek. Nic kosztem organizmu, sami rozumiecie. Daaku będzie publikował normalnie w niedziele, a ja w poniedziałki.

Pozdrawiam - Dark
 
Jako, że w tym tygodniu mieliśmy targi w Niemczech, to w newsach lekka posucha. Nie ma jednak co płakać, bo trochę informacji, zapowiedzi oraz filmików się jak zawsze znajdzie. Przegląd nr 36 zawitał i gorąco zapraszamy do czytania.
 
 
1. W zeszłym tygodniu mogliście zapoznać się z pierwszymi szczegółami odnośnie nadchodzącej kolejnej odsłony serii Etrian Odyssey - The Knight of Fafnir. Tym razem przedstawimy wam skład ekspedycji Midgard, którą przyjdzie nam kierować na przestrzeni gry. Główny bohater w wyniku tajemnego rytuału w ruinach Ginnunga otrzymuje moc przemiany w potężnego Fafnira, podwyższającej jego statystyki i odblokowującej nowe, potężne ataki. Flavio (klasa Ranger) zna protagonistę od dziecka, a jego przyjacielskie usposobienie i rozgadanie czynią z niego prawdziwą duszę towarzystwa w gildii. Arianna (klasa Princess) jest księżniczką Księstwa Caledonii, i to na jej zlecenie drużyna pojawia się w ruinach. Chloe (klasa War Magus) to bitewna weteranka, nie mówiąca zbyt wiele i trzymająca się blisko Betranda (klasa Paladin) - lenia, nieokrzesańca i generalnie na pewno nie człowieka, którego spodziewałbyś się w zbroi rycerskiej. 
  O grze w magazynie Famitsu wypowiadał się także producent gry, Shigeo Komori. Wspomina on, że po zakończeniu prac nad Etrian Odyssey Untold: The Millenium Girl (poprzedni spin-off serii) planowali rozpoczęcie prac nad kolejną numeryczną odsłoną, ale ciepłe przyjęcie ze strony graczy sprawiło, że postanowili dać nam The Knight of Fafnir. Jako anegdotę podał fakt, że chara designer serii - Yuji Himukai - przygotował dla głównych postaci ok. 20 różnych portretów, ale już księżniczka Arianna ma ich ponad 50! Kolejną ciekawostką jest ilość voice actingu - wliczając w to animowane scenki oraz udźwiękowione dialogi, postacie usłyszymy dwa razy częściej niż w The Millenium Girl. 
  Odnośnie słuchania - na oficjalnym blogu Atlusa Komori podzielił się dwoma tematami przewodnimi z nadchodzącej gry. "Labyrinth | The Sea of Trees of the Ancient Remains" towarzyszył nam będzie podczas eksploracji pierwszego lochu, a "First Campaign Battlefield" - podczas losowych walk. Muszę przyznać, że oba kawałki idealnie wpasowują się w stylistykę poprzednich odsłon serii.
  Etrian Odyssey Untold II: The Knight of Fafnir zawita na japońskie 3DSy w okolicach zimy.
 
 
 
 
 
 
2. Widać pierwotny hype odnośnie nowych-starych odsłon Pokemona opadł - Pokemon Company, po rewelacjach dotyczących systemu tajnych baz, redesignu postaci i powrotu konkursów piękności, karmi nas głównie grafikami nowych Mega ewolucji. Wspominaliśmy o potwierdzonych już wersjach Mega Altarii, Shiny Metagrossa, Salamence'a i Lopunny, a teraz do tych doniesień dołączamy grafiki z rzeczonymi stworkami. A na deser zwiastun potwierdzający także Mega Audino (Normal Fairy), która dzięki podwyższonej (już domyślnie całkiem wysokiej) Obronie i Specjalnej Obronie jeszcze bardziej zyska jako drużynowy staller.
  Pokemon Omega Ruby i Alpha Sapphire pojawią się w Europie 26 listopada, 5 dni po premierze amerykańskiej.
 
 
 
 
3. Koei Tecmo zamierza dodać wraz z Toukidenem Extreme trzy nowe rodzaje broni, ale nie zapomina także o delikatnym stuningowaniu podstawowego arsenału. Na nowo zaprezentowanym zwiastunie możemy zobaczyć m.in. rozszerzone możliwości powietrznych ataków dla Twin Blades i Kusarigamy, zwiększenie obrażeń zadawanych łukiem przy obniżeniu mobilności czy ponowną prezentację nowych broni - Naginaty, Kanabo i muszkietu.
  Toukiden Extreme ukaże się na PSP i Vitę już 28 sierpnia w Japonii. Data zachodniej premiery nie jest jeszcze znana.
 
