Opowieści z Grypty

Mr.Darko Mr.Darko 01.06.2014, 21:57
eRPeGowy przegląd tygodnia #26
2184V

eRPeGowy przegląd tygodnia #26

Pomimo złośliwości mojego lapka, Przegląd dotarł na czas! (mniej więcej). Mamy masę ciekawych newsów, trailerów, screenów. Jest i rozkładówka w wersji dla ambitnych i wymagających amatorów kobiecych krągłości (ekhm). 
Z okazji Dnia Dziecka zespół Przeglądu i Karczmy śle najlepsze życzenia dla Rudry! Pij mleko, to urośniesz!
Zapraszamy do czytania.

1. Square-Enix hostowało niedawno 14-tą edycję swojego panelu dyskusyjnego "Letter from the Producer", podczas którego członkowie studia wypowiadali się na temat nadchodzących zmian w Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Największymi dodatkami w patchu 2.3 zdają się być Ramuh - nowy Primal obecny w ciągu questów Into the Maelstrom oraz nowe tereny dla Crystal Tower - instancji dla nawet 24-osobowych rajdów. Z nowości wprowadzona ma zostać możliwość zawierania małżeństw (pozostałość po primaaprilisowym newsie, który spotkał się z ciepłym przyjęciem graczy) z towarzyszącymi mu pierścionkami zaręczynowymi oraz... dwuosobowymi wierzchowcami do kompletu! Do kosmetyki zaliczać się będą nowe rodzaje okularów (o nie najczęściej prosili gracze), nowe pozy dla graczy oraz możliwość farbowania pancerzy klasy Artifact. Firma ma także wprowadzić do sprzedaży za ok. 9.99$/sztuka Fantasie - przedmioty pozwalające na kompletną zmianę wyglądu naszej postaci.
Kolejną ważną nowością jest wprowadzenie systemu desyntezy. Widocznie wielu graczy (w tym mnie) denerwował fakt, że nowy element ekwipunku można było albo sprzedać za psie pieniądze, albo po odpowiednim wynoszeniu go (spiritbond) zmienić na jakąś materię. Wraz z kolejną łątką, przy użyciu konkretnych skilli zdecydowaną większość ubiorów da się rozebrać na czynniki pierwsze, otrzymując dzięki temu surowce. W zależności od własnego poziomu desyntezy i poziomu przedmiotu ilość recyklowanych surowców będzie inna, ale możliwe jest odzyskanie 100% z nich, a nawet - w pewnych przypadkach - otrzymanie czegoś ekstra!

Data wydania patcha 2.3 nie jest jeszcze znana, ale wprowadzający część powyższych zmian patch 2.28 ma zostać wprowadzony 4-5 lipca.
 
 
2. Dragon Quest VIII doczekał się swojej wersji na smartfony, a tymczasem Square-Enix planuje przebundlować inną odsłonę DQ. Dragon Quest X: All In One Package to planowana na 7 sierpnia reedycja tej gry MMORPG na PC, Wii i Wii U, zawierająca w sobie poza podstawką także dwa wydane do tej pory dodatki do gry: The Slumbering Hero i Sworn Guiding Ally. Zestaw zawiera także 10x Health Ball, 20x Lottery Ticket oraz kod uprawniający nowych graczy do 20-dniowej darmowej gry, po której konieczne będzie comiesięczne uiszczanie abonamentu (1000 jenów). O wersji na rynki zachodnie nic nie wiadomo.
 
