Blog użytkownika dKc

dKc

dKc dKc 01.11.2019, 07:36
Obejrzane - październik 2019. Ten o horrorach i mordercach (gość. niespodzianka!) #365challenge
96V

Obejrzane - październik 2019. Ten o horrorach i mordercach (gość. niespodzianka!) #365challenge

Wyjątkowy odcinek to i wyjątkowy gość. Czy Joker będzie na pierwszym? Jakie horrory będą tym razem? To wszystko w tym odcinku.
 

Miesiąc temu: https://www.ppe.p(...)icz.html

Witam w ostatnim podsumowaniu #365challenge polegającym na obejrzeniu 365 filmów w rok.

Jak już pewnie wielokrotnie wspominałem horror nie leży w centrum moich zainteresowań, ale 1 listopada (dzień premiery tego wpisu) jest dniem, w którym Amerykanie obchodzą Halloween - święcie skupiającym się wokół straszenia etc. Z tej okazji postanowiłem przejść przyśpieszony kurs historii horroru i obejrzeć jak najwięcej filmów grozy, które powinienem znać. Zaprosiłem też na ostatni odcinek cyklu wyjątkowego gościa. Ikonę recenzji filmów. Legendę i symbol działu filmowego z ppe. Zaprosiłem nikogo innego, jak użytkownika... montana!

Z racji okoliczności zapytałem go o temat związany z grozą. (odgłos grzmotu). Oglądając te kilka horrorów zauważyłem pewne powtarzalne schematy czyniące z filmu amerykański horror lat 80. Przede wszystkim, musi być nawiązanie do religii do chrześcijaństwa. Po drugie, muszą być cycki i tu częstym motywem był trik polegający na niepokazaniu sutka (widzimy plecy kobiety, a ona obraca się lekko w bok tak jakby pod wymierzonym kątem). Po trzecie, obowiązkowo scena łóżkowa. Pewnie przez to ostatnie horror był w tych latach niezwykle popularny, głównie wśród nastolatków. No i oczywiście krew, zabójstwa, ktoś lub coś co zabija.

Oprócz typowych horrorów wejdziemy do umysłów morderców. O tym najpopularniejszym pewnie każdy słyszał - oto najpopularniejszy komiksowy złoczyńca w końcu doczekał się własnego filmu i zgarnął Złotego Lwa w Wenecji. Pojawi się też kultowy film Oliver Stone'a.

Nie przedłużając przejdźmy do konkretów.

TOP 3 PAŹDZIERNIKA

1. Sklep przy głównej ulicy (1965)

Obchod na korze

Czechosłowacja, reż. Ján Kadár, Elmar Klos

Film, którego akcja dzieje się podczas II wojny światowej w obecnej Słowacji. Podejście do drugiej wojny światowej zarówno Polaków, jak i Amerykanów jest powszechnie znane, jednak warto obejrzeć to, jak do tematu podchodzili nasi sąsiedzi z południa.

 

2. Droga do szczęścia (2008)

Revolutionary Road

USA, reż. Sam Mendes, wyk. Leonardo Di Caprio, Kate Winslet, Kathy Bates

Kate Winslet oraz Leo Di Caprio kontynuują swoje role z Titanica i wcielają się w młode małżeństwo. Na uwagę tutaj zasługuje również świetna rola Michaela Shannona (który zasłynie dekadę później z roli antagonisty w filmie Kształt wody Del Toro) nadająca filmowi wyraźniejszych nomen omen kształtów. Jedną z ról gra także David Harbour znany z roli Komendanta Jima z serialu Stranger Things. Przez większość seansu odczuwałem emocje związane z wykorzystywaniem ogranego schematu tak by był ciekawy, podobnie jak podczas Jokera, a Joker pojawia się...

 

3. Joker (2019)

USA, reż. Todd Philips, wyk. Joaquin Phoenix

...w tym miejscu. Film, który dumnie stoi obok innych dobrych ekranizacji komiksowych takich jak The Dark Knight czy Watchmen. Strażnicy. Ogólnie opinia brzmi, że Phoenix zagrał fenomenalnie i to jego rola życia. Nie zgadzam się z tą opinią, bo nie wydaje mi się, żeby przy tej roli zagrał coś ponad swój warsztat. Zagrał najlepiej jak mógł, ale nie mamy tu nic co by wykraczało poza jego pokręcony repertuar znany z jego dotychczasowego dorobku filmowego. Podtrzymuję swoją opinię, że w roli Jokera najlepiej poradziłby sobie Jake Gyllenhaal. Mówią, że Joker miał być takim game changerem kina superbohaterskiego, jednak komiksowa gra została zmieniona już ponad dekadę temu, przez Nolana i jego trylogii Batmana, która szczyt możliwości pokazała przy okazji filmu z Jokerem - The Dark Knight. Pozycja Heatha Ledgera niezakłócona.

co

Tagi: #365challenge halloween halloween 2019

Przejdź do strony
Oceń notkę
+ +11 -

Oceń profil
+ +102 -
dKc
Ranking: 55 Poziom: 70
PD: 43993
REPUTACJA: 19937