 
4. 5pb ma już swoją historię z cokolwiek dziwnymi tytułami swoich gier, ale tym razem przechodzą samych siebie. Kadenz fermata//Akkord:fortissimo ma być tworzonym do współpracy z La'cryma projektem z gatunku visual novel, w którym pokierujemy losami trójki dziewczyn: Freyi, Amaterasu i Alicii w ich konflikcie między "przewyższającą teozofią" a "mitologicznym tworzeniem" (cokolwiek by to nie znaczyło). Poza właściwym tego typu tytułom przewijaniem dialogów rozgrywkę urozmaicą także elementy strategicznego RPGa. Free Finish (FF) będzie rodzajem ataku specjalnego, dostępnego w każdej chwili i występującego w wielu odmianach. EXS będzie podobny do FF, ale jego efekty będą się różnić w zależności od prowadzonej postaci, a poprawne jego użycie może zadecydować o losach walki. Ostatni typ ataku, Full Access (FA) będzie przepotężnym ciosem specjalnym, którego użyć będziemy mogli tylko w krytycznych sytuacjach, do tego nie każda postać będzie taki posiadać.
  Kadenz fermata//Akkord:fortissimo ma ukazać się jeszcze tej jesieni na Vitę w Japonii.
 
 
 
5. Tym razem Monster Huntera w Przeglądzie będzie naprawdę niewiele, przynajmniej w porównaniu do paru poprzednich odsłon - Roland nie powinien narzekać na przesyt ;) Oficjalna strona internetowa Monster Hunter 4 Ultimate została zaktualizowana o kilka przykładów, w jakie nasi koci pomagierzy będą nas wspomagać podczas łowów. Pierwszym z nich jest wzorowany na Khezu róg bojowy, którego dźwięk nie tylko podbije nam poziomy maksymalnego zdrowia i staminy, ale także narzuci tymczasową regenerację energii. Kolejny gadżet - Felyne Acorn Rocket - będzie dwuosobowym pociskiem, który para Felyne'ów będzie starała nakierować się na wrogiego Wyverna, powodując jego powalenie. Prezentację zamyka mini-czołg wyposażony w miotacz ognia Teostry, zadający duże obrażenia nie tylko stworom wrażliwym na ten żywioł.
  Idealnym uzupełnieniem do tej wiadomości będzie rozwinięcie tematu podrzucania Łowcy przez Felyne'a, pokazane parę tygodni temu na materiale wideo z Nintendo Direct. Redakcja Siliconery poprosiła Kaname Fujiokę - wielokrotnie już cytowanego kierownika projektu - o dokładniejsze wyjaśnienia w sprawie tego mechanizmu. Odwołał się on do statystyk każdego kociambra, którego zabieramy na misję i tego, w jaki sposób zazębiają się one ze statystykami Felyne'ów innych graczy z drużyny. Rezultatem współpracy parki pomagierów może być np. zastawienie pułapki na potwora, poinformowanie graczy o jego stanie krytycznym, a także wspomniane wcześniej wybicie. Uściślając, obecność naszego kota może pozwolić nam na ataki z wyskoku/opadania w miejscach, które ze względu na topografię terenu by na to nie pozwalały.
  Monster Hunter 4 Ultimate pojawi się na zachodnich 3DSach w pierwszym kwartale 2015.
 
 
 
 
6. 4Gamer przedstawił więcej szczegółów odnośnie trybów gry nadchodzącego od tri-Ace Judas Code - i rychło w czas, bo premiera lada chwila. Wspominana przez nas kampania singlowa to czerpiąca klimatem z Resonance of Fate strzelanina, w której prowadzimy ogień, zgarniamy headshoty i szukamy osłon, posiłkując się co jakiś czas umiejętnościami specjalnymi pokroju rzutu granatem czy przeprowadzeniem nalotu dywanowego na daną pozycję (potwierdzone ponad 30 skilli). Arsenał broni ma obejmować ponad 70 różnych egzemplarzy, w tym pistolety, karabinki maszynowe, karabiny szturmowe czy wyrzutnie rakiet. Z kolei tryb multiplayer będzie karcianką, w której wykorzystamy nagrody zdobyte podczas kampanii. Przeciw nam staną z góry ustaleni na ten tydzień wrogowie, przeciw którym możemy nawiązywać sojusze z innymi graczami, a w razie sukcesu - zebrać limitowane egzemplarze kart i innych nagród. Gra ma oferować comiesięczne aktualizacje wprowadzające nowe zestawy misji i czasowe eventy, a także zadania o dużo wyższym poziomie trudności dla bardziej wymagających graczy.Od siebie ciekawskim polecę Dead Trigger od Square-Enix (Android, iOS) - z dostępnych materiałów wynika, że pod względem interfejsu i założeń bardzo blisko mu do gry tri-Ace.
  Judas Code pojawi się na japońskich Vitach już 21 sierpnia.
 