 
3. Xbox One - centrum rozrywki multimedialnej (zwane przez wzgląd na dwie poprzednie edycje urządzenia "konsolą") zadebiutuje w Kraju Samurajów 4 września. Sam Microsoft zaopatrzy sprzęt w te same tytuły, które uświetnił premierę w Wielkiej Trzynastce w listopadzie ub. r.: Forza Motorsport 5, Kinect Sports Rivals, Dead Rising 3 i RYSE: Son of Rome. Square-Enix doda do puli wydawane przez siebie Tomb Raider: Definitive Edition, Thief, spóźnione o rok Call of Duty Ghosts i względnie nowe Murdered: Soul Suspect. Z tej okazji Przegląd publikuje zbiorczy news o premierze "Wana" i tytułach, jakimi wspomoże ją studio Mages:
- jedną z trzech gier zapowiedzianych przez Makoto Asadę - byłego pracownika Cave, aktualnie szefa dywizji w Mages - jest Mystereet F: Curtain Call for the Detectives. W jej sklad wejdą dwie części tej serii visual novel: wydany wcześniej na PC, PS2 i PSP Mystereet oraz nowy Mystereet 2: Farewell Counter;
- na PC i X360 (porty na Vitę w toku) ukazały się swego czasu trzy części serii Scientific Adventure: Chaos;Head, Steins;Gate oraz Robotics;Notes. Mages będzie w podobny sposób wspierać XO, więc i czwarta część serii - Chaos;Child trafi do czytnika czarnego potwora. Potwierdzono działanie gry w Full HD oraz użycie czterech różnych shaderów, aby nadawać jej subtelne zmiany w atmosferze;
- w toku są także prace nad grą bazującą na serii anime Psycho-Pass. Nad nowymi postaciami i fabułą czuwa twórca oryginału - Gen Urobochi, a sam tytuł ma wspierać funkcje Kinecta oraz smartfonowego systemu SmartGlass;
- w ramach promowania systemu w Japonii Microsoft zadbał o takie nagrody jak zestawy promocyjne XO (x100), okulary Xbox Original Light Blue Cut (x30), głośniki Marshal Stanmore (x10) oraz... główną nagrodę w postaci 100-gramowej sztabki złota z wygrawerowanym dashboardem Xbox One! Nagrody będą do odbioru wyłącznie dla mieszkańców czterech wysp.
 
 
4. Były galerie z htoL#NiQ, był trailer, teraz obrodziło gameplayem - Nippon Ichi podczas swojej konferencji zaprezentowało dwa pierwsze poziomy gry, podczas których dowiemy się więcej o mechanice rozgrywki i czyhających na biedną Mion pułapkach. Zapraszamy do obejrzenia dwóch sutych, bo ponad dwudziestominutowych materiałów.
 
 
 
5. Kojarzycie jeszcze Unsung Story - nowy kickstarterowy projekt odpowiedzialnego m.in. za Vagrant Story i Tactics Ogre Yasumi Matsuno? Od czasów zakończenia zbiórki mocno o grze ucichło, ale podczas ostatniej sesji Q&A game battle designer, Christophe Boelinger, wypowiedział się na temat systemu walki. Ten ma znacząco różnić się od ogółu dostępnych na rynku taktycznych RPG pewną losowością zachowań. Oznacza to, że na podstawie ubioru, podklasy i uzbrojenia jednostki będziemy w stanie mniej więcej przewidzieć sposób, w jaki nas zaatakuje, ale często zaskoczy nas też akcjami, jakimi byśmy się po niej nie spodziewali. Ma to sprawić, że nie da się zastosować podczas walki jednej, wypracowanej "taktyki na całą grę" - nasze działania zostaną w końcu skontrowane, a jeżeli wierzyć słowom Boelingera, rzadko którą potyczkę uda nam się wygrać za pierwszym razem. Nasz zmysł taktyczny będzie często wystawiany na próbę, zmuszając nas do obrania innej strategii, uzbrojenia, rozstawienia jednostek itp. 
Unsung Story ukazać ma się na PC, iOS, Androida oraz tablety z systemem Windows.
 
 
6. W zeszłym tygodniu jeden z naszych użytkowników doniósł, że z europejskiego PlayStation Store zdjęta została Persona 4 Arena - bijatyka z postaciami z serii Persona, za wydanie któego odpowiedzialne było Zen United. W wypowiedzi dla Siliconery Geraint Evans, aktualnie pracujący w PQube, a w cześniej w ZU, prawa do tytułu przejął z powrotem Atlus i teraz to on jest odpowiedzialny za jego cyfrową dystrybucję na terenie Europy. Redaktor Ishaan uspokaja jednak, że gra mogła zostać zdjęta z jednego z dwóch powodów - jednym z nich jest konieczność zaktualizowania i przeniesienia oznaczeń PEGI. Kolejnym jest z kolei konieczność zdjęcia cyfrowej wersji gry z PSN przez poprzedniego wydawcę i przekazanie plików do ponownego wgrania go nowemu, aby to on mógł czerpać z niego dochody już na własnych serwerach. Nam pozostaje trzymać kciuki i liczyć na to, że P4A wskoczy z powrotem na PlayStation Network tak samo szybko, jak z niego wyparowała.
 
 
7. Na głównej takiego wyjaśnienia nie było, ale myślę, że gracze (nie tylko ci erpegowi) zasługują na klarowne podsumowanie całej sytuacji. Chodzi o kłopoty finansowe, w które wpędził się właściciel Atlusa - Index Holdings, co zakończyło się dla macierzystej firmy ogłoszeniem bankructwa i wykupieniem twórców Persony i Shin Megami Tensei przez Segę Sammy. Według Nikkei, za wszystko winę ponosi były CEO firmy, Masami Ochiai wraz z żoną, byłą prezes Yoshimi Ochiai, którzy zostali aresztowani 28 marca za fałszowanie danych finansowych i inflację zysków. Używali do tego metody round-tripping, polegającej na sprzedaży części swoich aktywów innej firmie przy jednoczesnym kupnie aktywów tej firmy o tej samej wartości. Mimo, że żadna z firm nie zyskuje ani nie traci na takich transakcjach, kapitał ze sprzedaży zostaje zaksięgowany jako przychód, a z kupna - jako inwestycja. Dzięki temu ich kwartalne sprawozdanie finansowe z sierpnia 2012 notowało 183 miliardy jenów (~1.8 mld $) obrotu przy jednoczesnym czystym zysku na poziomie 4 miliardów jen (~39 mln $), co było pierwszym kwartałem zakończonym powyżej kreski po serii 6 kwartałów strat. Były to jednak tylko liczby zawyżone dzięki round-trippingowi, co wyszło na jaw podczas wewnętrznego śledztwa rozpoczętego po ogłoszeniu przez firmę bankructwa. Działania te miały uchronić Index Holdings przed skreśleniem z japońskiej giełdy papierów wartościowych (JASDAQ). Masami Ochiai nie przyznaje się do winy, powtarzając, że nie dopuścił się niczego nielegalnego.
 
 
8. W sieci pojawił się nowy materiał z nadchodzącego spin-offa serii Hyperdimension Neptunia - Planet Destroyer Black Heart. Trwająca 25 minut sesja rzuca nieco światła na system walki, nowe postacie oraz występujące na planszach przeszkody terenowe (w tym przypadku płynące z prądem rzeki kłody utrudniające jej przebycie). Potwierdzono także parę postaci DLC - Sting-chan będzie personifikacją trzymającego pieczę nad tytułem developera znanego m.in. z Yggdra Union. Kolejnymi będą znane z głównej serii przyjaciółki Neptune - Compa (Compile Heart) i IF (Idea Factory). Gościnny występ między markami zaliczy także Tiara - jedna z bohaterek wydanego przez CH Fairy Fencer F.
Planet Destroyer Black Heart swoją premierę w Japonii miało 29 maja na Vicie.
 
 
 
9. 26 marca Namco Bandai wprowadziło zapowiadany patch do God Eatera 2 na Vitę, odblokowujący multiplayer w trybie online. Aktualizacja 1.40 to według serwisu 4Gamer nie tylko dodanie nowego lobby i opcji wyszukiwania graczy, ale także tryb Survival Mission, podczas którego wykonujemy coraz to trudniejsze misje jedna po drugiej. Podczas każdej z nich będziemy mieć ograniczoną pulę możliwych zgonów i wskrzeszeń, jednak będą się one częściowo odnawiać po każdej zakończonej sukcesem czystce. Pomiędzy misjami będzie możliwa zmiana segmentów swojej broni (tak jak w części pierwszej ostrze, tarcza i lufa), a otrzymane nagrody - przedmioty lecznicze lub komponenty - albo zużyjemy na miejscu, albo zostaną one dodane do naszej skrzyni. Oddzielną opcją będzie Harder Challenges, dzięki której zwiększymy poziom trudności misji nawet do 99, a za każdy nowy zaliczony próg (5, 10, 30, 99) wyrwiemy okolicznościową koszulkę dla swojej postaci.
Game Jouhou z kolei zdradza kilka szczegółów odnośnie Another Episode: Return of the Defense Force - serii subquestów w formie DLC, której bohaterami będą członkowie Fenrira znani z pierwszej odsłony God Eatera. Karel Shneider, Gina Dickinson, Tatsumi O'Mori, Brendan Bardell i Shun Ogawa zostają wezwani przez dr-a Sakaki w celu eksterminacji nowego szczepu Aragami. Piątkę znanych twarzy wspomoże dwoje nowych operatorów: Teruomi Wakabe i Urara Hoshino, a zaliczenie całego scenariusza pozwoli odblokować kogoś specjalnego (to ty, Lindt?!).
Another Episode ma wystartować 5 czerwca w Japonii w cenie 1.000 jenów.
 