 
 
 
 
7. Polski akcent w Przeglądzie! Warszawskie CreativeForge Games, w skład którego wchodzą weterani branży pracujący wcześniej nad m.in. Call of Juarez, Dead Island, Hard Reset czy reedycją Shadow Warriora szykują dla nas Hard West. Pierwsze założenia wyglądają obiecująco - gra ma być umiejscowionym na Dzikim Zachodzie strategicznym RPG czerpiącym system walki z ostatniego XCOMa, a inspiracje z filmu No Country for Old Men ("To nie jest kraj dla starych ludzi"). W odróżnieniu od strategii Firaxis Games tutaj potyczki mają trwać znacznie krócej (5-10 minut) ze względu na dynamikę - nieraz o wygranej lub przegranej przesądzi pojedynczy, dobrze oddany strzał, a współczynnik HP postaci ustala tu chyba tylko to, czy zginiesz na miejscu czy nie. Dodajmy do tego walkę w palącym słońcu (oślepiający blask, krycie się w ciemnościach, wykrywanie wrogów poprzez cienie jakie rzucają), mapę świata z masą miejscówek do eksploracji, umiejętności w rodzaju rykoszetowania i zmieniania trajektorii pocisków czy eksperymenty pokroju czterolufowej strzelby, a otrzymamy naprawdę godny uwagi tytuł. 
  Hard West jest aktualnie fundowane na [Kickstarterze], a mimo 20 dni pozostałych do końca zbiórki twórcy otrzymali już prawie 50.000 kanadyjskich dolarów z planowanych 70.000. Gra zmierza na PC.
 
 
8. Ciekawie zapowiadającą się grą z gatunku MMO jest Lugdunon (PC). To co jest warte odnotowania, to fakt, że w przypadku zakupienia klienta gry (można też grać w przeglądarce) uzyskujemy dostęp do kreatora świata oraz, co jeszcze ciekawsze, możemy zostać Mistrzem Gry - tworząc własne zadania, świat, zasiedlać go NPC + wiele innych możliwości.
 
 
9. Na Steamie dostępny jest Crawl od studia Powerhoof - utrzymany w klimacie oldskulu Dungeon Crawler, w którym uczetniczy do 4 graczy - 1 z nich wciela się w postać bohatera przemierzającego lochy i walczący z paskudami chcącymi skrócić jego żywot (ta rola przypada pozostałej trójce).
 
 
eRPeGowa Piguła
 
1. W sieci pojawiło się ponad 30 nowych grafik z Ar noSurge: Ode to an Unborn Star (Vita). Gra pojawi się na rynku europejskim 26 września. Z nowymi grafikami możecie zapoznać się klikając w źródło.
 
2. Paczka DLC do gry Sword Art Online: Hollow Fragment (Vita) będzie dostępna za darmo od dnia premiery, aż do 18 listopada. W jej skład wejdzie kilka strojów dla wszystkich bohaterek gry. Natomiast 23 września gra otrzyma pokaźny update, który podniesie maksymalny poziom doświadczenia na 250 (z 200), doda nowe zadania, bronie oraz zbroje.
 
3. Mistwalker przedstawił krótkie opisy niektórych klas postaci oraz potworów, które znajdą się w ich najnowszej produkcji F2P pt. Terra Battle, która zmierza na urządzenia mobilne. Wśród przeciwników znalazł się Bahamut (znany z serii FF). Gra ukaże się w październiku na Androida i iOS. 
 
4. Na amerykańskim PSN ruszyło Anime Sale. Wśród przecenionych tytułów znalazły się m.in. Persona 3 FES, czy Tales of Symphonia Chronicles.
 