 
 
 
10. Podchwytujemy i nagłaśniamy newsa naświetlonego wcześniej przez jednego z portalowyh userów na [jego] blogu. Wypowiadający się na forum NeoGAF Shinobi602 - branżowy informator, którego przecieki jak dotąd zawsze się sprawdzały - rzucił garścią szczegółów odnośnie nowego projektu Guerilla Games. Miałoby to być action RPG inspirowane sagą Wiedźmina (choć ja prędzej wskazałbym na Destiny od Bungie, co też dobrze mu wróży na przyszłość), nad którym prace trwają podobno już od ponad dwóch lat. Dostępne grafiki (do wglądu w naszej galerii) nie zostały co prawda z nim powiązane ani nie reprezentują one raczej finalnych założeń gry. Shinobi602 wskazał także parę cech charakterystycznych dla nowego tytułu: leśne środowisko, mechaniczne dinozaury, egzotyczną faunę i rudą główną bohaterkę (aw yiss!). Podobno jest już nawet gotowy zwiastun, ale nie wiadomo jeszcze, czy zostanie pokazany na E3 - takie rzeczy zmieniają się dosłownie godziny przed konferencjami, w zależności od tego czy wszystkie materiały zostały dostarczone, czy coś się nie opóźni lub czy nie będzie potrzebna mocna kontra w celu odwrócenia uwagi od konkurencji. 
 
 
11. Dawno w Przeglądzie nie było informacji o postaciach z Persony Q. Dlatego, aby taki stan rzeczy zmienić, zapodaję Wam dwa nowe trailery, które zostały opublikowane przez Atlus - pierwszy przedstawia Elizabeth, a drugi Margaret
 
 
 
Skoro już jesteśmy przy Personie Q to pojawiły się również filmiki prezentujące F.O.E. (czyli Field On Enemies - przeciwników widocznych na mapie), system rysowania map podziemi oraz perypetie szkolne bohaterów gry.
 
 
 
 
12. W sieci wylądował pierwszy, angielski trailer z nadchodzącego Atelier Rorona Plus: The Alchemist of Arland (PS3 i Vita) oraz 3 inne filmiki prezentujące m.in. system walki. W Europie gra pojawi się 20 czerwca.
 
 
 
 
 
13. Kolejny trailer, tym razem prezentujący fragment gameplayu z Akiba's Trip: Undead & Undressed. Na filmiku widzimy dziewoje przemierzające Akihabarę w stroju kąpielowym.
 
 
14. Premiera Tales of the World: Reve Unitia (3DS) została wyznaczona na 23 października w Japonii. Poniżej trailer.
 
 
15. Namco Bandai w ten weekend wypuściło nowy trailer z Tales of Zestiria podczas trwania Tales of Festival w Yokohamie. Ujawnione zostały także: fragment animowanej scenki z gry oraz fragment prezentujący walkę (niecierpliwi mogą od razu przeskoczyć do 1:43)
 
 
 
 
16. Sporo dzisiaj tych trailerów. Kolejny, ale tym razem teaser trailer z Forbidden Magna od teamu odpowiedzialnego za Rune Factory. Gra ukaże się 2 października w Japonii. Przy okazji wystarowała także oficjalna strona gry, na której możemy znaleźć m.in. informacje o nowych postaciach tj. Adelheid, Francesca, Bart oraz Amelia.
 
 
 
 
eRPeGowa Piguła
 
 
Od tej odsłony Przeglądu startujemy z eRPeGową Pigułą. Będzie to miejsce, w którym lądować będą krótsze newsy zawierające tylko niewielkie strzępki informacji - daty premiery, wyniki sprzedaży, zapowiedzi zapowiedzi, plotki itp. Ograniczy to konieczność lania wody z naszej strony (czasami trzeba), a Wam pozwoli na szybkie zorientowanie się, co w trawie piszczy.
 