5. Phoenix Wright: Ace Attorney - Dual Destinies (iOS) został wyceniony. Pierwszy epizod gry dostępny będzie za darmo. Kolejne (2-5) będą kosztować 4,99$ (Europa 4,99 euro) za jeden. Można także zakupić grę w całości za 14,99$/13,99 euro. Dostępne będzie także DLC zawierające dodatkowy rozdział w cenie 4,99$/euro.
 
6. Pozostajemy w temacie urządzeń mobilnych. Kolejna gra opuściła granice KKW i pojawiła się na Zachodzie (konkretniej USA). Tym razem mowa o Corpse Party (horror rozgrywający się japońskiej szkole, nawiedzonej przez duchy). Gra została wyceniona na 21,99$.
 
7. Senran Kagura 2: Deep Crimson (3DS) sprzedaje się najgorzej z wydanych do tej pory gier z tej serii. Przez tydzień od dnia premiery sprzedaż osiągnęła 46,494 kopii (co jest połową tego co osiągnęła Senran Kagura: Shinovi Versus przez tydzień od dnia premiery).
Producent gry szykuje także wydanie łatki o numerze 1.1 usprawniającego balans gry. 
 
8. W Samurai Warriors Chronicle 3rd (Vita, 3DS) będziemy mogli umacniać więzi z towarzyszami broni, co skutkować będzie różnymi scenkami dialogowymi. Premiera gry - 2014.
 
9. I znów wracamy do iOS. Posiadacze sprzętów z logiem nadgryzionego jabłka otrzymają Sword Art Online: Code Register. Gra z gatunku "miziam ekran i dzieje się magia" RPG. Tytuł zawierać będzie postacie oraz światy z takich gier jak: Sword Art Online, Alfheim Online, czy Gun Gale Online.
 
10. 27 listopada w Japonii pojawi się gra z gatunku visual novel na Xboxa One pt. Chaos;Child. Podstawowa edycja będzie kosztować 7,800 jenów, a edycja limitowana 9,800 jenów.
 
 
Kinoteka
 
 
1. W sieci pojawiły się 4 nowe filmiki z Ultra Dimension Neptunia U. Premiera na Vicie 28 sierpnia.
 
 
 
 
 
2. Pojawiły się dwa nowe filmy z Forbidden Magna. Dwójka głównych bohaterów, w których się wcielimy wyjaśnia zasady rządzące grą na pierwszym filmiku. Drugi natomiast przedstawia system walki.
 
 
3. Na PC oraz urządzenia mobilne zmierza gra X-Tactics, w której wcielimy się w agentów rządowych oraz poszukiwaczy skarbów, których zadaniem będzie utrzymywanie ładu społecznego. Gra ma oferować taktyczną rozgrywkę oraz rozbudowaną eksplorację. Gra czerpie z wielu różnych tytułów m.in. FFT, Valkyria Chronicles, czy serii Street Fighter.
 
 
4. Freedom Wars (Vita) doczekało się live action movie. Za całą akcją stoi SCE Hong Kong oraz twórca filmu G.V.E Creative. Efekty prac możecie zobaczyć poniżej.
 
 
5. Na koniec dwa filmiki z Monster Hunter 4 Ultimate (3DS) oraz Monster Hunter Online (PC). Pierwszy przedstawia odrestaurowaną lokację Old Desert z komentarzem reżysera - Kaname Fujioki oraz producenta Ryozo Tsujimoto.
W przypadku MHO mamy do czynienia z trailerem pokazującym oprawę graficzną.
 
 
 
Rozkładówka
 
W dzisiejszej Rozkładówce mała niespodzianka, bo w trosce o zadowolenie części czytelników (w liczbie sztuk 1 - pozdrowienia dla naszego "fana") postanowiłem wejść na teren Daaku i zaserwować bardzo dojrzałe panie do Rozkładówki. Jest to sytuacja jednorazowa i raczej nie planuję jej powtarzać (Daaku będzie tutaj nadal rządził i dzielił). Można powiedzieć, że spełniam marzenie pewnej osoby. Zapraszamy.
 
 
 
 
 
Tym smutnym akcentem kończymy Przegląd i zapraszamy za tydzień!

Tagi: eRPeGowy przegląd tygodnia

Oceń notkę
+ +19 -

Obiektywnie 10/10. Subiektywnie 1/10.
Oceń profil
+ +35 -
Mr.Darko
Ranking: 209 Poziom: 63
PD: 32290
REPUTACJA: 8614