- 23 czerwca (3 dni przed premierą gry) dostępny będzie trójpłytowy soundtrack do Freedom Wars. Pierwszy rzut zawierać będzie specjalne kody do odblokowania bonusowej zawartości w Vitowej edycji gry
 
- Shin Hayarigami - najnowsza odsłona serii horrorów od Nippon Ichi - otrzyma w Japonii kategorię wiekową CERO Z, zarezerwowaną dla gier ukazujących dosłowną przemoc jak np. Grand Theft Auto V czy No More Heroes: Heroes' Paradise
 
- Nintendo zarejestrowało w Japonii znak towarowy Delta Emerald. Czy będzie to trzecia wersja planowanych remake'ów Pokemonów o tytułach Omega Ruby i Alpha Sapphire, czy też Nintendo po prostu zabezpiecza się na przyszłość - nie wiadomo
 
- Wzorem Freedom Wars, Toukiden Extreme od Tecmo-Koei także doczeka się wersji demo pozwalającej wypróbować trzy nowe rodzaje broni. Kiedy dokładnie, tego już przedstawiciele firmy nie sprecyzowali. [UPDATE] Właśnie sprecyzowali - 5 czerwca premiera dema.
 
- Z kolei podstawka do Exteme'a - Toukiden: Age of Demons radzi sobie całkiem nieźle - do marca 2014 do sklepów rozesłano już 550.000 kopii gry
 
- W zależności od tego, w której japońskiej sieci sklepów z grami (a tych jest mrowie) zamówisz przedpremierowo Freedom Wars, do swojego egzemplarza gry otrzymasz inny ciekawy gadżet. Pełna lista sieci i fantów tutaj
 
- Kadokawa Games ponownie wydaje Demon Gaze na terenie Japonii. Reedycja o podtytule Global, poza portretami postaci z serii Disgaea dostępnymi wcześniej wyłącznie dla Europejczyków i Amerykanów, zawierać będzie 45 portretów z miesięcznika Dengeki Maoh
 
- Ultra Dimension Action Neptunia U poza czterema znanymi boginiami doczeka się także dwóch postaci bazujących na znanych japońskich periodykach o grach video - Dengki-chan oraz Famitsu-chan
 
Monster Hunter Frontier G (Vita) pojawi się Japonii w sierpniu roku obecnego. Wersje na Vitę oraz PS3 będą dzieliły ten sam serwer.
 
-  Na Androidzie i iOS ukazał się Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King. Cena ok. - 82 zł.
 
- Marvelous AQL ogłosiło, że Daidouji - senpai oraz Rin będą grywalnymi postaciami w Senran Kagura 2: Deep Crimson
Gra ukaże się w Japonii 7 sierpnia na 3DS
 
 
 
Od kiedy wprowadziliśmy do Przeglądu eRPeGową Rozkładówkę, grono naszych czytelników wydatnie się poszerzyło (hi Dario, hi P-chan!). Jednak zgodnie z prawami natury zakładającymi, że nie wszystkim da się dogodzić, pojawiły się także głosy, że Rozkładówka to wulgarny zbiór nieletnich panienek z wielkimi balonami i wielkimi gałami (co większe, to już zależy od egzemplarza). Anita Sarkeesian i jej legion SJW coraz baczniej łypie na naszą branżę, dlatego jako pomysłodawca tego kącika prezentuję tym razem bardziej zachowawcze, jednak nie mniej zapierające dech w piersiach grafiki prezentujące nieujarzmione piękno silnych, odpornych na wpływy patriarchatu kobiet. Za nakierowanie nas na właściwą drogę gorąco dziękuję Vasco oraz Dżonemu, a nie wątpię, że i Zdun tu i ówdzie oko zawiesi ;)
 
 
 
Do przeczytania - miejmy nadzieję - za tydzień!
 

Tagi: jrpg news przegląd rpg

Oceń notkę
+ +24 -

Obiektywnie 10/10. Subiektywnie 1/10.
Oceń profil
+ +35 -
Mr.Darko
Ranking: 207 Poziom: 63
PD: 32290
REPUTACJA: 8614